Scott Jurek - Badwater Marathon

Niekedy je treba veci urobiť

Naposledy upravené 16/01/2021. Upravil Ivan.

Prvýkrát som sa o Scottovi Jurekovi dočítal niekoľko rokov dozadu, pravdepodobne pri čítaní knihy Stvorení pre beh. Bolo to krátko po mojom prieniku do tohto dnes tak populárneho športu a bol som fascinovaný.

Napriek tomu, že na svete žije niekoľko miliárd ľudí, napriek tomu, že beháva niekoľko miliónov z nich, predsa sa medzi nimi nájde iba zopár takých, ktorý vyčnievajú z davu. Niežeby to tak nebolo pri každom inom športe či umení, ale o balete skúsim písať až niekedy inokedy. 😉

Vždy ma fascinovali príbehy obyčajných ľudí, ktorý svojou cieľavedomosťou a usilovnosťou niečo v živote dokázali, niekam sa vypracovali. Ešte viac, pokiaľ nakoniec ich hobby prerástlo v zdroj ich životného poslania a nakoniec aj príjmov. To sa mi nikdy neprestane zdať fascinujúce.

Scott vyrástol v podmienkach, ktoré by aj v našich končinách boli volané veľmi vidiecke. Ďaleko od mesta, v chudobnej rodine bez možnosti podpory tak často dnes omieľaného “pre deti všetko nech si potom vyberú”. Našiel si činnosť, kde netrebalo veľa pozornosti rodičov – rozumej rozvozy na tréningy a zápasy, sedenie hodín v tribúne – ale len tenisky, odhodlanie a vytrvalosť. Samozrejme, to nemusí sadnúť každému.

Mnohokrát sa snažíme v živote robiť niečo, čo je proti všetkým podmienkam nášho postavenia či možností. Na životných príbehoch ako ten Scottov sa mi páči uzemnenosť a snaha nezatrpknúť voči údelu, ale chuť dosiahnuť niečo tam, kde to možné je. Snívať o tom, čo by som keby som je veľmi populárne. Podobne obrátiť životnú energiu do trpkosti a stáleho sa sťažovania nad nespravodlivosťou, nemožnosťou, ne… čokoľvek. Hlavne len nič nerobiť.

Príbeh Scotta Jureka je prvorado o behaní. Darmo, je to človek považovaný za jedného z najlepších ultrabežcov svojej generácie a pre niektorých vôbec. No v nemalom podiele je to príbeh obyčajného človeka, ktorý sa prebojovával životom a bojoval s problémami ako každý iný. Na rozdiel od mnohých iných to však nikdy nevzdal. Niekedy treba veci urobiť.

Ak sa chceme ponosovať na niečo v živote, hovoriť o nespravodlivosti či rozdieloch, malo by to byť predovšetkým o pocite sklamania, že nevieme viac zápasiť za to čo máme na dosah ruky. Že nemáme viac vytrvalosti, odhodlania a zanietenia. Nie za to, že niekto iný si tvrdou prácou a vytrvalosťou v živote vybojoval to, čo môže takmer každý. V tomto je Scottov príbeh naozaj silný. Niekedy je len treba veci urobiť.

Kniha a audiokniha Jedz a behaj vyšli vo vydavateľstve Publixing a je možné ich zakúpiť v kníhkupectvách ako Martinus či audioknižnom e-shope Audiolibrix.

Scott Jurek - Jedz a behaj

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore