ischiatický nerv

Bolesť v sedacom svale. Spoznajte svoj ischiatický nerv.

Naposledy upravené 18/07/2022. Upravil Ivan.

Prvýkrát som sa s bolesťou v sedacom svale stretol pred štyrmi rokmi. Z ničoho nič mi v ľavej polovici zadku začala vystreľovať bolesť počas behania až dole ku kolenu. Neskôr neprestávala ani po skončení behania a stávala sa intenzívnejšou každým týždňom. Po prvý raz som okúsil symptómy spôsobené podráždením ischiatického nervu. Ako som zistil časom, ani zďaleka som v tom nebol sám.

Liečenie, ak sa to dá tak nazvať, trvalo niekoľko mesiacov. Chodieval som na pravidelné stretnutia k fyzioterapeutovi, cvičil som doma, behával menej a bolesť postupne odznela. Minulý rok však prišla bolesť späť ako veľmi nezvaný hosť do domu.

Problémy začali už na konci roku 2015. Tentokrát na opačnej strane zadku a s oveľa rýchlejším a intenzívnejším postupom. Došlo to až do bodu, kedy som prestal behať takmer úplne. Stalo sa tak počas dlho plánovaného a pre mňa veľmi očakávaného “štefánika”. Na dvadsiatom kilometri som to musel zabaliť a odvtedy moje behanie išlo dole kopcom. Žiaľ, nie doslovne.

Čo je vlastne ten ischiatický nerv?

Ischiatický nerv je dlhý a veľmi silný nerv, ktorý vystupuje z chrbticového kanála a pokračuje medzi sedacími svalmi pozdĺž celej nohy až dole k chodidlu. Ak príde k jeho podráždeniu a zápalu, bolesť začne vystreľovať kdekoľvek od krížov až dole k achilovke, no najčastejšie v oblasti sedacích svalov. Tak ako to bolo aj u mňa.

ischiatický nerv

Nerv sa tiahne v zadnej časti nohy pomedzi svalové vlákna. Tie ho pri zápale a dotyku dráždia a vzniknutá bolesť vystreľuje od jedného bodu až do celej nohy. Bolesť je na začiatkoch tupá a ignorovateľná, no časom sa stáva intenzívnejšou. Dochádza k tŕpnutiu svalov, zlému prekrvovaniu a v horších prípadoch až k neschopnosti ovládať niektoré svalové partie.

Podľa lekárov je problém najčastejšie spôsobený vyskočenou či poškodenou platničkou, zlým postojom a neprirodzeným prehnutím chrbta, alebo zápalmi v oblasti chrbtice. Dôvodov však podľa nich môže byť mnoho. Jednoduchá diagnostika nie je ani zďaleka tak jednoduchá.

Bolesť pociťujeme na začiatku len pri záťaži, ako napríklad pri dvíhaní nohy, kráčaní do kopca, prudkom zostupe. Postupne, ak sa problém nerieši, bolesť sa objavuje aj pri bežnom sedení, státí či dokonca ležaní.

Ako na bolesť v sedacom svale

Ako píšem vyššie, príčin bolesti môže byť mnoho a neexistuje univerzálne riešenie. Pre to, aby si vedel do čoho sa pustiť je najlepšie navštíviť lekára alebo fyzioterapeuta a poradiť sa.

Ak je bolesť spôsobená vyskočenou či poškodenou platničkou, cvičenie nepomôže a je nutná pomoc odborníka. Ak je bolesť spôsobená ochabnutým svalstvom, zlým postojom či dlhodobým nesprávnym sedením, cvičenie vie zabrať celkom dobre.

V týchto dvoch krátkych videách je zopár cvikov, ktoré som praktizoval ja sám a pomohli mi. Treba mať však trpezlivosť a neísť proti vlastnému telu. Ak ti ktorýkoľvek z nich spôsobuje miesto postupného uvoľňovania bolesť a tenziu, treba s ním prestať.

Neočakávaj však, že zopár dní spraví zázraky. Všetko chce svoj čas. No a keď už bolesť zmizne, odporúčam pokračovať v cvičeniach, aj keď už menej intenzívnych ďalej. Aby sa ti nestalo to čo mne.

Ak máš aj ty skúsenosti s podobným problémom a podarilo sa ti ho prekonať, budem rád počuť o tvojom prístupe. Určite nie som sám, koho niečo takéto prepadlo a taktiež nie som sám, kto sa snaží pomôcť si ako sa len dá. Napíš do komentárov alebo priamo na mail ivan@trailrun.sk.

Nech nás tento rok trápi čo najmenej problémov a zranení. A nech nám to dobre behá!

Ahoj niekde v kopcoch!

17 názorov na “Bolesť v sedacom svale. Spoznajte svoj ischiatický nerv.”

 1. Pingback: Lakmusový papierik každého ultrabežca – Ultralanovka | Trailrun.sk

 2. Pingback: Ultralanovka – lakmusový papierik každého ultrabežca | Trailrun.sk

 3. Tiež riešim už nejaký čas. Z oblasti L5 mi vystreluje bolesť ku kolenu ľavej nohy. MRI mi neukázalo herniu platničky, len miernu vypuklinu, ale ten tlak tam predsa len asi vzniká. Minulý rok som zrušil všetky plánované účasti na behoch a robil som si len pravidelné pomalé výklusy, aby si telo „neodvyklo“. Čo sa cvičenia týka, vyrobil som si a dosť prísne ju aj dodržujem, a vlastne teraz už aj rád, takú raňajšiu rutinu, zloženú z cvikov z YogaPozdravu, cvikov od McKenzie-ho a bežného strečinku, doplnených o cviky s SM-Systémom. Keď sa hýbem, bolesť nepociťujem, resp. len málokedy, najviac ma to „dobieha“ pri dlhšom sedení alebo ležaní. Na tom chcem ešte zapracovať. Je to beh na dlhú trať 🙂

 4. Zázraky možete očakávať behom niekoľko dní ,keď natrafíte na to správne cvičenie a toto nie je ono.Nepomohla mi ani 3týždňová rehabilitácia (dokonca v Rakúsku-pracujem tam a mám zdrav.poisť)Dva mesiace som mala bolesti ischiasu a pridružili sa zvláštne bolesti nervov od spodu nohy plus mravčenie (asi mám total vytečené platničky.Hovorili mi ,že tlačiana nerv v mieste vytečenej platničky ,ale nie je to pravda že tie bolesti sú sposobené týmto.Áno nervy sú utláčané,ale nie tam pri platničkách ,ale v sedacej a bedrovej oblasti -následkom spaziem a skrátenými svalmi ,ktoré treba natiahnuť -strečovať.Ako?Náhodou som natrafila na videá na youtube -Liebscher -Bracht (-majú tam okolo 600videí na tému Schmerztherapie)a je to zadarmo (nemám na špecialne cvičenia 50€/pol hod.) a možem povedať ,že mi to zachránilo psychiku ,čiže život ,lebo prognóza -cvič -posiluj svaly brucha ,chrbta (čo robím už tri roky bez vysledku)a možno sa vyhneš operácii ,ktorá ti nemusí pomocť a bolí to do zbláznenia -nie je nič moc.Nad týmto začne človek rozmýšľať ,až keď ho začnene naozaj niečo dlhodobo bolieť.Nejde mi do hlavy ,prečo ma hneď nediagnostikovali na išialgiu ani na podobnú diagnozu -Isg,pyriformis syndrom,keď som popisovala bolesti doktorke aj rehabilitačným-neriešili nohu ale stále cvičenia na chrbticu- bez efektu.Stačili mi asi tri dni ,keď som začala cvičiť podľa videi z youtubu.Nehovorím že to bolo jednoduché ,mala som zmiešané pocity (hlavne opatrne ,najprv radšej čítať z ich web.stránky poďa schmerzlexikonu -preložiť si cez prekladač ,dobre počúvať ,ako držať pánvu ,napínať jednotlivé partie)ale podarilo sa mi to a pokladám to za zázrak.

  1. Dobrý deň, pani Natália. Už 3 mesiace sa trápim s bolesťami a trpnutim pravej nohy, bola som už u viacerých terapeutoch a maseroch bez akéhokoľvek zlepšenia. Bojím sa už cvičiť hocičo, pretože bolesť sa stupňuje a nie naopak. Mohla by som Vás poprosit o konkrétny link na Liebscher? Pozrela som už viaceré, ale neviem, ktorý by mohol byť na ischias. Vopred Vám veľmi ďakujem. EVA

  2. Dobrý den prajem volám sa Jozef a moj problem v sediacom svalstve začalo pred mesiacom , postupne tá bolesť stúpa udierom do celéj lavej nohy až dolu a niet riešenia neviem si pomocť tu v anglicku kde momentalne žijem mi dali co-codamol 30mg a povedali ze mam cvičiť len že bolest neprestáva aj ked sedím či ležim niekedý až do spánku cítim tu bolest neviem co robiť. Čo bi ste mi poradili? Mam ist domov k našim lekárom? Lebo tu povedali iba cvičit a jeden liek mi dali nič viac . Prosím o radu

  3. Zdravim Vás pani Natália…mal by som pár otázok už dlho mám problemi čo sa týka chrbtice mám už aj vymenený bedrový kĺb a zhoršuje sa to …cvičím každý deň a nič sa nemení na posledný som bol na reha….žijem z rodinkou už 8 rok v Nemecku…a tiež som pozeral pár videí od Liebscher & Bracht..,ale aj tak by som sa z niekym o tom porozprával…. Ďakujem pekne prajem pekný večer..

  4. Mám tiež problém s platničkami sú vysunuté od L5 po S1 mám aj výrastky kto mi pomôže a poradí aby nemusel som ísť na operáciu buď nejaké cvičenie ďakujem

 5. Toto iste mam uš rok a pol,bol som u lekara a predpisal mi aulin na zapal ked som si dal 1 tak som mal pokoj 8h ale ked som si ho zabudol dať ako teraz,nahla neskutečna bolesť lavej časťi zadku a smeruje to aš dole po nohe. Ako to opisal Ivan Sabo,,,,, tak mam uplne to iste co vi,,,už ma to strašne odmedzuje skušal som všetko a nič hovorili mi že sa to neda liečit lebo keď si mislite že ste to viliečili tak ste na omile to sa stale a stale vracia dajme ktomu že vas to neboli cca 2 mesiace a potom dalšich 6 mesiacov bolesť toto je najzložitejši sval na celom tele mňe osobne pomaha len Aulin sipaci na zapal 2 krat dene si ho davam a počasi že vraj to ma odisť ta bolesť citujem mojho lekara ale stale nič. Majte sa pekne (aby bolesť už nebola).

  1. Dobrý večer prajem už od
   Marca mám bolesti platničky a nervu sediaceho svalu, všetko som apsolovala, akopokturu, ozón, fizioterapeud, masáže, suche teplo, tabletky, infúzie, plinove inekcije, už som zúfalá prosím o radu, ďakujem za odpoveď.

 6. Píšem opäť -Natália po roku.Veľmi sa ospravedlňujem ,ale tak mi to život priniesol a každý si musí nájsť svoju cestu k riešeniu svojich bolestí a moja bola taká ,že mi Liebscher a aBracht fungoval asi pol roka.Zvedavosť mi nedala a ďalej som hladala na youtube a naďabila som na Luka Brandenburga MFS -bol tam k stiahnutiu zadarmo Haltungscoach (ukážky a vysvetovanie cca na týždeň)-spravila som pár pohybov a bol tu znova Ischias .Čím viac som sa strečovala podľa L&B tak to bolo horšie a horšie .Nič nepomáhalo .Dokonca mi potom vybavil syn rehab. u kamaráta ,ktorý rieši športovcov po úrazoch ,tak som tam absolvovala 2tréningy ,ale cítila som ,že asi to nebude pre mňa.Viem ,že to začalo 15.augusta (ischias).Rozmýšlala som ,čo spraviť ,ako z toho von,lebo tie bolesti chodili po nohe a chrbte hore dole ,nebola som schopná stáť ,chodiť ani moc ležať -kvalita života žiadna .Som strašne rada ,že viem po nemecky…lebo stále mi nedalo a vracala som sa k tomu ,čo rozprával ten Luke Brandenburg a teda keď už raz sa prihlásite ,tak vám chodia ponuky na zakúpenie celého programu.Na svoje narodeniny som sa teda rozhodla ,že to skúsim (lebo mi aj tak nič nezostávalo)a investujem do seba a prišla mi aj akciová ponuka.Tak som to zaplatila a začala-paradoxne som si kúpila program ,ktorý mi ublížil.(potom som pochopila ,že to čo som robila pri Haltungscouchovi som teda nemala robiť a nie je to tam tak detailne rozpracované a postupné ,ako to má byť )15.10.na tretí deň po1.odvážnejšom tréningu ischias odišiel -zrazu v sekunde -tak ako prišiel rýchlo ,tak aj odišiel.Takže ďalší zázrak?Jedná sa o funkčné cvičenia -podľa metódy Anathomy trains (podľa nejakého američana Meyersa)Jediné ,čo som našla zmienku na internete u nás -mali byť prvý rok školenia pre fyzioterapeutov tento rok (či boli kvoli covidu otázne)V Čechách by to mali už mať tretí rok.Jediné čo môžem dodať je ,že sa cítim výborne ,dokonca som bola aj jeden deň lyžovať,čo by som sa pred tým bála a ďalej pracujem a naťahujem sa s 80 kg chlapom (lebo som opatrovateľka SM)Nehovorím ,že vôbec ma nič nebolí,ale vôbec sa to nedá porovnať- iný druh bolesti (ako pri svalovici po trebars 10 hod.prac.dni)s tým dokážem aj žiť aj všetko robiť .Predtým som rozmýšľala ako prejsť 200m,alebo vydržať stáť pred poštou.Stratil sa zvláštny pocit neuro bolestí v tej horšej nohe a pocity v oboch nohách sú teraz vyrovnané .(ten zvláštny zvieravý pocit som mala aj mimo ischiasu)Zostali mi len drevené prsty na nohách,ale to mi niak neprekáža.Po takom roku mám na pláne ísť na MR a som zvedavá ,čo nové sa tam udialo a dúfam ,že už vysychájú a dájú pokoj(platničky).Uvidíme ….som sama sebe pokusným králikom ,ale s nádejou.To je to čo vám neurologička nedá a neurochirurg má pre každého ,len je to toto -lotto.

  1. Dobrý deň Natália, nepíšete či ste mali platničku posunutú, či vytečenú. Ja už dlhšie riešim brnenie nôh – začalo to chodidlami zo spodu a teraz to mám na celých nohách. POdľa MR posun L5 S1 – 12,2 mm. Mohla by som Vám napísať aj priamo na váš mail? Pekný deň. Andrea

 7. Vladimír Hlucháň

  Dobrý deň . Problém mám aj ja mám vysunuté platničky L5S1 – 10,8mm L4 -5mm. 5 mesiacov som PN. Keď že robím vodiča autobusu tak najhoršia bolesť je keď sedím . Bolesť od sedacej časti až po členok . Absolvoval som ortopéda, rehabilitácie, ozónove obstreky , fyzioterapeutov.Chvíľu bolo lepšie a potom zas to išlo do kritického a bolestivého stavu.Njahorsia bolesť v noci a keď som sedel čo mi najviac prekážalo pretože som nemohol pracovať a ani sa poriadne najesť po sediačky.Potom som dostal typ na jedného pána chiropraktika v okrese Galanta … Bol som u neho 10minút povedal mi po troch dňoch bolesť bude ustupovať… Mal pravdu po dlhej dobe fungujem bez flektoru..Není to ešte typ top ale už sa v pohode vyspím aj po sediačky najem ak to takto ďalej pôjde v júni aj nastúpim do práce .

  1. Dobrý den,mám ten istý problém ako vy l,môžem poprosiť kontakt na pána čo Vás dal ako tak do poriadku? Som priamo z Galanty. Ďakujem.

 8. Ahojte, ja som sa trápil s týmto nervovým chvostom 1,5 roka a fakt je že si mame robiť sami sebe lekárov. Som žiakom Júliusa a Beatky Patakyovych a venujem sa reflexným masážam. Pohyb okolo troch detí je nevyhnutný a k tomu som psovod záchranár takze skalolezenie, skialp, chôdza na boso, bike a iné sú na dennom poriadku. Dôležité je vzdy hľadať príčinu, ktorú veľakrát reflexná terapia odhalí. U mna si to miesto na vyliečenie našla pokora, mier, láska a hlavne odpustenie a s tým rozpustenie iných emócií ako je láska v podvedomí cez kraniosakrálnu terapiu (dakujem Evi -Alma Žilina) taktiež príčinou bol alkohol a tým oslabené ľadvinky. Takže čistá vodička, myseľ a znova sa mať rád taký aký sme vo svojej podstate. Lifeandcare.sk

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore