Ken Chlouber

Leadville Trail 100 – beh naprieč oblohou

Naposledy upravené 16/01/2021. Upravil Ivan.

Ak ste ešte nepočuli o Leadville Trail 100, teraz je ten najvhodnejší čas. Včera, 22.8.2015 totiž odštartoval 32. ročník tohto 100 míľového závodu, ktorý patrí k absolútnym klasikám trailového behania.

Začiatky

Rodák z Leadville Ken Chlouber sa v roku 1983 rozhodol, že zorganizuje niečo unikátne, niečo, čo si ľudia budú pamätať. Niečo, čo pomôže mestu dostať sa späť z cesty do vlastnej záhuby.

Toto banské mesto si pamätalo lepšie časy. Prekvitalo baňami a chlapmi, ktorý tvrdo pracovali na svoju mzdu. Po tom, čo bane zostali zavreté, začalo však upadať a Ken sa už na to nevládal viac pozerať. Polícia sa bála chodiť do ulíc, nemocnica bola plná dobodaných či postrelených chlapov.

Ak ste videli film s Robertom De Nirom Lovec jeleňov, budete si vedieť predstaviť, ako Leadville musel vtedy vyzerať. Mnoho nezamestnaných mužov zvyknutých na tvrdú robotu zrazu nevedelo kam nahromadenú energiu z nečinnosti smerovať, a tak ju obrátili voči sebe.

Ken teda navštívil svojho kamaráta lekára a povedal mu o pláne, ktorý vymyslel. Rozhodol sa zorganizovať najťažší horský maratón aký dovtedy existoval. Lekár zostal zhrozený a začal Kena odhovárať s tým, že beh v takej nadmorskej výške, štart je v 3 100 m.n.m., niekoho určite zabije. Ken sa len pousmial a povedal: „To nás ale určite preslávi, alebo nie?“ A tak sa všetko dalo do pohybu.

Prvý rok bežalo preteky 45 závodníkov a nikto nezomrel. Začala tradícia, ktorá prežíva už niekoľko desaťročí. Kto sa chce behu zúčastniť dnes, musí vstúpiť do lotérie a dúfať, že jeho meno bude vylosované. Alebo sa musí stať naozaj špičkou v obore.

Tarahumarovia a Born to Run

Preteky so stúpaním až 4 800 metrov v tejto nadmorskej výške si získavali svoju popularitu pomaly, zato veľmi isto. V roku 1992 sa na nich po prvý raz zúčastnili Indiáni z tajomného kmeňa Rarámuri, Tarahumarovia. Aj keď ich vystúpenie skončilo obrovským fiaskom, preteky tým neutrpeli, priam naopak. Ich popularita rástla ďalej každým rokom. K najväčšiemu rozkvetu záujmu o ne prišlo však až po vydaní svetového bestselleru Christophera McDougalla, Stvorení pre beh, kde sú Indiáni kmeňa Rarámuri a Leadville vykreslený do detailov.

Závody sa bežia 50 míľ jedným smerom a potom sa závodníci vracajú rovnakých 50 míľ späť. Každoročne len približne 55% štartujúcich závody ukončí v povolenom 30 hodinovom limite. Dvojnásobné stúpanie na kopec Hope Pass do výšky 3 850 m.n.m. dá zabrať aj tým najzdatnejším. A podobných nástrah tam čaká na závodníkov omnoho viac.

Tieto kolorádske preteky cez srdce Rocky Mountines patria spolu s Wasatch Front 100, Angeles Crest 100 a Western States 100 medzi tzv. Western Slam preteky a účasť na nich sa snaží ročne zabezpečiť si niekoľkonásobne viac pretekárov, ako je poskytnutá kapacita.

Rekordy tu padajú zriedka

V roku 2005 vytvoril Američan Matt Carpentner traťový rekord v čase 15:42:59 hod, ktorý dodnes nebol prekonaný. Ženský traťový rekord odoláva ešte dlhšie. V roku 1994 Ann Trason zabehla týchto 161km za 18:06:24 hod a k jej času sa od vtedy žiadna žena ani len nepriblížila.

Napriek tomu, že závody svojou popularitou lákajú každoročne bežecké esá z celého sveta z ktorých mnohí tam trávia týždne vopred kvôli aklimatizácii a tréningu, Leadville 100 zostávajú stále jednými z najťažších ultrapretekov aké sa organizujú. Samozrejme, nedajú sa porovnať s viacdennými pretekmi v horách či na púšti, no z pohľadu non-stop pretekov si držia veľmi vysoké miesto v náročnosti.

Teraz je rad na vás

Ak máte nabehaných v Európe už príliš veľa kilometrov a túžite po zmene, americké Colorado vás rozhodne nesklame. A ak chcete stihnúť dnes už klasické štartovanie závodu Winchestrovkou Kena Chloubera, je najvyšší čas. Tento dnes už 72-ročný charizmatický chlapík tu nebude rozhodne navždy, čo poviete?

Zopár dobrých a motivačných fotiek z tohto roku nájdete tu >>

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore