Výber bežeckých tenisiek

Výber bežeckých tenisiek je komplikovaná a pritom tak základná záležitost.

Pri mestských topánkach alebo teniskách viac dbáme na výzor, nakoľko neočakávame, že budeme v nich chodiť hodiny, skákať do kaluží či brzdiť v strmých svahoch. Chceme sa príjemne cítiť no viac nás zaujíma vzhľad. Pri bežeckých teniskách je dôraz presne opačný. Aj ked škaredé šeplety nechce nikto ani tu.

Keď si pozerám bežecké tenisky, vždy nájdem také, ktoré ma priam očarujú. Či už farbou, tvarom, hodnoteniami alebo celkovým výzorom. Dnešná ponuka je ozaj ohromujúca.

Tak sa mi to stalo pred rokmi aj po prvý krát.

Objednal som si on-line desať párov a doma ich skúšal. V jedných mi tŕpli nohy len tak pri sedení, v druhých sa mi stlačili prsty dokopy a tak to šlo ďalej. Z prvej várky som si vybral jedny a v nich som dokopy nenabehal viac ako 50 km. Ukázali sa ako nevhodné..

To čo som považoval roky za márnivosť, poukazujúc na športovcov tridsať rokov dozadu, som zrazu zažíval sám. Je ľahké zniesť trochu nekomfortu pri prichádzke mestom, no absolútne sa mi to nežiada po hodine-dvoch behania.

Každý máme iné preferencie, tvary nôh, spôsob dopadu a odrazu a tak výber tenisiek by mal byť veľmi precíznou prácou. Tu neplatí odporúčanie Bolta, vyhlásenia Nike či reklamný slogan Salomonu. Zoberte svoje obľúbené ponožky, vojdite do obľúbenej predajne a skúšajte.

Nedajte sa zneistiť šomrajúcim predavačom čo ide po piaty pár, ani vyhlásením, že všetci čo kúpili ten a ten pár si pochvaľujú. Obujte, prejdite sa, pobehnite a poseďte pár minút. Skúste prudký rozbeh, výskok a drep. Cítite zvláštne trenie, nepríjemný pohyb prstov, drevenenie členku? Skúšajte ďalej. Predavač s Vami možno musí stráviť hodinu času, no vy neskôr v teniskách omnoho viac.

Samozrejme keď poviem, že netreba brať vyhlásenia predavača príliš vážne, trochu preháňam. Ak to nie je len sezónna výpomoc, dobrý predavač vie čo odporučiť na široké šlapy, úzke členky, ploché nohy, alebo ľahko opúchajúce prsty. Vôbec som nemyslel, že ich treba ignorovať. Netreba sa však spokojiť s odôvodnením, že sa ich predalo veľa a tak musia byť super. To sa predalo veľa aj kokaínu a nikto nepochybuje, že až taký super nie je.

Kvalita tenisiek je absolútny základ. Doprajte si na výber čas a skúšajte. Nespoliehajte sa, že niečo vylepší vložka, hrubé ponožky a určite nie postupný zvyk. Tenisky musia byť príjemné od prvého momentu a keď bol výber dobrý, spokojnosť sa z ich používaním len a len zlepší.

Akú máte skúsenosť s vyberaním vy? Sú predavači v predajniach znalí a ochotní? Uprednostňujete osobný výber viac ako objednávanie on-line?