Čo by si mal vedieť, predkým začneš s trailovým behaním

Čo by si mal vedieť, predkým začneš s trailovým behaním

Naposledy upravené 18/03/2022. Upravil Ivan.

Trailové behanie je celkom iný šport ako cestné behanie. Nie v pohybe samotnom… ale vo všetkom ostatnom. Ak začínaš s trailovým behaním ako úplný začiatočník, alebo prechádzaš od cestného behania, tento článok je presne pre teba. Lepšie je byť informovaný a pripravený, ako sklamaný a zničený. Alebo aj horšie.

1. Trailové behanie je náročné

Trailové behanie je v porovnaní s cestným náročnejšie. Dochádza pri ňom k častým zmenám v stúpaní a klesaní, prudkým zmenám smeru, obchádzaním či preskakovaním prekážok a zápasu s počasím.

Niečo z toho bude platiť aj pre cestné behanie v preplnených parkoch či uliciach, avšak cestný bežec zďaleka nemusí byť tak koncentrovaný na cestu a priestor, ako ten trailový. Trailové behanie je náročné nielen fyzicky, ale aj na koncentráciu.

2. Trailové behanie je nebezpečné

Nebezpečenstvo pri behu na nás striehne ako pri cestnom tak aj trailovom behaní. Pri jednom sú to autá a cyklisti, pri druhom Keď porovnáme behanie v meste s častým prekračovaním ulíc, či behanie popri ceste, nemusí to byť pravda, no z toho širšieho hľadiska je trailové behanie nebezpečnejšie.

Chodníky, cesty a necesty po ktorých v kopcoch beháme sú plné prekážok, skál, dier, koreňov, nespevnenej pôdy pod nohami, konárov či bodavého hmyzu.

Ak sa vydáš behať mimo ciest, musíš byť pripravený takpovediac na všetko. Cestička ktorú si vyberieš môže byť príjemnejšia ako tarmakový okruh v strede mesta, ale môže byť tiež cestou plnou nástrah. Nič nie je vopred isté.

3. Trailové behanie je proces

Pokiaľ chceš behávať na cestách, obuješ si tenisky a vyrazíš von. Brzdiť ťa bude len tvoja kondícia a počasie. Viac toho nemusíš vopred riešiť.

Pri trailovom behaní je každá nová trasa takpovediac nový začiatok. Môžeš mať odbehaných ticíce kilometrov, ale učíš sa všetko vždy znova a znova.

Pri novej trase bež pomaly a dávaj pozor. Časom si zvykneš na terén, počasie a začneš prirodzene zrýchlovať či stávať sa ostrielanejší, no všetko chce čas.

Pokiaľ zastaviť pri cestnom behu je takpovediac divné, pri trailovom je to úplne v poriadku. Nepozdáva sa ti niečo? Zdá sa ti že si zle odbočil? Zhoršuje sa počasie? Zastav a premýšlaj. Lepšie stratiť 30 sekúnd ale vrátiť sa v bezpečí späť, ako sa dostať do úzkych.

Apropo, daj niekomu vedieť kam ideš keď behávaš sám. Nikdy nevieš čo sa stane a mať niekoho ako zálohu v bezpečí domu nikdy nie je na zahodenie.

4. Trailové behanie má svoje úskalia

Ak pri behaní na ovále dokážeš vopred definovať koľko do toho dáš, akou rýchlosťou pôjdeš, či ktoré tenisky ti najlepšie sadnú v danom počasí, vonku v prírode je všetko inak.

Každý krok môže priniesť nečakané zranenie. Terén sa nedá vopred s istotou predvídať a tak sa môže stať čokoľvek.

Ak si zvyknutý na určité tempo, v teréne sa ti spomalí. Mnohých konvertujúcich bežcov to prekvapí a skúša tlačiť na rýchlosť za každú cenu, čo prináša nečakané vysilenia a zranenia. Behanie mimo ciest je iné a to čo si dokázal na ceste ti môže byť často nielen na užitok, ale aj na škodu.

Ak pri cestnom behaní nezáleží príliš na topánkach, pri trailovom na nich záleží. A veľmi. Behanie mimo ciest prináša varietu terénov a povrchov, stále zmeny počasia a tak dobré trailové tenisky sú tou najdôležitejšou časťou výbavy. Od kvality tenisiek sa odvíja doslovne každý krok.

5. Čo ti dáva trailové behanie

Mnoho ľudí považuje behanie za nudný šport. A behanie po tej istej trase znova a znova naozaj je.

Trailové behanie však poskytuje priestor na zmenu pri každom ďalšom behu. Nakoľko nie si odkázaný na behanie rovnakého okruhu, každý beh môže priniesť nový zážitok, varietu terénov s ktorou prichádza aj nutnosť väčšieho sústredenia.

Behanie mimo ciest v tebe zobúdza tvoje vnútorné ja, nakoľko to nie je len o rozbehnutí sa a pokladaní jednej nohy pred druhú, ale o sústredení, plánovaní, premýšlaní o najlepšej technike, rozdelení psychickej a fyzickej energie.

Niečo na záver

Cestní bežci zriedka vysvetľujú blízkym, kam sa chystajú behať. Pri behaní v prírode by opak mal byť pravdou. Vždy keď sa chystáš behať mimo ciest, daj niekomu vedieť kam sa chystáš. V prírode sa môže stať čokoľvek, aj napriek tomu, že to všetko dobre poznáš. Je príjemné vedieť, že niekto vie. A platí to aj opačne.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore