6-najcastejsich-chyb-trailovych-bezcov-na-poslednu-chvilu

6 najčastejších chýb trailových bežcov robených na „poslednú chvíľu“

Naposledy upravené 28/10/2019. Upravil Ivan.

Jar je začiatkom obdobia, kedy si plánujeme preteky a rôzne osobné výzvy. Tréningy naberajú na intenzite a objemoch. Robíme všetko preto, aby sa nám podarilo dokázať to, čo sme si predsavzali.

Keď príde na lámanie chleba, mnohí z nás však pohoria. Nie preto, že by sme neboli dostatočne pripravení.

Najčastejšou chybou nebýva zlý či nedostatočný tréning, ale “drobné” chybné rozhodnutia tesne pred pretekmi či dokonca v daný deň.

Viem o čom hovorím. Sám som takýchto chýb spravil viac ako zopár a vždy to viedlo k žalostnému výsledku.

Ktoré z takýchto chýb stoja za najviac nezdarmi a DNFkami? Poďme sa na ne pozrieť spolu.

1. Použitie novej výbavy

Zobrať si na dlho plánovaný beh či preteky nové tenisky, neodskúšané trenky či “nezabehaný batoh” je čistý hazard.

Keď som v 2012 vybiehal do prvého dňa MdS, mal som na nohách tenisky s odbehanými možno dvadsiatimi kilometrami. Už v príprave som si nimi nebol istý, no dúfal som, že sa to poddá. Značke som veril, podobný model som používal aj predtým a tak som to riskol. A nepoddalo sa to.

6-najcastejsich-chyb-trailovych-bezcov-na-poslednu-chvilu

Už v polovici prvého dňa sa ukázalo, ako som túto najdôležitejšiu výbavu každého bežca podcenil. A stálo ma to viac ako veľa. Síce to nebol nakoniec DNF, ale nechýbalo mnoho.

Je lepšie, ak si na beh obúvate dobité, zničené ale vynikajúco sediace a otestované tenisky, ako skúšate niečo nové na poslednú chvíľu.

Desať kilometrov či polmaratón môže takúto chybu ustáť, ultra pretek či dokonca multi-stage podujatie však nie.

Podobne je tomu tak pri trenkách (raz som si obliekol na trail maratón merino trenky, ktoré ma “príjemne” držali v konštantnom vlhku viac ako 4 hodiny), batohu či dokonca “drobnosti” akými sú ponožky.

Neodskúšaná výbava v prípade väčšej záťaže je príčinou zlyhaní častejšie ako podcenený tréning. A ak nie aj zlyhaní, minimálne veľkých a určite nechcených problémov.

2. Konzumovanie neodskúšaných jedál

Mnohí z nás by nikdy nenatankovali do svojho auta ani liter paliva na pofidérnych čerpačkách.

Tí istý však často nemajú problém skúšať nové tyčinky, gély, jedlá či nápoje až na trati v daný deň.

Jedlo je naše palivo. Ak natankujeme do seba “diesel” miesto “naturalu”, nebude z toho len zle šlapajúci motor, ale jeho doslovná zástava.

V roku 2015 som sa na Dragon’s Back Race zásobil stravou deň pred odchodom na štart. Nabehol som do potravín a nakupoval “od oka”, čo som mal rád. Výsledok?

Po prvom dni som nevedel nič do seba dostať a takmer 3/4 všetkých zásob zostali nedotknuté. Väčšinu času som išiel takmer naprázdno alebo na orieškoch a salámach. Žalúdok sa odmietol s tým vyrovnať chlapsky. Nebola to žiadna sranda.

Ak túžite minimalizovať hmotnosť, skúšať nové kombinácie, prejsť na kompletne nový štýl stravovania, robte tak dostatočne popredu.

Čo je ešte viac dôležitejšie, robte tak nielen doma v kuchyni, ale všetko testujte pri dlhých tréningových behoch.

To čo sa vám môže pozdávať ako chutné po obede za počítačom, môže byť totálne nestráviteľné počas náročného behu (kto by to povedal, že moje vtedy obľúbené chilli fazule budú úplný ničiteľ môjho trávenia už po dvadsiatom kilometri).

Toto však neplatí len na jedlo, ktoré si balíte sami.

Ak sa spoliehate na občerstvenie na kontrolných stanovištiach, zistite si vopred, čo tam bude. Zistiť po prvej desiatke či dvadsiatke ubehnutých kilometrov, že nemáte čo jesť, alebo že to čo sa núka ste nikdy neskúšali, je rovnaký problém ako zle nabalený batoh.

A to platí aj o nápojoch. Nie je “ionťák” ako “ionťák” a nie každý dokáže piť len čistú vodu po dlhé hodiny.

Testujte a testujte. Vedieť na čom vaše telo funguje najlepšie je polovica úspechu ešte pred samotným štartom.

3. Strihanie nechtov na poslednú chvíľu

Každý bežec vie, ako je dôležité mať upravená nechty na nohách. Nie na krásu, ale bezproblémovosť.

Pri behu z kopca dlhé nechtu narážajú na vnútro špičky tenisky a spôsobujú v lepšom prípade len bolesť, v horšom pod nechtové pľuzgiere a následne brutálnu bolesť.

Držať nechty v kratučkom stave je absolútne nevyhnutné.

K ich strihaniu však nesmie dochádzať na poslednú chvíľu.

Pri strihaní nechtov na nohách sú končeky predtým tak dobre kryté nechtom zrazu otvorené a veľmi citlivé. Navyše, mnohokrát pri strihaní dochádza k malým zastrihom, ktoré za normálu nevnímame. Za nenormálu, t.j. dlhodobej záťaži však aj malá ranka zľahka expanduje do neznesiteľnej bolesti.

Strihajte si nechty najneskôr 3-4 dni pred štartom a potom ich už nebabrite. Je lepšie mať štvordňové “strnisko”, ako dobehnúť s dokrvavenými ponožkami.

4. Ignorovanie “potreby” pred štartom

Na prvý pohľad je to banalita, ktorú rieši len málo bežcov. Veď odskočiť sa dá kedykoľvek, no nie?

Na prvý pohľad to ozaj tak vyzerá. Pravdou však je, že nie vždy je to také jednoduché.

Keď ste už raz na trati, hľadať miesto na uľavenie si, je ďaleko komplikovanejšie ako v pohodlí pred štartom. Stačí, že prvé kilometre vedú v úzkom koridore, osídlenom priestore, alebo si túžite udržať pozíciu.

6-najcastejsich-chyb-trailovych-bezcov-na-poslednu-chvilu

Prázdny mechúr a črevá sú základom dlhodobého úspechu. Myseľ bežca musí byť koncentrovaná na výkon pred sebou. Plný mechúr či črevá tomu rozhodne nepomáhajú. Mentálna energia je mrhaná a získať tú späť je väčšinou ďaleko ťažšie ako tú fyzickú.

To čo môže stáť 10 minút skoršieho vstávanie pred štartom na vyprázdnenie, môže znamenať neúmerne viac po odštartovaní.

5. Prílišné pitie vody či jedenie pred štartom

Telo potrebuje k výkonu energiu z jedla a dobrú hydratáciu. Nie však na poslednú chvíľu.

Prílišné pitie alebo jedenie krátko pred štartom pôsobia úplne opačne.

Ak sa staviate sa na štart s plným žalúdkom, riskujete nielen kŕče krátko po štarte, ale dlhodobý problém s trávením po zvyšok behu.

Každým dopadom nohy na zem sa vnútornosti natriasajú. Nie je jedno, či sú prázdne a otrasy sú spôsobené len ich váhou, alebo sú plné a vážia niekoľkonásobne viac.

V deň náročného výkonu je preto lepšie začať niekoľko hodín pred štartom a potom už len udržovať priebežnú zásobu. Malé dúšky, malé sústa.

6. Nedostatok spánku

Poslednou, no zďaleka nie najmenšou chybou je nedostatok spánku pred výkonom.

Hovorí sa o tom často a nie náhodou.

Nevyspaté telo nie je len menej efektívne, ale doslovne kontraproduktívne.

Keď som v roku 2015 štartoval na Štefánik trail po týždňoch biedneho spania, myslel som, že telo je už zvyknuté a nebude problém. V Karlovej vsi, miestach, kde som myslel, že môžem bežať aj počas spánku som zrazu stratil stopu. Miesto zastavenia a zorientovania sa som takmer hodinu behal v okruhu asi 200 m a snažil sa pokračovať. Mozog únavou nedokázal ani presvedčiť telo, aby zastavilo, skoncentrovalo sa a pohlo vpred. Behal som v kruhoch ako pomätenec. Nedostatok spánku ma pripravil o všetok zdravý úsudok a posledných 10 km som skoro nedobehol.

Adrenalín síce vyhecuje aj unavené svaly k výkonu, no nie tak dokonale myseľ. A na tej záleží prinajmenšom rovnako ako na tele.

Nedostatok spánku a únava dovolia myšlienkam blúdiť a rozlietavať sa, čo spôsobuje stratu koncentrácie a hlavne, stratu vnútornej sily prekonávať prekážky a nepohodlie.

Ak po hodinách behu doľahne na vás kríza, nevyspatá myseľ má ďaleko slabšiu silu bojovať s ňou a odvracať pozornosť od problému k vytýčenému cieľu.

Mnoho z bežcov nekončí z fyzického vyčerpania, ale z mentálneho. A spánok je základným predpokladom toho, aby náš mentálny boj z vlastnou mysľou nebol ťahaním za kratší koniec.

Bodka na záver

Ak venujete tréningu a prípravám mnoho času a energie, nepodceňujte “drobnosti” na poslednú chvíľu. Zmariť si týždne či mesiace úsilia niečim, čomu sa dalo ľahko vyhnúť je horšie ako nedobehnúť pre zranenie či úplné vyčerpanie. Pokiaľ to druhé patrí k bežnému životu bežca a rýchlo prebolí, to prvé vie ochromiť sebadôveru a vyrovnanosť na dlhé obdobie.

2 názory na “6 najčastejších chýb trailových bežcov robených na „poslednú chvíľu“”

  1. este by som dodal, vypitie kavy pred startom je zly napad…aspon mne osobne to zdvihlo tep asi o 10 bpm priemerne 🙂 a uz 2x som spravil tu istu chybu. Raz na MTB maratone a raz na trail polmaratone.
    otazne je, ci to nerobi dobre len mne, alebo je to vseobecne.
    Matej

    1. To je ozaj individuálne. Mnohých ľudí káva preženie, čo nie je úplne odveci, ak sa to stane dostatočne dlho pred štartom a črevá sa vyprázdnia. Ak ale zvyšuje leb tep, určite to nie je žiadna výhra. Najlepšie odpozorovať na sebe a podriadiť sa vlastným pocitom.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore