Je trailové behanie dobrý tréning pre cyklistov?

Je trailové behanie dobrý tréning pre cyklistov?

Naposledy upravené 14/08/2018. Upravil Ivan.

Mnoho cyklistov v nielen zimnej sezóne premýšľa, ako vyplniť tréning niečim, čo im pomôže pri jazdení v budúcej sezóne. Isto mnohých hneď napadne, že najlepšie bude jazdiť veľa aj v zime. To je pravdaže jedna z možností.

Druhou možnosťou je trailové behanie.

Všeobecné benefity behu pre cyklistov

Behanie je kardiovaskulárnym cvičením. Rozvíja krvný obeh, srdcové a bránicové svaly. Ich zosilnenie pomáha nielen bežcom, ale aj cyklistom. Vlastne, všetkým športovcom. Preto je beh súčasťou takmer každého športového tréningu.

Behanie má tiež pozitívny vplyv na budovanie hustoty kostí, ktorá je u cyklistov známym a vekom narastajúcim problémom.

Odhliadnuc od kardia a hustoty kostí, je ale behanie a špecificky trailové behanie ozajstným tréningovým prínosom pre cyklomaniakov?

Špecifické benefity trailového behu pre cyklistov

1. Trailové behanie rozvíja stabilitu a rovnováhu

Pri behaní v teréne sa telo musí naučiť veľmi rýchlo prispôsobovať stále sa meniacim podmienka. Pri každom kroku chodidlá, členky, kolená a bedrá musia reagovať na zmeny a prispôsobovať sa pozícii tela. Toto pomáha cyklistom k rýchlejším reakciám a lepšej stabilite pri jazdení.

2. Trailové behanie rozvíja silu a výbušnosť nôh

Stále sa meniaci a nerovný terén núti bežcov k rýchlemu pohybu nôh a následne aj rýchlemu “vystrelovaniu“. Tento pohyb nielenže najviac napodobňuje rýchly pohyb pri pedálovaní, ale zároveň buduje silu a výbušnosť svalov na nohách.

3. Trailové behanie aktivuje flexorové svaly

Pri pedálovaní sa ľahko stane, že jedna noha supluje tú druhú. Nakoľko mechanická konštrukcia bicykla dovoľuje silnejšej nohe vypomáhať tej slabšej, nie je nezvyčajné u cyklistov, že si vybudujú syndróm lenivej nohy – jedna noha sa ulieva na úkor tej pracovitejšej.

Pri trailovom behaní sa každá z nôh musí zapojiť do pohybu rovnakým podielom. Navyše, telo je nútené každú nohu dvíhať pomocou bedrových flexorov a hamstringov, čím ich zosilňuje pre efektívnejšie a rýchlešie pedálovanie v budúcnosti.

4. Trailové behanie pomáha k lepšiemu postoju

Cyklistika je sedavý šport. Napriek tomu, že ide o veľmi intenzívny šport, väčšinu času cyklista presedí. Potom sedí aj v práci, doma pri oddychu…a postoj pomaly upadá. Predsa, pri pedálovaní nevyhráva ten, kto sedí najvzpriamenejšie, ale najergonomickejšie. Behanie v nerovnom teréne pomáha udržiavať telo vzpriamené a zosiluje chrbtové svalstvo.

Ďalšími, už všeobecnejšími benefitmi sú jednoduchšie plánovanie tréningu s ohľadom na priestor, miesto a výstroj. Behanie je v porovnaní s cyklistikou naozaj simplistický šport.

Pozor však! Podobne ako pri behaní platí, že behanie sa dá v konečnom dôsledku trénovať len behaním, to isté platí aj v cyklistike.

Aj keď trailové behanie vie oživiť, spestriť a vynikajúco doplniť tréningový plán každého cyklistu, na podanie skutočných výkonov to bez pedálovania nepôjde. Oživenie vsuvkami z iných športov však môže spraviť tréning omnoho účinnejší a zaujímavejší. Smelo teda do toho!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore