Marathon des Sables - beh Saharou

Marathon des Sables – beh Saharou

Naposledy upravené 29/10/2019. Upravil Ivan.

Marathon des Sables (MdS) sa stáva populárnym už aj v našich končinách. V minulosti preteky populárne hlavne vo Francúzsku, Anglicku a USA lákajú každým rokom viac pretekárov z celého sveta. V prvom ročníku štartovalo len 10 ľudí, na minuloročnom, už 31. ročníku, viac ako 1100. Medzi nimi aj traja bežci z Čiech a dvaja zo Slovenska. Do tohtoročného, ktorý štartuje s takmer 1300 registrovanými bežcami 7. apríla 2017, sa neprihlásil zo Slovenska ani z Čiech nikto.

Po návrate z toho minuloročného MdS som trochu vyspovedal Petra Vabroušeka – profesionálneho a najúspešnejšieho českého triatlonistu, ktorý skončil na 21. mieste a Daniela Paľka – právnika, podnikateľa a amatérskeho triatlonistu, ktorý dobehol na 131. mieste.

Petr Vabrousek a Daniel Palko - Marathon des Sables 2016
Petr Vabousek a Daniel Paľko

Na základe našich rozhovorov ako aj vlastnej skúsenosti z roku 2012 vznikla táto neoficiálna “príručku pre zdolanie MdS”. Jej snahou nie je pokryť všetko a detailne, ale poukázať na to, čo všetko MdS so sebou prináša.

Verím, že ako odrazový mostík pomôže každému záujemcovi o tieto preteky.

Základné informácie o Marathon des Sables

 • MdS pozostáva z piatich časovaných a jednej charitatívnej (UNICEF) etapy
 • (celková vzdialenosť MdS)[http://marathondessables.com/archives/31mds/en/2016–1-stage–1.html] je v rozpätí od 240–260 km
 • každý pretekár si nesie vlastné jedlo, vodu a vybavenie, okrem stanu
 • denný prídel vody je v rozsahu od 12 do 15 litrov
 • batoh pretekára váži v rozmedzí od 6 do 15 kg (prvý deň)
 • úspešnosť dokončenia pretekov je 88%
 • podiel štartujúcich žien je približne 14%
 • až tretina štartujúcich sú opakujúci sa pretekári
 • najrýchlejší pretekár postupuje priemernou rýchlosťou 14 km/h, najpomalší 3 km/h
 • najdlhšia, 80 km etapa je roztiahnutá na 2 dni – pretekári, ktorí ju zabehnú za 1 deň získajú deň oddychu
 • doteraz najstarší pretekár mal 79 rokov, najmladší 16 rokov
 • 90% pretekárov kombinuje beh a chôdzu
 • podporu zabezpečuje 450 organizátorov z ktorých je 57 medický personál
 • denný tábor pozostáva z takmer 300 berberských a púštnych stanov
 • prepravu tábora z miesta na miesto zabezpečuje 120 áut a 25 autobusov
 • celková spotreba vody je približne 120 000 litrov

Nástrahy pretekov

S horkom počíta každý. Ide predsa o Saharu. Mnoho ľudí sa však viac bojí jedovatých hadov, pavúkov či škorpiónov. Áno, naozaj v púšti žijú. Stretnutie s nimi je napriek tomu veľmi výnimočná skúsenosť, podobná stretnutiu s medveďom na Slovensku. Občas sa to niekomu stane, ale väčšine ľudí nikdy.

Marathon des Sables 2012 - 062
Pozdrav od domácich na privítanie

Pozrime sa na 6 najreálnejších prekážok spojených s behom v púšti. Tieto sa týkajú každého účastníka bez rozdielu :

 1. vysoké denné teploty
 2. nízke nočné teploty
 3. takmer nulová vlhkosť vzduchu
 4. jemný, skoro tekutý piesok v dunách
 5. limitovaný prídel vody
 6. vysoká váha vlastného vybavenia

1. Vysoké denné teploty

Denné horúčavy v púšti stúpajú často nad hranicu 40°C. V našich končinách také teploty udrú naozaj len zriedka a aj to za úplne iných sprievodných podmienok.

Mnohí bežci skúšajú simulovať vysoké teploty v saune, podomácky vyrobených tepelných komorách s bežiacimi pásmi či mnohými vrstvami oblečenia. Žiadna z týchto simulácií však nemá požadovaný efekt.

Byť v 40°C s vysokou vlhkosťou vzduchu je úplne iné, ako v prostredí Sahary, kde akýkoľvek pot či vlhkosť takmer okamžite vstrebe ovzdušie. To spôsobuje rôznu potrebu dopĺňania tekutín, vylučovanie a teda nevyhnutnosť nahrádzania solí a minerálov. Navyše, na púšti horkom vyžaruje každý predmet, každá častica. Všetko naokolo je prehriate a pred teplom nie je úniku.

Marathon des Sables 2012 - 142
Na púšti vyžaruje horko zo všadiaľ

Jedinou dokonalou alternatívou k tréningu je návšteva či už priamo Maroka, alebo niektorej z podobných púštnych krajín na aklimatizáciu. Aj to však funguje len tesne pred pretekmi, nakoľko telo aklimatizáciu po krátkom čase opäť stráca.

Tréning v simulovanom prostredí má ale niečo do seba. Minimálne pre ľudí, ktorí nikdy v takom teple nebehali. Človek zistí, ako mu telo funguje v horku, či srdce zvláda a svaly poslúchajú.

Ak sa aj tréningom nepodarí dokonale simulovať saharské podnebie, telo prechádza väčšími záťažami a zvyká si na nepohodlie. A to je definitívne dobrý začiatok.

2. Nízke nočné teploty

Na rozdiel od dňa, teploty na púšti v noci padajú často až pod 10°C, niekedy aj pod 5. Telo prehriate z denného horka je zrazu vystavené opačnému extrému a bojuje opäť.

V ideálnych podmienkach 5°C nie je problém. Limitovaním záťaže však pretekári prichádzajú s minimalistickými spacími vakmi, ktoré len čiastočne chránia pred chladom. A tak, telo túžiace po oddychu a relaxe bojuje časť noci so zimou. Spánkový deficit sa prehlbuje.

Jednoduchým riešením je zbalenie lepšieho spacieho vaku a hlavne, dobrej podložky na zem. Mnoho pretekárov v záchvate šetrenie každého gramu prichádza z alumatkami či dokonca ničím. Veď je tam koberec v stane. Ich noci sa však potom stávajú nie časom pokoja, ale konštantného boja o udržanie aspoň trošky tak potrebného tepla na oddych a regeneráciu.

Marathon des Sables 2012 - 043
Berberský stan je veľmi jednoduché ubytovanie

3. Takmer nulová vlhkosť vzduchu

Na púšti takmer nie je vlhkosť. Vzduch je suchý a pálivý. Keď človek beží, pot sa okamžite stráca. Prináša to so sebou omnoho väčšiu šancu na dehydratáciu, rýchlejšiu stratu solí a minerálov a telo má zároveň zníženú schopnosť na seba ochladzovanie.

Ak sa hovorí pri behu o nevyhnutnosti dopĺňať pravidelne elektrolyty, na Sahare to platí viacnásobne. Vynechanie zopár hodín môže znamenať nielen nevoľnosti a kŕče, ale tiež neschopnosť tela pokračovať ďalej.

Pozor však na organizátormi predpisované soľné tabletky. Kto ich nemá odskúšané a nevie ako na ne telo reaguje, mal by prichádzať s vlastnými náhradami, alebo otestovať tie soľné dostatočne vopred.

4. Jemný, skoro tekutý piesok v dunách

Behať po piesku je náročná disciplína. Behať po saharskom piesku je však úplné iný level.

Marathon des Sables 2012 - 159
Saharský piesok je ako hustejšia voda

V našich končinách, alebo kdekoľvek inde má piesok po pár centimetroch tvrdé podložie. Aj keď ho nevnímame, je tam. Preto sa zabárame nanajvýš pár centimetrov.

Na Sahare je piesok však takmer tekutý. Zaborenie je podmienené váhou človeka. Skončiť pri váhe 80 kg po kolená v piesku nie je žiaden problém. Vlastne, problém to je. A veľký.

Pokiaľ sa bežcovi darí držať dobrú rýchlosť na rovných kamenistých poliach, v dunách priemer radikálne klesá. Samozrejme všetkým. No bežec s 50–60 kg je v tomto prostredí vo veľkej výhode.

Saharský piesok sa simuluje naozaj ťažko. Avšak, podobne ako s teplom, akékoľvek, aj veľmi vzdialené simulovanie podmienok a tréning sú viac ako nulová príprava. Nohy si zvyknú na záťaž, prešmykovanie, nerovný terén, zabáranie. Zvyšok zostane do ostrého štartu na púšti.

5. Limitovaný prídel vody

Voda je na prídel. Od prvého dňa až do posledného. Vo veľmi obmedzenom množstve bez ohľadu na postavu, váhu či pohlavie pretekára.

Po prvom dni sa stáva voda najvzácnejšou komoditou a väčšina ľudí oželie akékoľvek plytvanie na umývanie či pranie, len aby bolo čo piť.

Čo je to “obmedzené množstvo”? V priemere 12 až 15 litrov na deň. Celý deň. Vrátane behu v 40°C teple, dobehnutí, noci či raňajok.

Na MdS každý zabúda na hrdosť a hygienu. Ak sa bežcovi naskytne šanca použiť niekoho nedopitú vodu, ktorú nechal pohodenú na kontrolnom stanovisku, použije ju! Aj keď len na schladenie či opláchnutie. Podobná šanca sa nemusí opakovať.

Alebo, ako radí Daniel, treba mať so sebou zabalený tabak a papieriky. Nikdy človek nevie, za čo sa môže podariť také niečo v kempe vymeniť keď nastane kríza.

6. Vysoká váha vlastného vybavenia

Aby nebola situácia už aj tak dostatočne náročná, každý pretekár má povinnú výbavu a minimálne množstvo kalórií definované vopred. V praxi to znamená, že zbaliť batoh so všetkým jedlom, spacákom, pitím a výbavou pod 6 kg je nereálne. Priemerne teda každý začína s 8–15 kg batohom, ktorý sa stáva doslovne kotvou na plytčine. Jedinou útechou zostáva, že jedením zásob sa každý deň stáva ľahším.

Marathon des Sables 2012 - 067
Batoh pripravený na prvý deň

Mnoho pretekárov podlieha nutkaniu ušetriť na všetkom. Strihajú visačky, lámu kefky na zuby, prinášajú si minimalistické baterky, tenké spacáky, minimum jedla…

Váha definitívne odčerpáva energiu a znižuje rýchlosť. Avšak, nepohoda a neschopnosť dostatočne relaxovať po dobehnutí, sú často omnoho horšie.

Elitní bežci idú na hranu so všetkým. No oni sú rokmi tréningu na takú nepohodu navyknutí. Amatérsky bežec musí zvážiť, či ho viac energie bude stáť zopár stovák gramov navyše, alebo mentálne vyčerpanie z absolútneho nedostatku akejkoľvek pohody.

Príprava na Marathon des Sables

Budovanie záťaže

Ak odhliadneme od náročnosti terénu a podmienok, MdS je klasický viacdenný pretek.

Na viacdenné preteky je príprava podobná tej na jednodenné ultrabehy s vyšším dôrazom na záťaž.

Hlavným rozdielom od jednodňového ultra je nedostatočný čas tela na regeneráciu pred ďalším štartom.

Telo a najmä nohy nemajú kedy zrelaxovať, preto musia mať záťaž v sebe.

Najúčinnejšou prípravou sú dlhé behy s častou back-to-back variáciou. Tzn. ak v rámci tréningového týždňa beháme jeden dlhý beh týždenne, nalepíme na tento ďalší hneď na druhý deň. Telo sa musí naučiť fungovať bez dostatočného času na regeneráciu.

Mnoho ľudí sa domnieva, že púšť je rovná. Chyba. Aj napriek tomu, že kopcov je tam málo a nie sú vysoké, podmienky v ktorých sa nachádzajú z nich robia často “Rakúske Alpy”. V rámci tréningu je teda nevyhnutné venovať časť aj vybiehaniu a zbehávaniu kopcov.

Marathon des Sables 2012 - 111
Aj malý kopec na púšti dá poriadne zabrať

Testovanie výstroje

Ak aj nie v prvej fáze, najneskôr pár mesiacov pred pretekmi musíme začať trénovať s batohom naplneným na optimálnu váhu. S paličkami ak ich berieme so sebou a v oblečení, aké plánujeme nosiť.

Nie je nič horšie ako zistiť až na Sahare, že tričko čo sa zdalo byť najlepšie derie kožu, trenky sa zarezávajú a topánky nesedia.

Skúšať musíme všetko a riadne. Štartom prvého dňa pretekov, odpadá akákoľvek šanca na nápravu. Buď pretek dokončíme v tom čo máme na sebe a so sebou, alebo nedokončíme.

MdS je ako fyzický tak psychický zaberák. Napriek snahe ísť na minimum váhy, veľmi pomáha mať so sebou zopár drobností, ktoré pomôžu prekonávať krízy. Môže to byť mp3 player, fotoaparát, nejaká delikatesa, malá knižka, vlhké obrúsky na utretie tela, tenisová loptička na masáž, cigarety, cukríky či žuvačky… čokoľvek, čo pomôže v tých najhorších chvíľach. A že ich bude dosť na to sa môže každý spoľahnúť.

Marathon des Sables 2012 - 136
Pripravený na štart

Testovanie jedla a pitia

Podobne ako vybavenie, akékoľvek potenciálne jedlá, iontové a regeneračné nápoje či pochúťky. musíme mať pred odchodom dokonale otestované. Najlepšie počas behania a hneď po jeho skončení. Aj tie najlepšie pochúťky idú úplne inak do žalúdku pri záťaži, alebo keď skončíme a naozaj potrebujeme dostať do seba niečo výživné.

Naše telo potrebuje palivo. Palivom je jedlo a obsah kalórií v ňom. Na MdS nejde o pocit nasýtenosti, ale reálne doplnenie minutej energie. K tomu, aby sme vedeli čo budeme jedávať a koľko, musíme mať vopred pripravený jedálniček s rozpisom kalórií každého zaradeného jedla. Ak chceme ušetriť pol kila záťaže, najjednoduchšie je často zmeniť typ jedla. Dehydratované a vysoko-energetické jedlá síce nechutia tak dobre ako obľúbené čerstvé pochúťky, no ich váha je neporovnateľne nižšia.

Skúšanie, testovanie, ochutnávanie. Jediná cesta k dosiahnutiu optimálnej váhy a energie. Každému sedí niečo iné. Čím je jedlo viac chemicky upravované, tým je väčšia šanca, že žalúdok ho nebude znášať najlepšie. Musíme mať preto istotu, že to čo máme zbalené je to najlepšie čo môžme mať.

Petr Vabrousek - Marathon des Sables 2016 - 6
Petr Vabrousek pri plánovaní stravy

Zopár drobných rád

Presun na preteky, ubytovanie, brífingy, stretávanie ostatných bežcov… všetko je na MdS vynikajúco zorganizované a za tie roky vyladené. Stres s vecami ako “čo ak nebude miesto v stane?” je úplne zbytočný.

Skúšaj nadviazať kamarátstva ako v stane tak na trati od prvého dňa. Krátke rozhovory, povzbudenia, spoločné postupy a zdieľanie zážitkov pomáhajú mentálnej pohode. A tú treba rovnako ak nie viac ako tú fyzickú.

Marathon des Sables 2012 - 119
Stefan z Rakúska bežal už druhý krát

Po dobehnutí relaxuj koľko sa len dá. Nespoliehaj sa len na noc. Potrebuješ ozaj stáť dve hodiny v rade na 5 minút internetu? Naopak, dve hodiny spánku budeš potrebovať ako sol.

Pi s rozumom, ale konštantne. Ak sa telo dostane do dehydratácia, vypne a reštart trvá desiatky minút ak nie hodiny. Alebo bude potrebovať pomoc medikov. To však znamená koniec pretekov.

Ak nevieš čo znamená piť s rozumom, nastav si alarm na každých 10–15 minút a vždy si trochu odpi. A znovu a znovu a znovu. Konštantný prívod tekutín je dôležitejší ako jednorázové “zaliatie” systému.

Kontrolné stanoviská sú presne na to, na čo sú. Na kontrolu. Nie na oddychovanie. Ak naozaj nemusíš, nesadaj si a nestrácaj čas oddychovaním na mieste. To radšej kus cesty kráčaj. Sedenie je návykové a demoralizujúce.

Užívaj si okolie. Málo ľudí sa na tie miesta vracia a tak si ich vychutnávaj. Rob fotky, obzeraj sa, obdivuj. Áno, sú to preteky, ale pokiaľ neútočíš na prvú dvadsiatku či päťdesiatku, sem-tam pár sekúnd rozptýlenia ti rozhodne neublíži.

Odporúčaná výbava

 • kompresné podkolienky

alebo

 • kompresné návleky na lýtka a
 • kvalitné bežecké ponožky (klasické alebo prstové, napr. Injinji)

Ak nepoužiješ podkolienky, návleky s ponožkami sú tiež vynikajúce. Navyše, dávajú šancu kombinovať rôznu značku ponožiek s kompresnými návlekmi ak ti podkolienky nesedia podľa predstáv.

 • kompresné trenky a kompresné šortky

Kompresné oblečenie nielenže pomáha prekrvovať svaly, ale zároveň dokonale zabraňuje piesku na ceste k telu. Jemný saharský piesok v topánkach či pod oblečením pôsobí ako dokonalý “šmirgeľ”. Následky jeho pôsobenia sú až príliš bolestivé.

 • voľné alebo kompresné tričko s dlhými rukávmi

Dlhý rukáv sa dá vyhrnúť. Krátky nestiahneš. Niekto má rád voľné tričká, niekto miluje kompresné. Vyberaj podľa vlastnej skúsenosti a pocitu. Budeš v jednom tričku šesť dní tak by si ho mal mať naozaj rád.

 • elastická šatka (Buff)

Buff je dokonalá multifunkčná pomôcka. Utieranie potu, ochranu tváre v piesočnej búrke, čelenka, čiapka na noc.

 • ultra ľahká páperová alebo primaloftová vetrovka

Noci a rána sú na púšti chladné. Mnoho pretekárov nosí spací vak, ktorý je zároveň aj bunda po oddelení spodnej časti. Aj to je riešenie, avšak strácaš tým jednu tepelnú vrstvu.

 • šiltovka s chlopňami na krk (MdS, Mamut, Raidlight)
 • trailové tenisky podľa vlastnej skúsenosti s našitým suchým zipsom na návleky

Je lepšie, ak tenisky majú len jemnú tzv. crossovú podrážku a nie klasické drapáky na blatový terén. Na dunách sa pôsobením vetra vytvára jemná škrupina, ktorá pri troche šťastia zabraňuje prepadávaniu. Veľké drapáky však jej štruktúru narúšajú.

Veľa pretekárov v minulosti napadlo, že goretexové topánky je to najlepšie riešenie – ak neprepustia vodu, neprepustia ani piesok. Chyba! V takýchto topánkach sa noha viac potí a pot sa nestíha odparovať. V saharskom horku doslovne nastáva saunový efekt a nohy prejdú potom peklom. Odskúšané, dobre sediace, vzdušné a nie príliš terénne trailové tenisky je tá najlepšia cesta.

 • dlhé merino/kompresné termoprádlo na spanie
 • flip-flopy

Lepšie “našuchovačky” ako tie palcové, kvôli obúvaniu na ponožky a plastové návleky – tie sa používajú v medickom stane po ošetrení nôh.

 • čelovka

Tu je výber obrovský. Ja verím značkám ako Petzl, Silva, Led Lenser. No je ich omnoho viac. Výber záleží na tvojej rýchlosti behania a pocite. Niekto vie behať doslovne naslepo, iný, ako napríklad ja, radšej ponesie 100 g navyše ale s komfortom dobrej viditeľnosti. Nezabúdaj, že okrem 80 km úseku si svietiš každý večer v stane. Náhradné baterky sú nielen povinný, ale aj nevyhnutný doplnok.

 • fľaše

Veľa bežcov uprednostňuje camelbak miesto fliaš. Je to alternatíva. Avšak pozor na sledovanie zostatku tekutiny. Pri fľašiach presne vieš koľko vody ti zostáva. Camelbak ťa môže a vie nepríjemne zaskočiť. Navyše, namiešavanie iontových nápojov, alebo celkové dočerpávanie je jednoduchšie a rýchlejšie s fľašami.

Druhou výhodou fliaš je ich možnosť umiestnenia na hrudi a teda čiastočné rozloženie váhy celého nákladu. Beží sa tak o dosť ľahšie.

 • batoh (MdS)

Ako hovorí Daniel na MdS batoh – “Kluci to majú vymakané”. Sú pravdaže aj iné a hlavne lacnejšie možnosti do Raidlight, Montane, Inov8, Osprey atď. Opäť, je to vec osobných preferencií. Ak však nemáš chuť a peniaze na testovanie, MdS batoh je vynikajúca voľba takmer pre každého.

 • podložka na spanie ((Therm-a-rest NeoAir Xlite)[http://www.cascadedesigns.com/ie/therm-a-rest/mattresses/fast-and-light/category])

Dobrá podložka izoluje od chladu zeme. Prekvapivo, zem je v noci aj na púšti veľmi chladná. Podložky NeoAir majú najlepšie izolačné vlastnosti a najnižšiu váhu. Pri nafúknutí sú až 7 cm hrubé a vzduch v nich je dokonalý izolátor. Nevýhoda? Sú veľmi citlivé na podložie a ostré kamene – sú to koniec-koncov nafukovačky. Váha sa dá ešte skresať výberov najmenšej veľkosti, kde iba torzo tela zostáva na podložke a nohy už ležia na zemi. Osobne to neodporúčam, ale je to jedna z možností ako šetriť váhu.

Ak nechceš riskovať prepichnutie, druhou najľahšou možnosťou je klasická rolovaná či skladaná penová karimatka, ktorá však zaberá ďaleko viacej miesta.

 • spacák (páperový)

Každoročne prichádzajú na trh nové a nové značky. Ja osobne verím spacákom Sir Joseph, no výber je obrovský. Pomer váhy, objemu a tepelnej výhrevnosti robí páperový spacák superiórny voči tým s umelými vláknami. Jedinou ich nevýhodou je samozrejme cena.

Marathon des Sables 2012 - 170
Kvalitný spacák ochráni a veľa znesie
 • slnečné okuliare – minimálne UV3
 • opaľovací krém – UVF50+
 • labelo na pery – UVF30
 • vazelína, alebo pevná Bodyglide tyčinka

Šľapy, rozkrok, bradavky, podpazušia, odraté časti… treba natierať každý deň znova a znova, aby nedochádzalo k zničeniu či zhoršovaniu stavu.

 • klapky na oči a štuple do uší

Spí sa v otvorených stanoch, ktoré sú jeden vedľa druhého a navyše v každom až 8 ľudí. Spánok je veľmi dôležitý. Nenechaj si ho pokaziť chrápaním či svietením ostatných pretekárov.

Ostatné vybavenie je takpovediac povinné a nie je moc na ňom čo riešiť:

 • anti-venon pumpa (odsávačka jedu pri pokúsaní hadom)
 • špagát
 • nožík
 • záchranný alumíniový plášť
 • zicherky
 • kompas
 • píšťalka
 • signalizačné zrkadlo
 • lyžička (Forkspoon)
 • miska na varenie jedla
 • varič na pevný lieh (Esbit)
 • pevný lieh (tabletky Esbit)
 • zápalky
 • malá lekárnička
 • pero a papier
 • mobil
 • hodinky

Nepovinné (luxusné) vybavenie :

 • mp3 prehrávač so sluchátkami
 • kniha
 • fotoaparát
 • solárna dobíjačka / externá batéria
 • saténová vložka do spacáku
 • paličky

Na záver

Dostať sa na MdS je jedna vec, šťastne prísť do cieľa druhá. Každý človek, možno okrem domácich Marockých pretekárov, na púšti trpí. Bolesť je súčasť zážitku. No aj tá vie byť do veľkej miery manažovateľná.

Najviac problémov si človek spôsobí malými chybami z únavy. Najlepšie sa im dá vyhnúť vypracovaním listu, čo a kedy chceme a musíme robiť.

Od rozvrhnutia jedla pred, počas a po behu až po zoznam úkonov, ktoré musíme pred každým štartom či po dobehnutí spraviť. Mozog ešte, alebo už, nefunguje a tak nasledovanie jednoduchých inštrukcií, ktoré si doma v kľude pripravíme, vie veľmi pomôcť. A zachrániť pred mnohým zlým.

Ak na púšti zabudneme na detail ako natretie sa opaľovacím krémom či prelepenie bradaviek, nielen ten deň ale všetky ďalšie môžu byť zrazu peklom. Alebo cestou očistcom.

Držím palce všetkým ďalším Slovákom a Čechom, ktorý sa na tento spektakulárny závod vydajú.

Držte sa a užívajte si to od začiatku do konca!

Môj zoznam jedla z MdS 2012

Môj zoznam výbavy z MdS 2012

2 názory na “Marathon des Sables – beh Saharou”

  1. Netreba to žene ukazovať. Stači jej len povedať, že je na programe služobná cesta na ktorú sa treba pravidelne pripravovať a ktorá sa potom natiahne na 10 dní. To sa stáva! 🙂

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore