Piatkový 5k #19

Piatkový 5k #19

Naposledy upravené 14/08/2018. Upravil Ivan.

Posledný týždeň sa toho moc nedialo. Teda, ako pre koho samozrejme. Kto sa prihlásil na niektoré preteky, alebo si dal dobre zničujúci týždeň, nebude asi súhlasiť.

Poďme ale na to.

5 krátkych správ z prevažne bežeckého sveta, ktoré ma zaujali a ktoré mám chuť zdielať ďalej. Verím, že zaujmú aj vás.

1k > The Run

Písať o všetkých pretekoch je nemožné. Písať o tých výnimočných, naopak. Dnes odštartoval
* ročník najdlhšieho štafetového behu cez celé Slovensko

The Run. Beh začína v Košiciach a končí v Šamoríne pri Bratislave (no, skôr o kúsok vedľa :). Nie je to úplne trailrun a nie je to ani úplne ultra run, ale aj tak klobúk dole. Keď si predstavíte, že tím tvorí 12 ľudí, čiže každý beží na preskočku minimálne 40 km, je to slušné. Čo sa mi na tom páči najviac, že sa beh popularizuje naozaj cez celé Slovensko. A to je super!

2k > Profesionálny bežec sa rozhodol nechať si amputovať nohu

Tento článok (EN), napriek tomu, že je staršieho dáta, je silná káva.

Dave Mackey, profesionálny bežec tímu Hoka, si pred viac ako dvoma rokmi škaredo zlomil ľavú nohu pri tréningovom behu v Colorade. Po viac ako jeden a pol roku, s mnohými operáciami a rehabilitáciami sa stav nezlepšil. Bolesti pretrvávali. Mal na výber ďalšie pokusy a ďalšie operácie, alebo amputáciu. Koncom minulého roka sa rozhodol pre to druhé riešenie.

Dave sa najviac preslávil v roku 2011, keď zabehol presláveny rim-to-rim-to-rim (R2R2R) v Grand Canyone ako prvý pod 7 hodín. Okrem toho vyhral a je držiteľom vyše desiatky traťových rekordov na pretekoch od 50k do 100k, prevažne v USA.

Neviem si to predstaviť. Naozaj nie. Spraviť také rozhodnutia a navyše ak sa človek živý nohami, musí byť… brutálne ťažké. Ale verím, že život s bolesťami doslovne pri každom kroku, je ešte brutálnejší.

3k > Czech Machine v Ekvádore

O Pavel Paloncým som písal už viackrát. Nie že by neboli iný, ktorí sa venujú Adventure Racingu na Slovensku a v Čechách, no dozvedieť sa o tých ďalších je akosi nemožné. Alebo len málo hľadám?

A aj keď sú, naozaj vyrážajú na tak extrémne expedície ako The Czech Machine?

Tentokrát sa Pavel vybral s ďalšími troma spolubojovníkmi do Ekvádoru na Huairasinchi 2017. Kto nemá chuť čítať príbeh pretekára z prvej ruky, odporúčam aspoň fotky. Ak beh Fatrou, Karpatmi či Tatrami vyzerá ako brutál, zmeníte názor.

Adventure Races spájajú v sebe viacero športov a ak behanie dá zabrať, potom behanie, bicyklovanie a kajakovanie človeka musí úplne zničiť. No vyzerá to parádne, čo poviete?

4k > Rekordy trhajúca 50 ročná, s vyliečenou rakovinou Nicky Spinks

Nicky Spinks je v bežeckom svete pojem. Pred viac ako desiatimi rokmi ju diagnostikovali s rakovinou prsníku. Prežila, vyliečila sa a od vtedy je nezastaviteľná. Vlastne aj dovtedy. Trhá jeden rekord za druhým…

Stretol som Nicky raz, na Dragon’s Back Race v 2012. Po treťom dni mala pľuzgiere, na ktoré sa nedalo pozerať, nie to ešte na nich bežať. Nevyhrala, to nie. No dobehla až do cieľa, kedy viac ako 80% nás ostatných už vypadlo z diania.

Koncom roku 2016 Nicky zabehla Double Bob Graham Round, jeden z najpreslávenejších vytrvalostných pretekov vo Veľkej Británii, za 45 hodín a 30 minút. A čo je na tom?

Vo svojom behu musela prekonať viac ako 132 míl (200 km) a stúpanie viac ako 18 000 metrov. 18 000 metrov! To sú dva výstupy na Everest a Gerlach za necelé dva dni!

5k > Citát týždňa

Budú časy, keď uveríš, že všetkému je už koniec. To bude iba začiatok. ~Louis L’Amour

Prajem vám všetkým príjemný víkend a o týždeň je tu Piatkový 5k opäť. Ahojte.

About The Author

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore