Marathon Des Sables

Piatkový 5k #12

Naposledy upravené 14/08/2018. Upravil Ivan.

5 krátkych správ z prevažne bežeckého sveta, ktoré ma zaujali a ktoré mám chuť zdielať ďalej. Verím, že zaujmú aj vás.

1k > Marathon des Sables štartuje už zajtra

Bez tohto závodu by som sa k trailovému behaniu asi nikdy nedostal.

Tohoročný, už 31. ročník je plný hviezd z bežeckého sveta a bude veľmi zaujímavé sledovať, ako sa s teplom a pieskom popasujú bežci, ktorý excelujú zväčša v úplne inom teréne. Teším sa!

Tento rok štartujú aj piati naši. Na štarte budú dvaja Slováci – Daniel Palko (643) a Jozef Podolec (293) ako aj traja Česi – Petr Vabrousek (644), David Koribský (645) a Václav Vacík (582).

Palko, Vabrousek a Koribský sú skúsení bežci, kde všetci traja majú šancu na veľmi dobré umiestnenie.

Ja osobne najviac vsádzam na profesionálneho triatléta Petra Vabroska, predsa len, jeho resumé za mnoho posledných rokov je neskutočné.

Koho tipuješ znašich ty?

2k > Ako upraviť kadenciu nášho behania

Najčastejšou chybou začínajúcich bežcov je príliš dlhý krok. Nielenže dopadáme vtedy na päty, no zároveň úplne mimo ťažiska.

V dobrých teniskách sa tento problém nemusí prejaviť hneď na začiatku avšak postupom času ani najlepšie tenisky nezabránia problémom.

Začína to bolesťami v píšťalách, kolenách, bedrách… Navyše, míňame omnoho viac energie a strácame efektívnosť. Ako to zmeniť?

Zahrej sa a bež na mieste 30 sekúnd v rýchlom tempe. Meraj si počet dopadov pravej nohy na zem. Mal by si sa dostať blízko k číslu 45. Dve nohy a 60 sekúnd dajú výsledných 180, čo je podľa mnohých výzkumov tá najlepšia frekvencia striedania nôh (kadencia) pri behu.

Kluš 2 minúty a opäť zopakuj toto cvičenie s tým, že uprav rýchlosť podľa potreby, aby si sa čo najviac priblížil k danej kadencii. Ak ju máš, nahni sa vpred a bež v tomto tempe 1-2 minúty. Zastav a kráčaj. Zopakuj viackrát.

Zmyslom cvičenia je podľa odborníkov zmena neuromuskulárneho vzorca v našom mozgu, ktorý sa takto postupne naučí, čo od tela očakávame.

Ak sa ti zdá, že tempo je príliš rýchle a kroky krátke, uber na začiatku a zrýchluj postupne. A že robíš menšie kroky? To je fajn. Pribúdajúcimi skúsenosťami sa krok trochu natiahne a tempo zostane. Chce to len čas a trénovať. Tak poďme na to!

How to correct overstriding (EN)

3k > Tréningový log je nevyhnutnosť

Písanie tréningového logu je dôležité nielen pre pocit toho, že sa niekam posúvame, ale aj spätného odhalenia problémov, alebo naopak niečoho, čo nám pomohlo k lepšiemu výkonu.

Z logu sa vieme dotázať, prečo sa nám bežalo ťažko (veľa kilometrov deň predtým?), prečo sme nevládali na pretekoch (žiaden oddýchový deň posledný mesiac?) atď. Ak to nesledujeme a nazapisujeme, nevieme.

Treba sledovať všetko? Zďaleka nie. Vzdialenosť, čas, počasie, náročnosť trate a pocitovú náročnosť. Pri intervaloch aj medzičasy a vzdialenosti.

Väčšinu z toho zvládajú všetky populárne appky, ale ak si klasik, papier a pero sú stále vynikajúcimi spoločníkmi.

Aký log si vedieš ty? Vraciaš sa k nemu niekedy?

4k > Chceš behať pre Matta Damona?

Matt Damon a Ben Affleck štartujú čoskoro novú show s názvom “Find the Runner!”.

Neznámy bežec v neznámom americkom meste vybehne smerom na neznáme americké mesto, kde sa musí dostať skôr, ako ho chaseri nájdu a chytia.

Úlohou bežca je nájsť taktiku, ako unikať pozornosti chaserov čo najdlhšie a dobehnúť do svojho cieľa skôr ako ho nájdu. Naopak, chaseri môžu použiť akékoľvek stratégie na odhalenie bežca a jeho chytenie predkým tak spraví iný tím chaserov, alebo predkým bežec dorazí do cieľa.

Bavila by ťa takáto naháňačka po USA? Ak legálne žiješ v USA k 1.6. 2016 máš šancu! Ja byť tam, už vypisujem prihlášku.

5k > Náhodné motto týždňa

Ľudia, ktorí nevedia zmeniť svoj názor, nevedia zmeniť nič. ~ George Bernard Shaw

Prajem vám všetkým príjemný víkend a o týždeň je tu Piatkový 5k opäť. Ahojte.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore