FKT nie je len pre elitných bežcov
Na začiatku som vnímal svet FKT ako niečo určené len pre elitných bežcov. Až po rokoch som si začal uvedomovať, že to je úplne inak. Každý sa môže o to pokúsiť. Ako?
Behanie s mapou a kompasom
Aj keď väčšina trailových behov je na vyznačených tratiach, stále sú aj také, kde bez dobrej navigácie nemáš šancu. Je to schopnosť, ktorú sa oplatí mať.
Ako si zabezpečiť tekutiny počas behu
Poznám mnoho bežcov, čo vydržia dlhé hodiny bez jedla, no bez vody nevydrží ani jeden. Možno Wim Hoff, ale to je úplne iný príbeh.
Čo som sa naučil prípravou a počas pretekov The Beacons Ultra 2018
Ako som napísal začiatkom septembra, v polovci novembra ma čakala ultimátna výzva tohto roka – po dvoch rokoch nebehania som štartoval na The Beacons Ultra 2018.
V zásade išlo o jednoduchý pretek – 74 km na relatívne nízkych prevýšeniach, trochu vlhka, zimy a kamenia. Inak pohoda pre každého trailového bežca…s kontinuálnou prípravou.
Problém bol, že ja som sa začal pripravovať po toľkej *nečinnosti* len 2 mesiace vopred bez akejkoľvek zahrievačky a preverenie vlastného stavu. A tak sa z tohoto behu stal experiment, ktorý ma mnohému naučil. Rozhodol som sa s vami zdielať aspoň to základné. Verím, že to padne na úrodnú pôdu.
3 kroky k dosiahnutiu tvojho bežeckého cieľa
Napriek akejkoľvek snahe a túžbe niečo robiť, bez solídneho plánu a cieľa ktorý chceme dosiahnuť, nie je takmer šanca, že sa nám to podarí. A to sa stalo osudným za posledný rok aj mne.
Pokiaľ si sa ocitol v podobnej situácii, kedy túžba a realita nešli ruka v ruke, čítaj ďalej. V troch krokoch ti ukážem cestu z tohto bludného kruhu von.
6 najčastejších chýb trailových bežcov robených na „poslednú chvíľu“
Jar je začiatkom obdobia, kedy si plánujeme preteky a rôzne osobné výzvy. Tréningy naberajú na intenzite a objemoch. Robíme všetko preto, aby sa nám podarilo dokázať to, čo sme si predsavzali.
Keď príde na lámanie chleba, mnohí z nás však pohoria. Nie preto, že by sme neboli dostatočne pripravení.
Najčastejšou chybou nebýva zlý či nedostatočný tréning, ale “drobné” chybné rozhodnutia tesne pred pretekmi či dokonca v daný deň.
Viem o čom hovorím. Sám som takýchto chýb spravil viac ako zopár a vždy to viedlo k žalostnému výsledku.
Ktoré z takýchto chýb stoja za najviac nezdarmi a DNFkami? Poďme sa na ne pozrieť spolu.
Hlasité počítanie robí bežca nezastaviteľným
Počítanie definitívne má niečo do seba.
V niečom je to podobné modleniu ruženca či opakovaniu mantier. Nejde o obsah ako o rytmické opakovanie niečoho, čo nám je dobre známe a vieme to robiť takmer v akomkoľvek stave.
Ako si chrániť nohy pri behaní v zime
Pred časom som sa rozprával s kamarátom o behaní v zime. Práve skúšal zohnať nepremokavé tenisky na behanie v snehu. Nebavilo ho, že po pár kilometroch je vždy celý premočený. O tom, ako [gore-texové tenisky neplnia svoj účel](https://www.trailrun.sk/nepremokave-tenisky-na-behanie/) v lete som už písal. Je situácia iná pri zimnom behaní? Ako vlastne dokážeme chrániť nohy pri behaní v chladnom a mokrom počasí?
5 krokov k nájdeniu prvých trailových pretekov
Ak patríš k tým, ktorí plánujú svoje prvé trailový preteky toto leto alebo neskôr na jeseň, čítaj ďalej. Ušetrím ťa chýb, ktoré niekedy ozaj nestoja za to.
Počítaním k prekonaniu dlhých vzdialeností
Mnoho ľudí sa bežcov pýta, nad čím premýšľame, keď bežíme 10, 15 a viac hodín. Odpovede sa rôznia. Jedni stále prehodnocujú situáciu, plánujú zvyšok trate, iným beží v hlave dokola tá istá melódia do ktorej si spievajú a mnohí aktívne využívajú čas na mentálnu prácu. U mňa je to kombinácia všetkého. Najčastejšie však počítam.