Piatkový 5k #11

Naposledy upravené 14/08/2018. Upravil Ivan.

5 krátkych správ z prevažne bežeckého sveta, ktoré ma zaujali a ktoré mám chuť zdielať ďalej. Verím, že zaujmú aj vás.

1k > Poznáš Miru Rai?

Ak si o tejto Nepálskej bežkyni doteraz nepočul, určite čoskoro budeš. Napriek tomu, že má len niečo po dvadsiatke, už je svetovou hviezdou v trail runningu.

Iste, nie je prvá ani posledná, avšak jej raketová kariéra je extraordinárna.

Vyrástla v malej Nepálskej dedinke kde o behaní a už vôbec nie ženskom behaní bolo kedykoľvek čo i len počuť. Keď mala príležitosť, vstúpila do maoistickej armády, aby sa dostala von z dediny a zažila niečo viac.

Keď musela opustiť Nepál, odišla do Kathmandu. Tam objavila trailové behanie a veľmi skoro aj fakt, že je v ňom vynikajúca.

Prvé preteky…a hneď víťazstvo. Potom druhé. O rok neskôr, v roku 2015 už štartovala ako profesionálka a jej úspechy pribúdajú ako na bežiacom…ako keby za nimi behala.

Koncom marca vyšiel 42 minútový film o jej krátkom, ale neuveriteľnom živote pod názvom Mira. Ak ti chýba inšpirácia, vieš kde začať.

Mira Rai – Official Trailer (EN)

2k > Si v behaní až po uši?

Upadáš do krízi ak nezabehneš maratón pod 3:30:01? Bežíš popri vlastnom dome o pár metrov ďalej, len aby si preklopil 9.9km na 10km? Chceš pomenovať prvorodeného syna Emil? Ak si partner vypýta na narodeniny nejaký klenot, ideš kupovať Garminy?

Ak sa chceš pobaviť, alebo nájsť seba samého, prečítaj si o “43 znakoch upozorňujúcich, že berieš behanie príliš vážne.

3k > Chystáš sa behať v exotických krajinách? Čítaj ďalej!

Vyznie to smiešne. Upozorňovať v našich končinách na potenciálnu hrozbu stretu s divokým zvieraťom, je… Predsa, koľko z nás stretlo pri behaní medveďa? Alebo rysa? 0,00001%.

Ak však ideš do iných krajín, šanca tu predsa len je. A veľka. Keď som prišiel do Maroka, mnoho ľudí sa začalo pýtať, čo robiť keď narazia na hada, pavúka, škorpióna…aj mňa to zaujímalo, aj keď len tak sporadicky. Potom môj spolubývajúci, ktorý bol na MdS viackrát spomenul, ako ich spolubývajúcu rok predtým štipol počas spánku do ruky škorpión a musela byť evakuovaná vrtulníkom. Všetko sa zrazu stalo reálnejším…

Ak sa teda chystáš behať niekde, kde divoké zvieratá stále reálne žijú, prečítaj si zopár dobre mienených rád. Nikdy neuškodia.

The Do’s and Don’ts of Wildlife Encounters on the Trail

4k > A čo Zainab?

Pokiaľ si nepočul o Mire, Zainab asi nepoznáš ani náhodou. Minulý týždeň som písal o Roberte “Bobbi” Gibb, ktorá ako prvá zabehla Boston martón a otvorila tak dvere ďalším bežkyniam.

Zainab sa stala prvou Afgánskou ženou, ktorá odbehla maratón v jej rodnej krajine!

Je až neuveriteľné, že niečo takéto vôbec môže byť možné v dnešnej dobe, ale je to tak.

Afganistan zažíva tieto roky podobnú situáciu ako zažila Amerika desiatky rokov dozadu. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať ďalej.

Advancing gender equality one step at a time (EN)

5k > Náhodné motto týždňa

Ak budete počúvať všetky pravidlá, prídete o všetku zábavu. ~ Katharine Hepburn

Prajem vám všetkým príjemný víkend a o týždeň je tu Piatkový 5k opäť. Ahojte.

1 názor na “Piatkový 5k #11”

  1. Pingback: Piatkový 5k #15 | Trailrun.sk

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore