Je bezpečné behať osamote mimo ciest?

Je bezpečné behať osamote mimo ciest?

Naposledy upravené 16/01/2021. Upravil Ivan.

Behanie sa v tomto smere nelíši od turistiky. Pokiaľ je to možné, byť aspoň vo dvojici je lepšie, no ani behanie osamote nie je problém. Záleží však na tom kde, kedy a kto si.

Kde

Bezpečnosť je prvorado podmienená miestom. Je určite menej nebezpečné behať traily v Malých karpatoch, ako vo vietnamskom pralese. Ak nepoznáš miesto kde chceš behať, informuj sa vopred. Internet či lokálny bežci sú najlepšie zdroje informácií. Nepodceňuje to! Ak nie je miesto populárne či nevidíš vôkol ľudí, zisti prečo to tak je. Možno je na vine terén, možno poloha miesta a možno niečo iné. Je lepšie stráviť o päť minút viac na prípravu, ako to potom celé oľutovať.

Kedy

Mnoho ciest a cestičiek je bezpečných za svetla a v dobrom počasí, ale už zďaleka nie keď sú podmienky iné. Ak poznáš miesto len z denného behania, zisti si vopred, ako to tam vyzerá večer, alebo keď sa počasie rapídne zhorší. Naopak, ak miesto poznáš dobre, nočný beh s čelovkou a v jemnom mrholení je ozajstný relax.

Kto si

Nemyslím to, aké máš postavenie vo firme či v politike, ale akého si pohlavia. Nebudeme si navrávať, že rovnosť existuje všade. Keď sa jedná o bezpečnosť a potenciálne riziká, ženy ťahajú za kratší povraz. Pokiaľ sa vydáš behať na málo frekventované miesta, dôveruj svojim inštinktom. Ak sa ti niečo nepozdáva, zmeň smer, rýchlosť alebo sa doslovne otoč a vráť.

Zopár tipov na bezpečnejšie behanie osamote

  • keď ideš behať sám/sama, povedz niekomu kam sa chystáš
  • maj pri sebe mobilný telefón pre každý prípad
  • over si, že máš na danom mieste príjem
  • maj pri sebe nejaký doklad, hlavne v prípade, že máš zdravotné problémy
  • nepodceňuj výbavu aj keď ideš von len na hodinu
  • ver svojim inštinktom a počúvaj ich
  • nepočúvaj hlasnú hudbu ak beháš na miestach, ktoré nepoznáš
  • pýtaj sa ľudí, ak nejakých stretneš, na podmienky pred tebou
  • nepreceňuj svoje schopnosti a skúsenosti
  • ak máš na výber, za nie ideálnych podmienok vždy behaj s niekým

Behanie osamote je príjemné a energizujúce. Máloktorý trailový bežec nemá rád samotu. Tento šport je Avšak, trochu opatrnosti a obozretnosti nikdy nie je na škodu. Je lepšie byť opatrný, ako niečo neskôr ľutovať.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore