Čo Ťa najviac odrádza od behania?

Naposledy upravené 16/01/2021. Upravil Ivan.

Toto je moja klasická protiotázka, keď sa ma niekto pýta na to, ako ma môže baviť behanie.

Ľudia majú zväčša rovnaké pocity a názory – je to nudný a monotónny šport, nedá sa pri ňom zabaviť, je vyčerpávajúci, ničí kĺby a tak ďalej.

Ako pri všetkom, každý máme iný názor a inak sa pozeráme na svet okolo nás.

Behanie mi nepríde nudné, lebo viem pri ňom veľa premýšlať v kľude, ktorý inak často hľadám. Som sám so sebou a svojimi myšlienkami. Pokiaľ ľudí nudia vlastné myšlienky, niečo iné je v neporiadku, nie behanie.

Snažím sa striedať miesta, časy a náročnosti behov a tak mi neprídu monotónne. Navyše, pri trail runningu je pointa chodiť von, objavovať nové miesta, byť v prírode, spoznávať a tak predchádzať akejkoľvek monotónnosti. Verím však, že keď človek každý krát vybehne do ulíc a dá si kolečko okolo bloku panelákov, podobné zážitky nedosiahne.

Beh sám o sebe vie byť veľmi individuálny šport. Mnoho ľudí, podobne ako ja, beháva samostatne, bez spoločnosti, trénera alebo náhodného doprovodu. Na jednej strane je to smutné, na strane druhej mne samému to dáva priestor na iné vyžitie. Pokiaľ nechcem premýšlať a túžim po odpútaní pozornosti, počúvam audioknihy a pri nich sa viem výborne zabaviť, odreagovať a zabudnúť na námahu, ktorú ma tá činnosť stojí. Pokiaľ však ľudia nevyhľadávajú spoločnosť na behanie, nebaví ich počúvanie hudby či audiokníh a premýšľanie je otravné, zábava to rozhodne nie je.

Ako pri väčšine činností v živote, všetkého v prehnanom množstve či nesprávnom užívaní škodí. Behanie vie škodiť kĺbom, obličkám, svalom…všetkému. Podobne aj nadmerné jedenie, nadmerné sedenie, nesprávne užívanie liekov, prehnané umývanie rúk… zoznam je nekonečný. Ak sa k behu pristupuje rozumne, človek sa naučí techniku, zaťažuje sa primerane tak ako mu telo dovoľuje a neprekračuje – aspoň nie často – hranice únosnosti, nie je to činnosť, ktorá ohrozuje naše zdravie. Práve naopak.

Problémom je, keď sa veci preháňajú, alebo sa robia nesprávne. Ak nesprávne ležíme pri spánku, sedíme pri práci na počítači, zdvýhame ťažké predmety… ubližujem si. Ak nesprávne beháme, neskúšame upraviť techniku aby bolo v súčinnosti s našim teľom, nejeme správne, nedoprajeme si oddych… ubližujeme si. Všetko čo v živote robíme má pozitívne a negatívne dopady na náš život a je len na nás, aby tie pozitívne prevyšovali negatívne. Ako vo všetkom, tak aj v behaní.

Čo si o tom myslíte Vy? Máte pocit, že je beh nebezpečný? Mali by ľudia radšej sedieť doma, či robiť “bezpečné športy” ako je napríklad golf?

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore