fkt-nie-je-len-pre-elitnych-bezcov

FKT nie je len pre elitných bežcov

Na začiatku som vnímal svet FKT (fastest known time alebo najrýchleší známy čas) ako niečo určené len pre elitných bežcov. V časopisoch a médiách sa písalo o šialených časoch na šialených trasách od šialených bežcov a tak celý tento svet bol pre mňa vzdialený rovnako ako boj o umiestnenie v prvej trojke. Až po rokoch som si začal uvedomovať, že to je úplne inak. Každý sa môže stať držiteľom FKT. Stačí sa len porozhliadnuť po okolí.

Čo k FKT potrebujeme

K uznaniu vlastného FKT potrebujeme splniť 3 predpoklady:

  1. trasa je výzvou
  2. trasa je buď registrovaná, alebo ju zkúsime zaregistrovať
  3. pokus o FKT sme vierohodne zdokumentovali

Výber trasy

K tomu, aby FKT bolo považované za FKT nestačí len vybrať okruh okolo dediny kde nikto nebehá a zabehnúť ho. Samozrejme, aj to bude FKT no z pohľadu ultra behanie nebude mať takmer žiadnu hodnotu.

Trasa na ktorú sa chceme vydať by mala byť dostatočne známa a teda rozpoznateľná ako výzva. Keďže sa bavíme o ultrabehaní, mala by spadať do kategórie ultra vzdialeností. Či je napríklad 50 km dostatočne veľa závisý od obtiažnosti trasy.

Výber trasy by sme mali robiť precízne s ohľadom na naše schopnosti a tiež schopnosti iných. Ak totiž zabehnem z Devína do Devína okolo celej Bratislavy, je viac ako pravdepodobné, že desiatky iných bežcov v hlavnom meste (a mimo neho) to na tak nenáročnej trase zabehne omnoho rýchlejšie aj bez prípravy. Nevýhodou trasy totiž nie je len jej nenáročnosť ale aj jednoduchá dostupnosť. Ak ozaj chceme, aby náš rekord vydržal nejaký ten čas, musíme plánovať a zvažovať všetky uhly dopadu.

Začať bežať nestačí

Pokiaľ chceme, aby naše FKT bolo oficiálne, mali by sme pokus ohlásiť vopred. Pri medzinárodne uznávaných trasách existuje oficiálna stránka ktorá eviduje všetky plánované aj uskutočniteľné pokusy.

Pri lokálnych trasách nič také nie je povinné, no verejné oznámenie vopred sa od nás očakáva. Teda samozrejme len za podmienky, že sa k takému rekordu v prípade úspechu chceme hlásiť. Ak to robíme len pre seba, nie je potrebné robiť nič. Len obuť tenisky a vybehnúť na trasu.

Ako teda ohlásiť plánované FKT v našich končinách? Asi najlepšou alternatívou je zaregistrovať trasu vopred a následne ohlásiť pokus o jej zdolanie, resp. uploadovať všetko naraz po zdolaní trasy. Registrovanie trasy podlieha schvalovaciemu procesu a tak to môže trvať nejaký čas, alebo trasa vyhodnotená ako jednoduchá nebude zaregistrovaná vôbec.

Bez dôkazov sa nič nestalo

Aj pri FKT platí, že bez dôkazov sa skutok nestal. Vyhlásiť len, že sme odbehali hrebeň Roháčov za 6 hodín neznamená nič. K tomu, aby tento čas bol oficiálne uznaný za FKT je potrebné doložiť buď:

  • GPS údaje z behu bez zjavných nezrovnalostí
  • potvrdenie od minimálne dvoch dôveryhodných ľudí bez priameho vzťahu k nám (nie manželka, deti, rodičia či podriadení v práci)

Keďže sme však v dobe technologickej, gpx dáta so zaznamenanými časmi je to najlepšie a najdôveryhodnejšie čo môžeme spraviť.

Vyklusanie na záver

FKT je jeden z vynikajúcich spôsobov ako dať nášmu behanie cieľ. Nie každý má chuť sa nahánať za medailami, alebo na to má predpoklady. Nie každému vyhovuje čo i len organizované behanie medzi zástupmi ľudí.

Pre tých z nás, ktorí majú trailové a ultra behanie ako životný štýl, radosť z pohybu či len zábavu na voľné chvíle, môže dosahovanie FKT priniesť prvok veľkej výzvy, cielu alebo len možnosti ísť a behať niekde mimo štandardného prostredia.

Ak ste FKT doteraz považovali za niečo len pre extrémnych športovcov, zabudnite na to. Vytiahnite zo šuplíka turistické mapy, choďte na hiking.sk, komoot.com či iný web kde s obľubou hladáte miesta na behanie a začnite skúmať. Verím, že dobrých trás na zabehnutie svojho prvého FKT objavíte po krátkej dobe hneď niekoľko.

Teším sa na vaše úspechy!

Ahojte niekde v kopcoch.

!van

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore