Čistenie tenisiek

Naposledy upravené 14/08/2018. Upravil Ivan.

Poznáme to všetci. Jeseň, trochu dažďa a blato je všade. Na rozdiel od cestného behania, s týmto sa v trail runningu počíta. Nie každý však už vie, čo potom robiť s blatovými tenisky. Pozrime sa na to.

Ako na všetko v živote, aj tu existuje mnoho teórií. Jedni vravia, že studená voda je najlepšia. Iní, že horúca s trochou prášku na pranie. Ďaľší zastávajú krátke pranie a mnohí ponechanie tenisiek len tak, neskôr ich obúchať a ide, resp. behá sa dalej.

Trailové tenisky, napriek ich predurčeniu na “zneužívanie“ v ťažkom teréne a počasí, sú delikátnym produktom.

Každý má tú svoju teóriu a pravdu. Čo ale v skutočnosti funguje najlepšie?

Trailové tenisky, napriek ich predurčeniu na “zneužívanie“ v ťažkom teréne a počasí, sú delikátnym produktom. Každý použitý materiál je vyváženým kompromisom medzi váhou a účelnosťou. Na rozdiel od turistických topánok určených do rovnakého terénu, pri teniskách záleží na každom grame.

Vybrané materiály sú pospájané jemnými niťami a super kvalitnými lepidlami. Sú extrémne odolné, no nie voči všetkému.

Aby tenisky zostali funkčné, nechať ich ležať a potom obúchať je ten najhorší prístup. Blato upcháva sieťovinu zabezpečujúcu cirkuláciu vzduchu a degraduje gumený materiál. Tenisky síce uschnú, no často zatuchnú a blato už len zťažka vybúchame z materiálu kompletne.

Studená voda je na tom podobne. Nemá silu blato odstrániť a tak len spôsobí jeha kvalitnejšie vtretie do materiálu.

Najhoršia je kombinácia práčky a saponátu.

Rôzne chemické saponáty, ktoré tak dobre fungujú na čistenie a pranie šatstva zasa poškodzujú chúlostivé materiály a spôsobujú rýchlu degradáciu materiálu.

Najhoršia je kombinácia práčky a saponátu. Aj ked práčku nastavíme len na skrátnený režim a 30 stupňov, stále je to viac ako materiál znesie. Samozrejme, zaáleží od modelu k modelu, no v konečnom dôsledku to ničí všetky.

Po mnohých pokusoch zmienených vyššie – naozaj už nemusíte skúšať šťastie aj vy – sa mi najviac osvedčila metóda teplej vody, tekutého mydla neagresívneho charakteru (Dove, Fa a podobne) a jemnej kefy na riady. Teplá voda rozpustí dokonale blato, mydlo ho dostane spolu s jemnou kefou aj z toho najchúlostivejšieho materiálu. Napriek pravideľnému čisteniu, tenisky viditeľne nestrádajú.

Pri sušení je potrebné vybrať vložku, čo najviac ich otvoriť a pokiaľ je už zima a schnú vo vnútry, je najlepšie natlačiť dnu staré noviny. Tie nielenže lepšie odsajú vlhkosť, ale tiež udržia tvar tenisiek.

Nikdy neukladajte tenisky priamo na radiátor. Prudkým teplom dochádza k scvrkávaniu sa materiálu a ľahko skončíte s 1/2 čísla menšími topánkami ako pri poslednom behu.

Ako som písal na začiatku. Trailové tenisky sú predurčené na ťažké používanie no nie rovnakú údržbu. Pri dobrej starostlivosti jeden pár poslúži niekoľko stovák kilometrov. Pri zlej aj 200 môže byť nadrozmerný limit.

A čo vy. Máte lepšiu či osvedčenejšiu techniku? Používate elektrické sušiče? Dajte vedieť, rád sa dozviem niečo nové.

2 názory na “Čistenie tenisiek”

  1. Ahoj!
    Ako často ich čistíš?Alebo podla potreby?Ja ešte nemám trailové topánky.Moje čistím tak raz za 3 mesiace.Vedro
    s mydlom nechám ich tam namočené a potom ich vymyjem čistou vodou.

    1. Ahoj Vlado,

      ja čistím vždy keď ich mám úplne zahnusené a nedá sa ich len obúchať. Ale to sa u mňa stáva často nakoľko žijem vo Veľkej Británii a tu prší často. Inak máš pravdu – ak sú len jemne zaprasené, treba čistenie odkladať lebo nech to robíš akokoľvek, saponát ich ničí.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore