Stefanik Trail 2014

Štefánik Trail 140, 2014 – prípravy

Naposledy upravené 16/01/2021. Upravil Ivan.

Pred necelými dvoma mesiacmi som sa rozhodol, že skúsim zasa trochu pritlačiť na strunu. Napriek stále zle fungujúceme zadnému stehennému svalu som sa rozhodol, že to zvládnem. A nie len s chabým dokončením, ale aj slušným umiestnením. Prihlásil som sa na Stefanik Trail 140.

Pozadie

V roku 1915 prechádza M.R. Štefánik peši so svojim mechanikom a oddaným priateľom Michael Bourdonom úsek dlhý 120km medzi dedinami Aleksandrovac a Priština za 7 dní, napriek vnútornému zraneniu a boju s banditmi v srbských lesoch.

V roku 2013 sa koná prvý a následne v roku 2014 druhý ročník ultrabehu na počesť počinu tohto historicky nášho najslávnejšieho generála. Avšak naše putovanie nezačína ako v 1915 v dedine Aleksandrovac, ale pri Mohyle M.R. Štefánika na Bradle, blízko mesta Brezová pod Bradlom.

Popredie

Rozhodol som sa ísť do pretekov ako jednotlivec, vyskúšať si svoju mentálnu pripravenosť na budúce plánované akcie. Možné však je štartovať aj v dvojici, alebo aj štafete.

Celý závod sa uberá hrebeňom Malých karpát medzi Bradlom a Bratislavou. Prevýšenie, ktoré každý z nás bude musieť prekonať je vypočítané na 4945m, no pre mňa to je skôr 1000+. Bývajúc na takmer úplnej rovine sa mi to číslo zlieva do slova “príliš” a len dúfam, že moje stehno a kolená pochopia čo treba vtedy robiť. Budem ich vopred informovať.

Napriek tomu, že trasa bude vyznačená a teda nie komplikovaná na orientáciu, mám v pláne prejsť si dva týždne pred závodmi nočný úsek aspoň pešo, nech sa viem potom sústrediť na beh a nie len na neznámy terén.

Našťastie organizátori z O.Z. VESTIGIUM naplánovali trasu tak, že nočná časť nás zastihne v prvej polovici mentálneho vysilenia a teda sa toho až tak moc nebojím. No tiež sa necítim super relaxovane pravdu povediac.

Pri vytrvalostnom behu príde ku kríze u človeka viackrát, nech sa bráni ako len chce. Pokiaľ sa vraví o “stene” pri maratóne, na úseku 140km ich musí nastať omnoho viac.

Čo však o tom môžem vedieť? Je to môj prvý závod nad 100km. Zatiaľ som najviac bežal 60míl na UTSW 60 kde som vlastným zablúdením z toho spravil 100km a ST140 je ešte o maratón dlhšia tyrania. Bude to výzva.

V minulosti som sa snažil všetky závody “prežiť”. Bežať ich tak, aby som do cieľa dobehol bez ohľadu na výsledok. Podstatné pre mňa bolo prekonať vzdialenosť a mentálnu záťaž. Umiestnenie bolo nepodstatné.

V tomto prípade je to iné. Chcel by som zabojovať a skončiť v prvej 15-ke. Možno je to naivné, ale bez toho by bol život nudný.

Do dnešku môj tréning obsahoval len udržovacie sekcie tak, aby som budoval základnú schopnosť niečo zniesť. 36 dní od začiatku však začínam tréning naplno. Konečne!

Od februára som prešiel na vegetariánsku stravu a tak to bude zároveň iná výzva. Budem schopný zvládnuť taký nápor na strave ku ktorej len privikám? Bežať vzdialenosti ktoré som nikdy nebežal? Byť pripravený po tréningu, ktorý bol dlhodobo hatený pracovným preťažením a zranením? Budem! No vôbec to nebude prechádzka ružovou záhradou.

Môj týždenný plán je vcelku jednoduchý :

  1. 2 x hills
  2. 2 x tempo/speed
  3. 1 x longrun
  4. 1 x gym
  5. recovery day

Už ho len vládať (a stíhať) dodržiavať. Držte palce! Budem Vás priebežne informovať.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore