Výber bežeckých tenisiek

Naposledy upravené 16/01/2021. Upravil Ivan.

Výber bežeckých tenisiek je komplikovaná a pritom tak základná záležitost.

Pri mestských topánkach alebo teniskách viac dbáme na výzor, nakoľko neočakávame, že budeme v nich chodiť hodiny, skákať do kaluží či brzdiť v strmých svahoch. Chceme sa príjemne cítiť no viac nás zaujíma vzhľad. Pri bežeckých teniskách je dôraz presne opačný. Aj ked škaredé šeplety nechce nikto ani tu.

Keď si pozerám bežecké tenisky, vždy nájdem také, ktoré ma priam očarujú. Či už farbou, tvarom, hodnoteniami alebo celkovým výzorom. Dnešná ponuka je ozaj ohromujúca.

Tak sa mi to stalo pred rokmi aj po prvý krát.

Objednal som si on-line desať párov a doma ich skúšal. V jedných mi tŕpli nohy len tak pri sedení, v druhých sa mi stlačili prsty dokopy a tak to šlo ďalej. Z prvej várky som si vybral jedny a v nich som dokopy nenabehal viac ako 50 km. Ukázali sa ako nevhodné..

To čo som považoval roky za márnivosť, poukazujúc na športovcov tridsať rokov dozadu, som zrazu zažíval sám. Je ľahké zniesť trochu nekomfortu pri prichádzke mestom, no absolútne sa mi to nežiada po hodine-dvoch behania.

Každý máme iné preferencie, tvary nôh, spôsob dopadu a odrazu a tak výber tenisiek by mal byť veľmi precíznou prácou. Tu neplatí odporúčanie Bolta, vyhlásenia Nike či reklamný slogan Salomonu. Zoberte svoje obľúbené ponožky, vojdite do obľúbenej predajne a skúšajte.

Nedajte sa zneistiť šomrajúcim predavačom čo ide po piaty pár, ani vyhlásením, že všetci čo kúpili ten a ten pár si pochvaľujú. Obujte, prejdite sa, pobehnite a poseďte pár minút. Skúste prudký rozbeh, výskok a drep. Cítite zvláštne trenie, nepríjemný pohyb prstov, drevenenie členku? Skúšajte ďalej. Predavač s Vami možno musí stráviť hodinu času, no vy neskôr v teniskách omnoho viac.

Samozrejme keď poviem, že netreba brať vyhlásenia predavača príliš vážne, trochu preháňam. Ak to nie je len sezónna výpomoc, dobrý predavač vie čo odporučiť na široké šlapy, úzke členky, ploché nohy, alebo ľahko opúchajúce prsty. Vôbec som nemyslel, že ich treba ignorovať. Netreba sa však spokojiť s odôvodnením, že sa ich predalo veľa a tak musia byť super. To sa predalo veľa aj kokaínu a nikto nepochybuje, že až taký super nie je.

Kvalita tenisiek je absolútny základ. Doprajte si na výber čas a skúšajte. Nespoliehajte sa, že niečo vylepší vložka, hrubé ponožky a určite nie postupný zvyk. Tenisky musia byť príjemné od prvého momentu a keď bol výber dobrý, spokojnosť sa z ich používaním len a len zlepší.

Akú máte skúsenosť s vyberaním vy? Sú predavači v predajniach znalí a ochotní? Uprednostňujete osobný výber viac ako objednávanie on-line?

3 názory na “Výber bežeckých tenisiek”

 1. Zdravím!
  Bol som si vyberať bežecké topánky v Brne v predajni Sanasport.Mám to asi hodinku cesty autom.Predavač bol ochotný a hlavne trpezlivý,vedel,že výber topánok nie je rychlá záležitosť.Aj ceny majú myslím dobré.Mal som Mizuna,New Balance,Nike.Napokon som skončil u Asics gel cumulus 16..Zatial ich mám asi mesiac a spokojnosť.
  No uvidíme,čas ukáže.Rozmýšlam ešte práve nad nejakými trailovými topánkami,ale to asi až na jar.

  1. Ahoj Vlado,

   hej, predajňu poznám 🙂 Majú ozaj dobrý výber, ceny, ľudí… vrelo odporúčam tiež.

   Tenisky treba skúšať rôzne – aj keď som hypokrat, lebo ja behám 90% času v Inov8-toch. Ale tiež som skúsil mnoho značiek a zostal som nakoniec takmer výhradne pri Inov8-toch. Ale ak nájdem niečo čo mi znova sadne ako má, určite zmením. Naposledy ma tak oslovili New Balance, ale trochu som sa sklamal – na trailové behanie mi nesadli podrážkou.

   Ak pôjdeš po trailovom behaní, určite skús začať Salomonom, Inov8tom a Asicsom. Tieto značky sú fakt špička. No opäť – každá noha iná a tak Tebe možno najlepšie sadne trailovy Nike a ani náhodou Salomon. Netreba podliehať reklamnému tlaku – ten vždy vyhrá Nike, čo si budeme nahovárať 🙂

   Ak ťa láka trailové behanie, nečakaj na jar. Keď Ťa chytí také behanie v škaredom počasí a zime, na jar si to užiješ 100x viac. Ja mám v UK na jar vždy pocit že lietam po tých dlhých mesiacoch plahočenia v blate a daždi.

   Držím palce a snáď sa raz stretneme na nejakom parádnom behu ;o)

   Ahoj,

   Ivan

 2. Pingback: Chceš Sa Stať Trailovým Bežcom? Vynikajúco! | Trailrun.sk

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore