Summits of my life

Piatkový 5k #18

Naposledy upravené 14/08/2018. Upravil Ivan.

Po takmer roku je P5K späť. Prečo tá prestávka? Naložil som si toho do batohu ďaleko viac, ako som vládal uniesť. Aj napriek tvrdohlavej náture dostať sa k cieľu za každých okolností, tentokrát toho bolo priveľa. Snáď si to zapamätám…

5 krátkych správ z prevažne bežeckého sveta, ktoré ma zaujali a ktoré mám chuť zdielať ďalej. Verím, že zaujmú aj vás.

1k > Kilian to dokázal!

Keď v roku 2012 Kilian Jornet oznámil svoj plán vybehnúť a zbehnúť 7 najdôležitejších vrcholov planéty v rekordných časoch, veľa ľudí tomu neverilo. Napriek tomu, že Kilian bol už v tom čase pojem, vrcholy ako Mont Blanc, Aconcagua či dokonca Everest, zneli až priveľmi odvážne. 22. mája 2017 sa na tretí pokus podarilo Kilianovi zdolať aj najvyššiu horu sveta. Po 26 hodinách výstupu, bez použitia kyslíku a pomocných lán stál na vrchole a uzavrel tak svoj projekt Summits of my life obrovským úspechom. O 12 hodín neskôr bol už späť v Base Campe.

Kilian patrí jednoznačne medzi najvplyvnejších a najväčších (nie výškou) ultra bežcov našej doby. Ak sa niekomu malo podariť dosiahnuť niečo tak extraordinárne, je to on. Verím, že to však zďaleka nie je posledné výnimočné ťaženie tohto katalánskeho bežca v jeho živote. Som zvedavý, čo nám najbližšie roky ešte naloží!

2k > 50 maratónov vo všetkých štátoch USA

Presne pred 10 dňami, 16. mája dobehol Nikolas Toocheck svoj posledný maratón a zavŕšil svoju charitatívnu akciu zabehnutím maratónu v každom štáte USA. Nebolo by to až tak unikátne, ak by Nikolas nemal iba 14 rokov!

Ak sa väčšine zdá, že to je úžasné, čítajte ďalej (EN).

No a aby toho nebolo málo, Nikolas sa vo veku 11 rokov stal najmladším bežcom, ktorý zabehol 7 maratónov na 7 kontinentoch. Tu ozaj nie je čo dodať. Klobúk dole páni a dámy, nezastavujeme, ideme prudko z kopca!

3k > Dragon’s Back Race je späť

Tento týždeň odštartoval štvrtý ročník Dragon’s Back Race, beh prechádzajúci celým územím Walesu vo Veľkej Británii. Ak ste o ňom zatiaľ nepočuli a lákajú vás extrémne podujatia, určite stojí za pozretie.

Na rozdiel od mnohých ďalších pretekov sa DBR beží len každý druhý rok a dostať sa na štartovaciu listinu nie je jednoduché. Raz keď tam človek ale je, zažije nezabudniteľné.

Ak niekto povie, že bežať v piesku po púšti je brutálna morda, nech si skúsi 5 dní behu v blate, kameňoch a bogoch. Piesok sa bude zdať každému potom detským ihriskom.

Neveríte? Po treťom dni bolo z 230 štartujúcich v hre už iba 138…

4k > Trénovanie a behanie v lete

Blíži sa leto a s ním večná otázka. Ako trénovať aby sa človek nezničil? Odpoveďou je: s rozumom.

V lete je najväčší problém samozrejme teplo. No a druhým vlhkosť vzduch. Teplo samotné spôsobuje prehrievanie organizmu, kŕče a dehydratáciu, vysoká vlhkosť vzduchu zasa neschopnosť tela bojovať proti týmto nástrahám potením.

Základ je behať mimo najväčších horúčav, dobre sa hydratovať, pri dlhších behoch dopĺňať elektrolyty a chrániť ako pokožku tak hlavu vzdušným oblečením. Nezabúdajte tiež na nosenie vody so sebou a chladenie tela priebežne. Keď to raz človek prešvihne, regenerácia trvá hodiny ak nie dni. Ako som písal, treba na to ísť s rozumom.

No a samozrejme si neplánujte rovnaké výkony na tréningové dni, aké ste mali na jar. V tom horku je to zahrávaním so zdravím. Alebo aj životom.

5k > Ak ste minuli…

…posledné články z trailrun.sk, ktoré stoja za prečítanie. Aspoň podľa mňa.

Ako dosahovať nedosiahnuteľné

Sú intervalové tréningy vhodné pre vytrvalostných bežcov?

Titánový čaj – nápoj plný energie

Prajem vám všetkým príjemný víkend a o týždeň je tu Piatkový 5k opäť. Ahojte.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore