8 kníh ktoré by každý trailový bežec mal čítať

Naposledy upravené 21/03/2022. Upravil Ivan.

Milujem behanie a milujem čítať knihy o behaní. Alebo počúvať. Dodávajú mi motiváciu, často nápady na miesta a akcie, kde by som chcel raz behať aj sám.

Cez knihu som sa vlastne dostal aj k behaniu samotnému.

Raz som náhodne začal čítať knihu o extrémnych expedíciách Sira Ranulpha Fiennesa, Beyond The Limits. Okrem iných ľudí bol v nej spomenutý aj Fiennesov dlhoročný priateľ, lekár, bežec a extrémista Mike Stroud.

Stroud napísal zasa knihu Survival Of The Fittest, v ktorej písal okrem iného aj o Marathon des Sables tak zaujímavo, že som tomu nevedel odolať. Slovo dalo slovo a bol som v tom. Musel som začať behať. Musel!

Knihy majú magickú moc motivovať v situáciách, kedy bojujeme sami so sebou, ale tiež otvoriť obzory, keď myslíme, že nám je už všetko jasné. Vedia nás donútiť k premýšlaniu, alebo k akcii. A častokrát len malý impulz stačí na spustenie veľkých zmien.

Vybral som 8 kníh, ktoré som čítal, ovplyvnili ma a myslím, že každý trailový a ultra bežec z nich môže mnoho čerpať. Nikdy nevieme tak veľa, aby sme nemohli vedieť viac. Tak smelo na ne.

Scott Jurek – Jedz a behaj

Scott Jurek, Jedz a behaj

Čítaj knihu >> Počúvaj audioknihu >>

Bez veľkého preháňania môžem vyhlásiť, že toto je momentálne to najlepšie čo bolo napísané (nahovorené) o ultra behaní. Napriek tomu, že to nie je kniha o behaní ako takom.

Scott Jurek je ultramaratónska legenda. Preslávil sa svojimi výkonmi, výhrami a tiež vegánskym prístupom k stravovaniu, ktorý inšpiroval státisíce ľudí po celom svete.

Trochu mu navyše pomohla aj jedna z hlavných úloch v knihe Stvorení pre beh.

To čo robil a robí on je extrém pre väčšinu z nás. Napriek tomu jeho príbeh, rady a názory motivujú viac, ako čokoľvek iné.

Žiadne zázračné gény, žiadna rodina investujúca do trénerov, nákladných sústredení, cestovania… len vášeň, skúšanie a tvrdá práca.

Nezabudni si pred čítaním či počúvaním pripraviť tenisky. Motivácia vybehnúť na teba príde určite už po pár stranách.

Julian Goater – Umění rychlejšího běhu

Julian Goater, Umění rychlejšího běhu

Čítaj knihu >>

Behať je jedna vec. Behať však rýchlo a efektívne už druhá.

Julian Goater je bývalý reprezentant Británie na 5 km a 10 km. Jeho čas na 10 km z 1982 sa doteraz drží v prvej desiatke najrýchleších Britských časov.

Každý, kto začína s behaním má po čase pocit, že je to niečo úplne prirodzené. Do veľkej miery áno. Ak však chceš behať rýchlejšie a efektívnejšie, musíš vedieť ako. Nestačí len zrýchliť tempo.

Napriek tomu, že rýchlosť sa prvorado spája s krátkymi vzdialenosťami, je potrebná aj pri tých dlhých. Inak sa beh neúmerne preťahuje a trpíme viac.

Táto kniha je plná informácií, ktoré zmenia každého pohľad na štýl behania, techniku, držanie tela, rôzne formy tréningu… na všetko. A napísaná je tak, že sa niekedy číta lepšie ako dobrý román.

Christopher McDougall – Stvorení pre beh

Chris Mcdougall, Stvoreni pre beh (Born To Run)

Čítaj knihu >> Počúvaj audioknihu >>

Každý povie, že toto je bežecká biblia. Nesúhlasím, ale napriek tomu si ju vysoko vážim.

V dobe, kedy beh bol stále len okrajovou záležitosťou, doplnkovým športom k iným športom, táto kniha priviedla a motivovala milióny ľudí po celom svete k zmene ich pohľadu.

Do akej miery je realistická, do akej je spravené umelo tak, aby bola pútavou nie je na mojom súdení.

Ja som ju miloval, dala mi novú motiváciu, otvorila nové obzory a posunula môj vzťah k behaniu do ďalšieho levelu. A verím, že zďaleka to isté nespravila len pre mňa.

Dean Karnazes – Ultramarathon Man: Confessions of an All-Night Runner

Dean Karnazes, Ultramaratonec - zpoved nocniho bezce

Čítaj knihu >>

Veľa ľudí Deana odsudzuje a neznáša. Spravil to, čo sa v komunite bežcov nenosilo a zčasti nenosí. Spravil zo svojich výkonov marketingový ťahák.

Nielenže niečo dokázal, ale začal o tom aj písať, prednášať, budovať svoju kariéru na predošlých úspechoch.

Môj pohľad? Dobre spravil! Svojim postojom sa možno dostal na okraj narcizmu, no motivoval státisíce ľudí po celom svete k tomu, aby tiež začali behať.

Kniha nedáva žiadne návody, je to len príbeh jedného bežca. Napriek tomu z nej vyžaruje sila, ktorá vie v ťažkých chvíľach pomôcť. A že tých ťažkých chvíľ pri dlhých behoch je dosť, nemusím iste zdôrazňovať.

Rich Roll – Moja cesta k ultra

Rich Roll, Moja cesta k ultra

Čítaj knihu >>

Nie je to kniha o behaní a predsa nám má silu veľa povedať.

Rich Roll je triatlét, ktorý celý svoj život zmenil až takmer v štyridsiatke. A že ho zmenil teda riadne, pochopíš už po prvej kapitole!

Ak hľadáš informácie o stravovaní, možnostiach zmeny aj v pokročilešom veku a tlačení vlastných limitov za všetky bežné hranice, nech sa páči. Toto je kniha pre teba.

Rich je extraordinárny prípad toho, že človek ani po štyridsiadke nejde ešte do starého železa. Ak nechce. Je to len vecou vôle a prístupu k životu.

Mna rozhodne motivovala a v myšlienkach stále motivuje. No a kto chce byť vegánom, nájde parádnu príručku k “zelenému” stravovaniu priamo tu.

Chrissie Wellington – Život bez hranic

Chrissie Wellington, Zivot bez hranic

Čítaj knihu >>

Chrissie je britská superhviezda. Ironmanka. Hmmm. Žena, ktorá vyhrala mnoho Ironman pretekov. Tak to znie lepšie.

Opäť, nie je to klasické behanie, no napriek tomu ju odporúčam každému bežcovi.

Pri Chrissie človek pochopí, koľko práce, sebazaprenia, bolesti a starostí je za tým, byť na špičke. Je to neskutočný príbeh človeka, ktorý až do dospelosti nijako nejavil známky toho, že by bol na niečo také stavaný. Až raz…

Lizzy Hawker – Runner: A short story about a long run

Lizzy Hawker, Bezkyne

Čítaj knihu >>

Počul si o pretekoch Ultra Trail du Mont Blanc? Rozhodne top preteky v Európe a taktiež v celkovom svetovom hodnotení.

Extrémne preteky, extrémne situácie.

Lizzy, neznáma bežkyňa z Británie, nikdy nebežala trailový pretek do roku 2005. Napriek tomu sa toho roku zúčastnila na 100 míľovom UTMB. Chcela si niečo také skúsiť. A vyhrala ho.

O rok neskôr víťazstvo zopakovala, a ďalšie tri roky za sebou opäť a znova.

Neuveriteľný príbeh ultrabežkyne nakopne predovšetkým ženy, no aj nás mužov má čím motivovať. Lizzy je naozaj výnimočná žena!

Haruki Murakami – O čom hovorím, keď hovorím o behaní

Haruki Murakami, O com hovorim ked hovorim o behani

Čítaj knihu >>

Haruki Murakami je ukážkou toho, že človek aj pri plnom pracovnom a súkromnom živote má šancu a vlastne povinnosť udržovať svoje telo v dobrej kondícii.

Je to veľmi útla a predsa obrovsky motivujúca knižôčka.

Ak aj nemáš rád šialené príbehy tohto japonského autora, kniha o behaní je úplne iná. Ľudská. A ja ju úprimne každému bežcovi zo srdca odporúčam.

Pre prvé kolo je to odo mňa všetko.

Ak máš už všetky prečítané a túžiš po ďalších, napíš mi. Rád ti odporučím desiatku ďalších. Môj zoznam je ďaleko rozsiahlejší. Bude o čom písať aj nabudúce.

Ahoj niekedy a niekde na lesných cestách či chodníčkoch. Ivan

1 názor na “8 kníh ktoré by každý trailový bežec mal čítať”

  1. Pingback: Trailrun Show - nový podcast o trailovom behaní | Trailrun.sk

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore