Prvá skúsenosť s vestou SJ Ultra Vest

Naposledy upravené 06/01/2021. Upravil Ivan.

Dnes som po prvý krát vytiahol na beh novokúpenú bežeckú vestu SJ Ultra Vest 2.0 zo série Jurek Collection firmy Ultimate Direction. Nie že by jej bolo treba na 16km beh, ale odskúšať ju raz treba. A možno aj dvakrát.

Vesta má veľmi príjemnú farebnú modro-sivú kombináciu, príjemnejšiu ako verzia 1.0, aj keď to je ozaj vecou vkuse. Čo sa zmenilo diametrálne, je materiál.

Nevlastnil som prvú verziu, no mal som možnosť sa s ňou chvíľu hrať a rozdiel je badateľný na prvý dotyk. Cuben fibre používaný na výrobu lodných plachiet bol zamenený za ešte odolnejší a pritom jemnejšie pôsobiaci Silnylon 66, ktorý je dokonale nepremokavý a  odolnejší voči pretrhnutie.

Scott Jurek Vest

Zvyšné materiály sa nezmenili. Samotná konštrukcia je z Hex Mesh, materiálu, ktorý nie je schopný absorbovať vlhkosť, je kompletne priedušný a extrémne odolný. No a na vačky bol opätovne použitý Power Mash, strečový a stále veľmi odolný materiál schopný expandovať podľa potreby na množstvo vecí vo vnútry.

Celá vesta váži s prázdnymi 0,5l flašami iba 468g a pojme až 7l vecí, čo je aj pre mňa s výškou 191 cm dostatok na výbavu a jedlo pri ultrabehoch trvajúcich celý deň.

Vesta má dva hrudné držiaky na priložené 0,5l flaše, ktoré z doteraz vyskúšaných viest a batohov sú jednoznačne prvé, držiace celý čas tam kde majú, bez ohľadu na to či plné či prázdne.

Zvuk šplechotu vody v nich počas celého behu je nevyhnutnou súčasťou takto umiestnených fliaš na akejkoľvek veste. Prístup k nim je extrémne pohodlný a jednoduchý, žiadne násilné ťahanie, či ťažké vtesnávanie späť. Práve naopak.

Každý držiak flaše má po bokoch malé vačky na enegretické gely, do ktorých sa ale hravo zmestí aj tyčinka pre rýchly prístup k energii počas behu.

Pod držiakmi fliaš sú ďaľšie kapsičky na jedlo, elektrolytové tabletky či peniaze. Všetky tieto vačky sú aj počas behu veľmi jednoducho prístupné.

Už menej, ale stále dosiahnuteľné, sú vačšie zipsovacie vačky na telefón, fotoaparát, alebo ďaľšie jedlo. Záleží na šikovnosti. Mne sa k nim darilo dostať no verím, že po 10 hodinách na nohách to už nemusí byť tak jednoduchá úloha.

Hlavný priestor je rozdelený na tri časti, aj keď dve sú oddelené len sťahovacím lankom – ten najbližšie k chrbtu má slúžiť ako dodatočný priestor na vodný vak a tak je k nemu separé zips aby človek nemusel vyberať veci pred naplnením. Vodný vak však treba dokúpiť zvlášť.

Menší priestor na chrbte je vodotesne oddelený od chrbtu samotného, žial nie zhora a tak v prípade použitia na doklady či peniaze, treba ich zvlášť zabaliť, aby nenavlhli.

To isté patrí aj k hlavnému priestoru, kde po dobehnutí moja bunda nasiakla potom z chrbtu. Ak chcete veci podržať suché, ich zabalenie do igelitu či nepremokavého vaku je žial nevyhnutné. To je cena za priedušnosť a ľahkosť batohu.

Ako príjemný doplnok pre mnohých z nás sú na batohu umiestnené oká na upevnenie paličiek či horolezeckého čakana a dnes už všade nevyhnuteľná píšťalka.

Scott Jurek VestBatoh veľkosti L mi sedel dokonale na chrbte, počas celého behu mi neskákal, flaše držali ako prikované na hrudi a nič mi nespôsobovalo nekomfort. Ani po truhom teste.

Vesta po dobehnutí bola aj napriek môjmu potom premočenému tričku suchá, len vetruodolná bunda absorbovalo všetko to, čo vesta nie. Nabudúce budem vedieť.

Celkovo vesta pôsobí veľmi kvalitne a materiál robustne napriek jeho až priehľadnej hrúbke a jemnosti materiálov. Proti čomukoľvek čo som držal v rukách doteraz je to jednoznačne najodolnejšie pôsobiaci materiál. Aj keď, pravdu ukáže až čas.

Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, ktorá z ponúkaných viest na trhu by Vám sadla najlepšie, napriek všetkému čo tu píšem odporúčam navštíviť predajne a skúšať. Každý sme iný.

Niekto aj pri mojej výške má útly hrudní a flaše mu budú skákať, niekto nepotrebuje 7l priestor, niekto potrebuje väčší a iný zasa túži po menších flašiach. Na všetky túžby sú už v dnešnej dobe výrobky. Treba len hľadať a skúšať.

Ak však patríte k skupine ako ja a len neviete, či nie najmenšie peniaze vyhodené za bežeckú vestu ozaj stoja za to, tak kludne kupujte.

Po tom čo som sám zažil a vyskúšal aj s mnohými inými je Scott Jurek’s Vest jednoznačne dobrou investíciou.

About The Author

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore