Ako si vybrat sluchatka na behanie

Aké sluchátka na behanie sú tie najlepšie?

Naposledy upravené 11/03/2023. Upravil Ivan.

Behanie a počúvanie patria pre mnohých z nás k sebe. Pre mňa sú behanie a počúvanie (audiokníh) doslovne spojené nádoby. Nepočúvam vždy keď behám, no asi nikdy nevybehnem bez sluchátok vo vrecku. Pre istotu. Ak sa začnem strácať vo svojich myšlienkach, mám chuť sa otočiť a vrátiť späť alebo cítim, že potrebujem mentálnu potravu pre svoj mozog, púšťam si audioknihu.

Je vlastne jedno, či počúvaš hudbu, podcasty, rádio alebo audioknihy. Ak to robíš pravidelne ako ja, skôr či neskôr začneš riešiť základnú otázku. Aké sú tie najlepšie sluchátka na behanie? A následne ďalšie. Existujú také, čo držia na svojom mieste hodiny bez vypadávania? Musím schovávať tie svoje pri prvom náznaku dažďa? Dajú sa nosiť aj bezdrôtové? A desiatky ďalších.

Keďže na výber je v dnešnej dobe tak obrovské množstvo rôznych značiek, modelov a typov, začať sa v nich orientovať a nakoniec si aj vybrať nie je jednoduché.

Ja som za roky behania vyskúšal desiatky rôznych značiek, modelov, konštrukcií a typov. V tomto článku ti skúsim pomôcť s výberom. Aby si cez rovnako zdĺhavú púť nemusel prechádzať aj ty sám.

Poďme na to!

Typy sluchátok k výberu

V princípe sa sluchátka delia do troch* základných modelov:

  • štuple do uší
  • sluchátka na uši
  • sluchátka cez uši

Každé z nich ďalej delíme podľa typu pripojenia:

  • drôtové (káblové)
  • bezdrôtové (Bluetooth či NFC)

Štuple spolu so sluchátkami na uši môžu byť konštrukčne vyhotovené v piatich formách:

  • voľne vkladané (len štuple)
  • so zaistením v sluchovode (len štuple)
  • zavesené okolo ucha
  • zavesené cez hlavu
  • zavesené okolo temena hlavy

A aby sme to delenie dokončili úplne, podľa odolnosti voči tekutinám (vode) ich delíme na:

  • bez odolnosti voči tekutinám
  • odolné voči potu či ošpriechaniu
  • vode odolné

Definícia odolnosti voči vode je komplexnejšia a je rovnaká ako som písal v článku Ako si vybrať baterku na behanie.

Sluchátka cez uši sú zavesené vždy cez hlavu kvôli ich veľkosti a váhe. Napriek tomu, že na uliciach sa stretneš s “DJmi”, ktorí ich majú spustené na temeno či dokonca za hlavu, pri behaní by ti tak nezostali držať ani prvých sto krokov.

Čo naše uši považujú za prirodzené

Predkým sa pustíš do behania so sluchátkami, je veľká pravdepodovnosť, že počúvaš pri iných činnostiach. Ak si vyskúšal rôzne modely a zostal pri jednom z nich, určite začni s tým aj pri behaní.

Čo nám vadí pri pohodovom používaní nám totiž bude vadiť desaťnásobne, keď v pohode nie sme. A to je pri dlhom behaní dosť častý jav.

Aké sú teda plusy a mínusy rôznych modelov?

Štuple do uší

Tento typ sluchátok je medzi nami bežcami rozhodne najrozšírenejší.

Foto Maarten van den Heuvel

Nie je to však dané ich najlepšími vlastnosťami, ale skôr dostupnosťou, cenou a skladnosťou.

Každý nový mobilný telefón alebo prenosný prehrávač má v balení štuple a tak prirodzene mnoho bežcov nehľadá nič iné.

Okrem toho, obrovskou výhodou je ich prenosnosť a skladnosť. Zaberajú minimum miesta a nosiť ich vo vrecku pre prípad, že ich budeš chcieť použiť neznamená defacto žiadnu záťaž.

Od vyhotovenia záleží, do akej miery sú odolné a teda náchylné na poškodenie.

Pri väčšine štuplov je najväčšou nevýhodou ich rozložiteľnosť. Či už ide o penové návleky, gumená špičky, rôzne krídielká na zaistenie v uchu a podobne. Každá z takýchto častíc sa skôr či neskôr vysadí, odpojí či odlomí a chýba presne vtedy, keď chceš sluchátka použiť.

Vyriešiť tento nedostatok sa dá prilepením spomínaných častíc o slúchátka. Strácaš tým ale záruku a možnosť neskoršej výmeny danej častice za novú. Niečo za niečo.

Z tohoto dôvodu preto odporúčam sluchátka, ktoré nič (minimálne nie plánovite) odnímacie nemajú.

Najviac sa mi v minulosti osvedčili sluchátka Sennheiser Sport s uchytením cez temeno hlavy a klasické iPhone štuple.

Sennheiseri vďaka plastickej obruči držia pri pohybe ako pribité. Pri dlhom behu to veľkohlavcom ako som ja ale môže spôsobiť iritáciu kvôli prílišnému tlaku na spánkoch.

Naopak, iPhone štuple takmer človek nevníma. Ich design je dokonalou prácou a zriedka stretnem človeka, ktorý by ich nemal rád.

Čo z pohľadu pohodlnosti je najväčším plusom, je zároveň ich hlavnou nevýhodou – slabá prilnavosť k uchu pri otrasoch znamená, že ich budeš späť do ucha vtláčať každých zopár sto metrov. A rovnako aj akýkoľvek podobný model.

Tento nedostatok sa dá dobre eliminovať nosením buffa, čelenky či čapice, ktoré ti sluchátka budú držať na mieste.

Keď už sme pri tých čapiciach, vrátim sa na chvíľu späť k Sennheiserom cez temeno.

Ich najväčším nedostatkom, a nielen Sennheiserov ale všetkých podobných modelov, je komplikované nosenie v spojení s čapicou, buffom, cyklistickou helmou či čelovkou.

Križovanie viacerých vecí na hlave spôsobuje buď viac tlaku, neustále trenie, narážanie o seba alebo úplnú nemožnosť kombinovania.

Ak teda veľa beháš po zotmení či s čapicou, pred výberom primárne prihliadaj na konštrukčnú stránku sluchátok. Aj ten najkvalitnejší model sa v niektorých situáciách stane doslova nepoužiteľným.

Okrem vyššie zmienených dvoch modelov sa mi veľmi osvedčili aj bezdrôtové Mpow štuple so zavesením okolo ucha. Vynikajúco sedia, neiritujú ani pri hodinách počúvania a majú veľmi kvalitný zvuk – čo ale vlastne všetky, ktoré v tomto článku vyberám.

Ich nevýhodou sú gumené násadky, ktoré som strácal a nahrádzal defacto každých pár týždňov. Skončilo to pri zmienenom sekundovom lepidle. Problém vyriešený.

MPowy sú až nápadnou kópiou Powerbeat modelu od Beats by Dre no za doslovne desatinovú cenu.

Powerbeaty som samorejme vyskúšal tiež. Na počúvanie hudby boli vynikajúce, už menej (kvôli ich dôrazu na basy) pri audioknihách a podcastoch. Pokiaľ však miluješ dobré basy a počúvaš najčastejšie hudbu, tento model je naozaj vynikajúci. Aj keď na môj vkus nepríjemne drahý.

Posledné štuple, ktoré sa mi osvedčili a sú najlacnejšou alternatívou z môjho výberu je model ROVKING Sport. Na rozdiel od Beatsov či MPow so zavesením však nemajú plastický háčik, ale posledná časť káblu vedúca k sluchátkam je tvárna a drží sluchátka na mieste aj pri neustálom natriasaní. Ich jemná konštrukcia navyše takmer eliminuje akékoľvek spomínané problémy pri kompbinovaní s inou výbavou na hlave.

Ich nevýhodou sú klasické plastické špičky, ktoré som ja osobne po druhej strate prilepil opäť sekundovým lepidlom a opäť bol problém vyriešený.

Sluchátka na uši

Na rozdieľ od štupľov, sluchátka na uši len zriedka iritujú pri dlhom počúvaní. Zároveň, rovnako ako so štuplami, na trhu nájdeš obrovské množstvo modelov z ktorých môžeš vyberať.

Ich ďalšou výhodou proti štuplom je kvalitnejší zvuk. Priemer driveru, teda veľkosť reproduktoru v sluchátkach, ovplyvňuje a definuje kvalitu zvuku. Ak pri štuploch hovoríme o pár milimetrov v priemere, v sluchátkach na uši môžu mať veľkosť až niekoľko centimetrov.

Všetko je ale prirodzene vecou kvality komponentov. Veľkosť drivera je len jeden z mnohých.

Pre mňa najväčším plusom je, že zvuk ktorý vchádza do ucha z vonkajšej časti sluchátkach je menej intenzívny v porovnaním s tým, čo počujem pri vsadených štuploch. To nielen menej irituje pri dlhom počúvaní, ale tiež ma menej izoluje od okolia, k čomu sa ešte vrátim o trochu neskôr.

Najobľúbenejším modelom posledných dvoch rokov sa pre mňa stal Linkwitz Marathon.

Ak mnohé modely majú pevnú obruč držiacu sluchátka na ušiach, tento model využíva miesto toho plastové háky okolo uší a hrubý, no flexibilný kábel. Táto kombinácia spôsobuje, že sluchátka aj pri dlhom nosení nevadia, dobre sa kombinujú s čapicou či buffom a majú veľmi kvalitný zvuk.

Ich ďalším a mnou veľmi oceňovaným benefitom je ich možnosť nosenia na krku bez toho, aby zavadzali či obmedzovali keď nepočúvam.

Pred zakúpením modelu Marathon som skúšal aj značkové MIIEGO AL3+ Freedom, ktoré pohodlnosťou ešte viac vynikali, no po opakovanom modelovaní káblu strácali pružnosť a začali postupne od ucha odpadať. Možno to bol problém môjho modelu, no keď som objavil model Marathon 2 ktorý týmto neduhom netrpel a za takmer desatinovú cenu modelu MIIEGO, nikdy som neskúšal nový kus na potvrdenie či vyvrátenie môjho zistenia.

Ak si vyberáš sluchátka okolo hlavy či temena, podobne ako pri štuploch, pozor na križovanie s ostatným vybavením. Je veľmi nepríjemné zistiť počas behu, že niečo s nimi koliduje. Nielenže prídeš o možnosť počúvania hudby, navyše budeš hľadať ako tento nepotrebný kus výbavy priniesť v bezpečí späť do cieľa.

Veľmi populárny je aj model Solo 3 od Beats, no podobne ako pri Powerbeatsoch, príliš basový zvuk a veľmi vysoká cena neposúvajú tento model na rebríčku populárnosti príliš vysoko.

Aj keď sú sluchátka na uši v porovnaní so štupľami menej skladné a náročnejšie na prepravu, z pohľadu kvality zvuku a pohodlnosti nosenia vo väčšine prípadov štuple prebijú.

Sluchátka cez uši

Posledným typom sluchátok sú klasické veľké sluchátka cez uši. Na prvý pohľad sa môžu zdať nepraktické, no za určitých okolností sú vynikajúcim riešením. Napríklad v zime.

Ak ti záleží na kvalite toho, čo počúvaš, nie je čo riešiť. Sluchátka cez uši sú v tomto parametri superiórne vo väčšine prípadov k predchádzajúcim typom.

Pri ostatných parametroch však ťahajú za kratší koniec takmer vo všetkom.

Pre behanie je väčšina modelov príliš ťažká. Ak štuple bežne vážia do 50g, sluchátka cez uši 100-300g, sluchátka cez uši idú často od 300g až po 700g. Mať takúto záťaž na hlave v kancelárii či dome nie je problém. Niesť ju ale na hlave 5+ hodín za stále sa meniacich podmienok je už úplne iná káva.

Ďalším zásadným problémom je teplo. Ak aj takéto sluchátka príjemne zohrejú uši v zime, v teplom počasí sa pod nedýchajúcim plastom či umelou kožou začína kondenzovať teplo a pot ti doslovne dokáže zaplaviť uši. Nie je to nič príjemné.

Napriek týmto nedostatkom som so sluchátkami na uši nabehal stovky kilometrov. Pracujem so zvukom (audiokniky) a niekedy túžim alebo potrebujem počuť veci najkvalitnejšie ako sa len dá. Vtedy siaham po týchto obroch. Aj keď musím priznať, že len zriedka na veľmi dlhé behy.

Keďže pri behaní vystavuješ svoje telo a teda aj uši extrémnym podmienkam, veľmi ti odporúčam ísť do predajne a skúšať, skúšať, skúšať. Ak sa dá. Alebo si objednaj viacero modelov z Alzy, zaplať si jednoduchú možnosť vrátenia tovaru a skúšaj ich doma vždy zopár hodín. Ak tlačia či iritujú už po krátkom čase v pohodlí domova, pri behaní ti spravia zo života peklo. Bez ohľadu na ich zvukovú kvalitu či výhodnosť ponuky, sluchátka musíš zabaliť a poslať odkiaľ prišli. Alebo si ich nechaj len na doma.

Sluchátka berieš na behanie aby ti pomohli prekonať ťažké chvíľe, nie aby ti ich spôsobovali.

Mojim dlhodobo najobľúbenejším modelom bol predchodca modelu Sennheiser HD 206. Sluchátka majú vynikajúci zvuk, vážia necelých 200g a nevyvíjajú prisilný tlak ani na väčšie hlavy, ako mám ja.

Zopárkrát som skúsil aj svoje noise cancellation sluchátka Sennheiser BTC 4.50 no veľmi rýchlo som sa spamätal. Nepočuť zvuk motorov pri prebehovaní cez cestu či úplne eliminovať okolité zvuky v prírade je dosť nebezpečné. O kúsok neskôr sa k téme vrátim.

Ak aj nevieš, či budeš chcieť počas behu niečo počúvať, vložiť štuple do vrecka a bežať s nimi nie je žiadna záťaž. So sluchátkami cez uši a na uši je to už o čosi komplikovanejšie. A častokrát aj doslovne ťažšie.

S drôtom či bez drôtu

Ak používaš na počúvanie niektorý z posledných modelov mobilných telefónov, táto otázka bude mať pre teba jednoduchú odpoveď. Množstvo najpopulárnejších značiek prestalo do mobilov vkladať audio jack a tak sa výber zužuje len na tie bezdrôtové. Ale poďme po poriadku.

Drôtom pripájané sluchátka sú v porovnaní s tými bezdrôtovými, bezúdržbové. Stačí ich mať pri sebe. Bezdrôtové sluchátka treba v kratších či dlhších intervaloch nabíjať.

Závislosť bezdrôtových sluchátok na napájaní je pre nás bežcov ich najväčšou nevýhodou. Aj tie najlepšie značky nám dajú k dispozícii len niekoľko hodín počúvania. Navyše, nielenže ony samy potrebujú energiu, bezdrôtový prenos vybíja rýchlejšie aj samotný prehrávač alebo mobilný telefón.

Čo sa pri domácom použití nezdá byť problémom, sedem či desať hodinová výdrž môže byť limitujúca.

Našťastie, lepšie modely bezdrôtových sluchátok dokážu vydržať na jedno nabitie aj za hranicu desať hodín. Navyše, ak využívajú bluetooth technológiu verzie 4.0 a vyššie, spotreba energie sa na oboch stranách výrazne znižuje. No nikdy to nebude klasický drôt.

Ako kompenzácia tohto nedostatku však je jednoznačne komfort ich používania. Žiadne káble ktoré treba niekam schovať aby nezavadzali alebo sa nezachytávali o konáre a vetvičky.

Keď sa chystám na dlhé hodiny von alebo na preteky, beriem si dvoje sluchátka. Viem, je to extrém, ale tých 50g navyše mi za to stojí. Hlavne keď viem, že mi to pomôže prekonať najhoršie chvíle. A tie ako na potvoru bývajú ku koncu, kedy nielen mne, ale aj technike dochádza dych. Mať to poistené teda nie je vôbec odveci.

Bezpečnosť pri nosení sluchátok

Sluchátka a počúvanie sú vynikajúci pomocník. Na druhej strane ti sluchátka do menšej či väčšej miery skreslujú prostredie, v ktorom sa nachádzaš.

Únava spojená so zvukom, ktorý ťa doslovne izoluje od okolia ak to preženieš je za niektorých podmienok nebezpečná kombinácia.

Ak beháš v lese, kde zťažka stretneš živú bytosť, nie je to problém. Ak teda netrpíš záchvatmi úzkosti z nečakaného stretnutia s nejakým zvieraťom. V prípade, že často prechádzaš cez cestu alebo využívaš cyklistické chodníky, musíš dianie navôkol registrovať.

Zvuk, ktorý prinášajú slúchadlá nesmie v takýchto situáciá izolovať okolité zvuky. Dokonca, z pohľadu bezpečnosti je lepšie si v takých situáciach zložiť sluchátka a vrátiť ich späť až keď je to bezpečné.

Na začiatku, keď som často behával krátke úseky po síce málo ale predsa využívanej ceste som neraz takmer skončil pod kolesami. Nie, že by som behal v strede cesty a bez uvedomenia si okolia, no občasné vyhnutie sa mláke, či kontrola tempa na hodinkách ma dostali rovno do cesty zozadu prichádzajúcemu autu či bicyklu. Únava z nás robí nepozorných a s hlukovou izoláciou od okolia to môže byť veľmi nebezpečná kombinácia.

Mnohé preteky na ktorých som sa zúčastnil používanie sluchátok neodporúčali a niektoré dokonca zakazovali. S hrozbou diskvalifikácie. Aj keď takáto hrozba od organizátorov priamo njestvuje, konečné rozhodnutie je na tebe. Ľutosť na nemocničnom lôžku je neskoré uvedomenie.

Vyklusanie na záver

Aj keď behanie milujeme, nie vždy dokážeme byť sami so sebou. Niekedy sa nám nechce vybehnúť do nečasu, inokedy nás počas behu prehovára náš mozog, že je čas sa na všetko vykašlať, že nás niečo bolí viac ako je normálne, alebo každý premýšľajúci človek sa miesto lopotenia v kopcoch prevaľuje v posteli.

Hudba a hovorené slovo môžu v takých situáciách pôsobiť ako booster – nenahraditeľný pomocník, ktorý odvedie naše myšlienky iným smerom, zlepší náladu a potiahne nás cez najťažšie momenty.

Tábory ako pri všetkom sú rozdelené na dve strany. Jedni vravia, že sluchátkami sa uberáme o možnosť vnímať okolie, precítiť prostredie nielen cez oči ale aj uši. Druhá skupina, do ktorej patrím aj ja to berú viac pragmaticky. Hlavne keď ide do tuhého.

Je úžasné vedieť byť prítomný v danom momente na danom mieste, počúvať okolie, byť ponorený do vlastných myšlienok. Niekedy sa však dostaneme ďaleko od takejto pohody.

Nosenie sluchátok pri behaní je pre mňa úplnou súčasťou výbavy. Ako tam v zime patria rukavice a náhradná teplá vrstva, v lete suché tričko ktoré po hodinách vo vlhku a smrade dokáže nakopnúť moju energiu, patria tam aj sluchátka.

Ak bojuješ s tým, do ktorého tábora by si mal a chcel patriť, daj tomu voľný priebeh. Skús jedno aj druhé a porovnaj po čase, aké to bolo. Behanie je individuálna cesta. Nemá rovnaké pravidlá pre všetkých z nás. Ak nti sluchátka na ušiach pomôžu byť lepším bežcom, je to rozhodne dobrá voľba.

Ahojte niekde v kopcoch!

[*]: Existuje ešte aj štvrtá kategória, sluchátka ktoré sa len k ušom prikladajú a cez vibrácie do ušnej okostnice sprostredkovávajú zvuk našemu mozgu. Tie som nikdy neskúšal a osobne ich zaraďujem skôr do kategórie prenosných reproduktorov ako sluchátok.

3 názory na “Aké sluchátka na behanie sú tie najlepšie?”

  1. keď môžem spomenúť značku, tak ja behávam s qcy t1 alebo t2 označenie. čo si veľmi cením je cena 😀 ale hlavne teda dobíjacie puzdro, ak chceš mať lepší prehľad o tom čo sa deje okolo teba, tak môžeš behať len s jedným (pokiaľ nie si veľký audiofil, ale pri počúvaní audioknihy mi fakt stačí aj jedno). aj pri oboch ale vieš registrovať prichádzajúce auto. sú ľahučké, super padnú do ucha a vôbec nezavadzajú – už si neviem predstaviť bežať s niečím s káblom :/

  2. Vďaka za článok.
    Škoda, že Linkwitz Marathon 2 sa už nedajú zohnať.
    Objednal som si MPOW Flame 2, tak uvidíme. 🙂

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore