Je lepšia horúca alebo studená sprcha po náročnom behu?

Naposledy upravené 16/01/2021. Upravil Ivan.

Väčšina z bežcov sa po náročnom behu teší do horúcej sprchy. Teda, aspoň pokiaľ nie je 30 nad nulou. Je to však to pravé pre naše svaly a kĺby?

Náročným behom dochádza k jemnému poškodzovaniu svalových tkanív, k zápalom šliach a hromadením toxínov v svaloch. Po skončení behu potrebujeme nastoliť rovnováhu, inak sa dostaví svalová horúčka a bolesti.

Horúca voda spôsobí, že sa do všetkých zohriatých častí tela ženie ešte viac krvy. Tá potom nielenže zohrieva už aj tak zapálené tkanivá prehriate, ale navyše udržuje všetky nahromadené toxíny tam kde sú. Podobne ako pri horúčke – horúca sprcha či kúpeľ spôsobia navýšenie telesnej teploty a zhoršenie stavu, nikdy nie opačne.

V prvom momente pri horúcej vode pociťujeme príjemnú úľavu nakoľko ubolené svaly sa zohratim uvoľnia. Žiaľ len krátkodobo. Táto uvoľnenosť je neskôr vystriedaná zhoršením stavu a väčšími bolesťami, zväčša už zopár hodín po takom “blahodárnom kúpely”. Navyše, horúca voda svojim teplom spôsobuje ešte väčšiu dehydratáciu už aj tak dehydratovaného organizmu.

Studená voda naopak spôsobí zníženie prívodu krvy do zapálených a poškodených svalov a kĺbov plus schladzuje vzniknuté zápaly. Po skončení takéhoto schladenie navyše rýchlym prekrvením podchladených častí dosiahne telo výraznejšie odplavenie naakumulovaných toxínov.

Čo je teda po behu najlepšie?

Najlepšie úspechy dosiahnete ľadovo studenou vaňou. Pre väčšinu z nás je to príliš veľký šok a tak odporúčam najprv napustiť vaňu studenou vodou, postupne sa aklimatizovať a po posadení sa dosypať lad. Ak je voda ozaj studená, alebo sadáte do horského potoka, ľad isto netreba.

V prípade, že ste neschopní prijmäť telo k takej nepríjemnosti, postačí aj studená sprcha, no kúpel má z hľadiska “zaplavenia” rozhodne lepšie výsledky. Ak to túžite skúsiť no telo sa bráni, choďte do vane v tričku a šortkách. Effekt zostáva rovnaký a časom si telo zvykne.

Celková doba vo vani by nemala prekročiť 10 minút. Potom si dajte len rýchlu očistnú sprchu a nechajte telo vykonať zvyšok.

Napriek tomu, že táto aktivita je doslovne nepríjemná aj po viacerých uskutočneniach, jej blahodárny efekt prebíja nepríjemné pocity mnohonásobne.

Aké sú Vaše skúsenosti? Uprednostňujete studenú, alebo horúcu vodu po náročnom behu?

3 názory na “Je lepšia horúca alebo studená sprcha po náročnom behu?”

  1. Pingback: Piatkový 5k #8 | Trailrun.sk

  2. U nás v práci teplá voda netečie, tak že už som si zvykol a inú ako studenú si ani predstaviť neviem. Neviem čo je to svalovka

  3. Jean Leroux

    Dávám ledovou sprchu. Je to naopak velmi příjemné. Po první sekundě šoku pocit jako při ochlazování v sauně

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore