Marathon des Sables

Všetko sa začalo v roku 1984, keď Francúz Patrick Bauer zanechal svoju kariéru koncertného promotéra a vyrazil na 200-míľovú púť alžírskou Saharou, nesúc si všetko na prežitie v batohu na chrbte.

Počas dlhých kilometrov pod spaľujúcim slnkom mu skrsla v hlave idea vytvoriť na podobnom základe preteky. O dva roky nadobudol tento nápad reálnu podobu v južnej časti Maroka, kde odštartoval prvý ročník dnes už legendárneho Marathon des Sables.

Tieto viacetapové preteky pomohli definovať slovo ultramaratón a stali sa symbolom náročnosti nielen z hľadiska vzdialenosti, ale najmä podmienok, v akých sa bežia.

Pretekári musia prekonať približne 250-kilometrovú vzdialenosť, rozdelenú do šiestich etáp. Je to séria takmer maratónových vzdialeností, doplnená o jednu viac ako 80-kilometrovú etapu. V teplotách stúpajúcich nad 40 °C.

Každý účastník si nesie na chrbte všetko, čo potrebuje na prežitie počas celých pretekov. Výnimkou je len stan a voda, ktorá je v limitovanom množstve poskytovaná organizátormi na každom kontrolnom stanovisku. Jej denný prídel sa pohybuje v rozmedzí od 9 do 15 litrov.

Celý článok bol publikovaný v .týždeň číslo 19/2012.

Pokračujte v čítaní tu…