Ako si vybrať baterku na behanie

Naposledy upravené 16/01/2021. Upravil Ivan.

Behanie je šport nielen na krásne letné rána. Beháme za akéhokoľvek počasia a v ktorúkoľvek hodinu. Keď padne tma, čo v zimnom období je viacmenej kedykoľvek kedy sa k behaniu normálny človek dostane, potrebujeme umelé svetlo. Baterku. Čelovku, aby som bol presný.

Poznámka: Baterky na hruď, do ruky alebo okolo pása budem v tomto článku (nielen) z osobných dôvodov ignorovať.

Tak ako zo všetkého bežeckého vybavenia aj z čeloviek sa stala komplexná záležitosť a niekedy doslovne veda. Nemáme na výber dve značky s troma modelmi, ale doslova desiatky značiek a stovky modelov.

Ako sa v nich zorientovať a vybrať si tú najvhodnejšie?

V tomto článku rozoberiem ako k výberu pristupovať, čo porovnávať čo ignorovať a ktoré modely sú momentálne pre nás trailrunistov tie najlepšie. Poďme na to.

Základné kritériá pri výbere čelovky

Aj keď v tomto článku píšem o baterkách na behanie, nasledovných šesť parametrov by si mal porovnávať pri takmer akejkoľvek baterke:

  1. svietivosť
  2. výdrž
  3. váha
  4. vodeodolnosť
  5. ovládanie
  6. konštrukcia

Technicke parametre bateriek

1. Svietivosť baterky

Asi to najpodstatnejšie čo ťa na baterke zaujíma, je jej svietivosť. Inak povedané: sila, výkon či dosah.

S týmto údajom sa každý výrobca hrá ako môže. Predsa, je to ten najpodstatnejší parameter, ktorý predáva.

Niektoré značky preto uvádzajú svietivosť v lumenoch (lm), iné v dosahu uvedenom v metroch (m) a zvyšné vo výkone, teda vo watoch (W).

Porovnávanie nie je teda nikdy úplne jednoduché.

Aj keď sa rozhodneš, že budeš brať do úvahy len jeden parameter, ešte stále môžeš porovnávať hrušky z jablkami.

Lumeny, teda množstvo viditeľného svetla vychádzajúceho zo svetelného zdroja je dobrý orientačný údaj, avšak má mnoho úskalý.

Ak baterka dokáže produkovať vysokú svietivosť, ale rozptyl nevieš ovplyvniť, svetlo sa doslova stráca.

Naopak, dosah 100 metrov ti nepovie, akú svetelnosť na tej vzdialenosti môžeš očakávať. Samozrejme, tieto údaje by mali ísť ruku v ruke a reflektovať jeden druhý, realita je však často iná.

Poďme ale o krok späť a zjednodušme to.

Svietivosť v lumenoch je prvý základný indikátor. Ak baterka má silu emitovať svetlo v sile 300 či 400 lumenov, je veľmi pravdepodobné, že uvádzaný dosah 90 a viac metrov je realistický.

Ak má však svietivosť len 80 či 100 lumenov, o takom dosahu ako vyššie, môžeš len snívať.

Na behanie preto odporúčam hneď a zaraz ignorovať baterky so svietivosťou pod 200 lm. Nech sú ostatné parametre akokoľvek presvedčivé, pri takej baterke ti pôjde o zdravie. A jej pointou je presný opak.

Focus svetelného lúču

Keď sa píše o dosahu baterky, vždy sa jedná o jej svietivosť pri najužšom focuse, kedy je lúč najkoncentrovanejší.

Keď bežíš, potrebuješ osvetliť viac ako len metrový priestor v dialke. Nebude ti k ničomu, ak uvidíš na 100 metrov dopredu, ale len úzky tunel bez rozhľadu na priestor. To je nielen nebezpečné, ale v mnohých prostrediach aj dosť nepríjemné.

Focus baterky sa mení najčastejšie troma spôsobmi:

  1. Zmenou vzdialenosti zdroja svetla od optickej časti (sklíčka) – mechanickým posunom či rotáciou
  2. Použitím tzv. rozpylového sklíčka – zasunutím sklíčka s difúznym povrchom pred priamy svetelný lúč
  3. Použitie rôznych žiaroviek – podobne ako v aute

Je mnoho bežeckých bateriek, ktoré nemajú možnosť ovplyvňovania focusu, nakoľko sú prednastavené na optimálnu prevádzku. Predsa len, pri behaní nechceš riešiť atómovú elektráreň.

Pozor však pri takýchto modeloch. To ako sú nastavené môže fungovať väčšine bežcov, ale nie práve tebe. Ak uprednostňuješ vysokú flexibilitu, vyberaj z modelov, ktoré ti dajú maximálnu slobodu v nastavení. Alebo si vyhliadnutý model požičaj a vyskúšaj v praxi.

Zaostrenie luca baterky

Typy žiaroviek

Väčšina bateriek v súčasnosti používa LED žiarovky.

Proti klasickým žiarovkám, ktoré určite poznáš z minulosti, sú nielen spoľahlivejšie s vyššou životnosťou, ale zároveň s ďaleko vyšším výkonom a menšou spotrebou. Navyše sú ďaleko menej náchylné na mechanické poškodenie (otrasmi spôsobené pretrhnutie vlákna).

Rovnaké platí aj o halogénových žiarovkách, ktoré sa občas ešte niekde vyskytnú. Z pohľadu LEDiek nedisponujú žiadnou výhodou.

Aby sme zbytočne ale nepolemizovali o nesmrteľnosti chrústa, bežné žiarovky sú mŕtve, nech žijú LEDky. Hurá!

2. Výdrž baterky

Ako som spomenul na začiatku, jednou z najčastejších marketingových fínt používaných pri baterkách, je ich dosah.

Je super, ak baterka dosvieti na 100 metrov či má žiarivosť 600 lumenov…

…ako dlho? je však otázka, ktorú sa musíš spýtať jedným dychom.

K tomu, aby ti baterka dobre poslúžila, potrebuje viaceré prevádzkové módy.

Pri behu cez les či členitý terén chceš aby žiara bola silná a do komfortnej diaľky.

Pri behu v hmle, stúpaní na skaly alebo na osvetlených chodníkoch potrebuješ menší výkon.

Na čítanie v stane alebo prípravu jedla pred pretekmi, takpovediac blikot sviečky.

Ak vehementné vyhlásenie výrobcu o 30 hodinách je myslených na žiaru 14 lm (spomínaný blikot sviečky) a ty máš pred sebou celonočný beh, ďaleko podstatnejšia je výdrž v dvoch najsilnejších režimoch. V tých ale nepresiahne ani 2 hodiny? Tak to máš problém.

Čo si musíš vždy uvedomiť je, na čo budeš baterku používať najviac.

Klasické ultra behy organizované v kvalitne označenom prostredí ti osvieti dobre aj baterka s nižším výkonom a dosvitom rádovo 30-50 metrov. Na trati je vždy veľa iných bežcov, usporiadateľov, v skratke, všetko je do pohody.

Ak v takomto móde vydrží baterka 5 hodín a viac, nemáš čo riešiť. Dlhé preteky aj tak zväčša prikazujú náhradné batérie a tak máš vystarané.

Ak sa ale chystáš do extrémne ťažkého a technického terénu, kde plný výkon znamená tvoju bezpečnosť a zdravie, výdrž 1-2 hodiny ti rozhodne nič nepomôže.

Nezabudni. Pri výbere vždy pozeraj na výdrž pri rôznych prevádzkových módoch. Ak v tých dvoch najsilnejších a pravdepodobne najdôležitejších pre teba neobsiahne ani polovicu noci, musíš hľadať inde.

Typy napájania

Ako trailový bežec chtiac nechtiac (ja chtiac) spadáš do kategórie milovníkov prírody. Resp. prostredia ako takého. Aspoň tomu pevne chcem veriť.

Ak sa dá, odporúčam ti preto vyberať z bateriek, ktoré sa dajú napájať dobíjacími batériami (akumulátormi, článkami), alebo dobíjať priamo.

Napajanie baterky

Pri napájaní s klasických batérií ako AA, AAA je výhoda ich ľahká zameniteľnosť v prípade potreby. Aj v prípade, že zabudneš náhradné batérie doma, či sa ti vybijú aj tie náhradné, univerzálnosť z nich robí menší problém.

Preto sa ja zo zásady vyhýbam (a odporúčam to aj tebe), modelom s značke patriacimi batériovými blokmi.

Často takéto napájacie bloky parametricky znejú ako superiórne voči klasickým batériám, avšak ich náhrada pri vybytí či poruche ťa môže doslova postaviť mimo trate.

Pravdepodobnosť, že niekto nablízku bude mať práve taký istý model a navyše aj náhradný k tvojej baterke, je ďaleko menšia ako pri klasike.

Samozrejme, nič nie je iba čierno-biele.

Od typu napájania závisý výkon baterky.

Neviem či si si to niekedy všimol, ale dobíjacie AA a AAA články poskytujú len 1.2 V napätie, kdežto kvalitné jednorázové (a najlepšie alkalické) články, 1.5 V.

Alkalické preto, že sú menej náchylné na vybíjanie pri poklese teploty.

Čiže, niečo za niečo.

Dobíjacie články sú hrozne praktické, ľahko zameniteľné či dobiteľné aj za behu (malá power banka v batohu), bežné či špecializované poskytnú naopak väčší výkon a zvyčajne aj dlhšiu dobu prevádzky.

Ako pri všetkom čo sa trailového behania týka – jednoduchosť a nízka náchylnosť na poškodenie sú základným predpokladom výberu. Aspoň keď si vyberám ja. A radím to isté aj tebe.

3. Váha baterky

Keď som sa chystal na Marathon des Sables, čítal som mnohé blogy o tom, ako pretekári doslovne odrežú čokoľvek (nielen) z baterky, aby váha išla dole. Táto obsesia sa mi zdala šialená. Dobrá baterka je pre mňa viac ako ľahká, ale nedobre fungujúca.

Napriek tomu, nie je baterka ako baterka.

Nezdá sa to, ale mať na hlave 270 gramov počas 10 hodín, alebo 70 gramov je rozdiel. Veľký rozdiel.

Vaha baterky

Ak si vyberáš baterku na ultra behy, jedným z parametrov na tvojom radare by mala byť teda váha.

Pozor, opäť marketingový trik, uvádzaná váha pri mnohých modeloch je bez batérií. Pri iných s nimi. Porovnávaj vždy jablká s jablkami.

Nech máš svaly na krku silné ako chceš, ak pri každom kroku musíš brzdiť váhu baterky, po čase to cítiš. Navyše, vyššia váha baterky znamená viac pohybu a trenia na hlave a menšiu stabilitu svetla pri natriasaní. A že behanie je vlastne jedno veľké natriasanie asi nemusím ani dodávať.

Modely. ktoré som vybral a odporúčam na konci článku sa pohybujú medzi 80 až 200 gramami.

Ak cítiš, že aj 50 g je viac ako znesieš, na výber zostávajú mini čelovky. Je to ale za cenu ich výkonu a výdrže. Tie neodporúčam, ale ak patríš medzi úplných minimalistov sú tieto „svietiace drôtiky“ samozrejme dostupnou voľbou.

Žiaľ, články sú pohonom baterky. Čím sú menšie a čím je ich menej, tým menej z baterky v konečnom dôsledku dostaneme.

Ťažšie baterky majú na rozdiel od tých ľahkých tretí pás cez stred hlavy, ktorý pomáha, aby baterka lepšie držala polohu a stabilitu.

Tretí pás je z tohto pohľadu vynikajúca vec, menej už z pohľadu jednoduchosti nasádzania a vysádzania. Hlavne v spojitosti s používaním sluchátok, okuliarov, čapice a podobne.

Ak si ako ja potrpíš na sluchátkach či buffe, rozhodne najprv skúšaj a skúšaj.

Ďalšie doplnky, ako externé akumulátory s prichytením o pás znejú ako super idea, robia však použitie komplikované. Jaskyniari? Ok. Bežci? Radšej nie.

4. Vodeodolnosť baterky

Odolnosť baterky na behanie proti vode je tak nevyhnutná ako jej svietivosť. Z neznámych príčin (pre mňa) sa na trhu stále ponúkajú baterky, ktoré sú len splash-proof čo znamená, že v prípade silnej prietrže (rozumej lejak počas pár hodín v kopcoch) ti zhasnú na hlave ako sviečka.

Za suchých podmienok či tréningu v blízkosti domova postačuje mať aj takúto baterku (označuje sa najčastejšie IPX4). Ak však plánuješ bežať celú noc a nie je to práve na Sahare, kupuj model, ktorý prežije aj plávanie. Baterka ktorá zdochne v strede kopca nie je žiadna sranda.

Definovanie vodeodolnosti sa na prvý pohľad zdá ako veda, ale skutočnosť je vcelku priamočiara.

Najčastejšie sa stretneš s týmito označeniami – prvé číslo označuje odolnosť voči pevným časticiam – elementom, druhé voči vode.

  • IP44 – ochrana proti pevným objektom s priemerom väčším ako 1 mm a vode dopadajúcej zo všetkých strán = dážď či náhodné ošpliechanie
  • IPX4 – podobne ako IP44 bez špecifikácie ochrany proti elementom
  • IP67 – úplná ochrana proti prachu a vode do hĺbky 1 m na pár minút (najbežnejšia voľba)
  • IP68 – úplná ochrana proti prachu a vode do hĺbky 1m až na 30 min
  • IPX8 – ponorenie do vody do hĺbky 1m až na 30 min, nedefinovaná ochrana proti elementom

Pre baterku na ktorú sa chceš spoľahnúť vyberaj minimálne označenie IP67. Ak hľadáš niečo len na tréning, alebo behávaš v relatívne miernom podnebí, IPX4 je postačujúce minimum.

5. Ovládanie baterky

Baterka určená na behanie, musí mať jednoduché ovládanie ako s holými rukami tak v rukaviciach. Nezabudni, za normálu ti drží na čele, zapínaš ju vo vyčerpaní, v úplnej tme a posledné čo chceš riešiť je, čo vlastne máš robiť.

Tlačítka musia byť preto ľahko stlačiteľné, nie natesno pri sebe aby sa dali ovládať aj v rukaviciach a zároveň nie ľahko zapnuteľná náhodným dotykom.

Našmátrať baterku v noci v batohu a zistiť, že svietila celých 10 hodín predtým nie je vôbec príjemné zistenie (áno, stalo sa mi). Preto ti odporúčam baterku nosiť v nejakom ľahkom ale predsa ochrannom obale.

Na trhu je množstvo bateriek, ktoré sa dajú ovládať pohybom. Na prvý pohľad to znie super. Na druhý, platí to čo som už spomínal pri všetkom na čo sa potrebuješ spoľahnúť. Čím menej drobností, ktoré sa vedia pokaziť či začať haprovať, tým lepšie.

Navyše, tlačítko je tlačítko. Stlačíš a vidíš, nestlačíš a nič sa nedeje. Ko by takúto simplicitu vymenil za niečo iné?

Baterky s meniteľným focusom majú často možnosť manipulácie s optikou vpredu na čele, alebo potenciometrom vzadu na temene, pri batériovom púzdre. Ak je táto funkcia ľahko dostupná, je to super. Ak to znamená opakované hranie sa s nastaveniami, je to k ničomu. Nechceš počas behu riešiť takéto veci. A duplom nie na úzkom hrebeni.

6. Konštrukcia baterky

Baterka zo svojej podstaty musí byť ľahká. Preto je na jej výrobu použitá prevažne umelá hmota. Ak je však jej kvalita na úkor váhy, vzniká problém.

Keďže chceš vedieť meniť sklon svetelného lúča podľa stúpania či klesania, musí byť telo schopné opakovaného nastavovania a stabilného zotrvania vo vybratej polohe.

Pri mnohých modeloch je držanie sklonu zabezpečené nedostatočným kúskom umelého ozubenia. Také ti bude baterku stášať smerom k zemi alebo dokonca až do očí skôr, ako stihneš povedať svetlo.

Ak pri skúšaní baterky prudko trhneš hlavou a sklon zmení polohu, je to zlé znamenie. Každý dopad pri behu je otras. Naprávať si každých pár krokov skln je horšie ako baterku nemať vôbec.

Okrem stability sklonu záleží na dostupnosti batériového bloku. K výmene batérií dochádza zväčša v úplnej tme a tak ti konštrukcia a použitie musia byť jasné z dotyku. Ak k tomu potrebuješ svetlo alebo návod, hľadaj ďalej.

Gumený popruh, ktorý baterku na čele drží musí mať nastaviteľnú šírku a byť z odolného materiálu. Občas bežíš s čiapkou, možno s helmou, v daždi, zime, teple. Vedieť držanie baterky prispôsobiť a navyše spoľahnúť sa na neho je dobrým začiatkom dlhodobej radosti z používania.

Odporúčané modely bateriek na behanie

Black Diamond Storm 375

bezecka-baterka-black-diamond-storm-375

Max. svietivosť 375 lm
Max. dosah 100 m
Max. výdrž (min. svietivosť) 150 hod
Min. výdrž (max. svietivosť) 5 hod
Vodeodolnosť IP67
Svetelné módy 6
Ostrý lúč Áno
Rozptylový lúč Áno
Červené svetlo Áno
Počet žiaroviek 3
Signalizácia vybitia bateriek Áno
Napájanie 4 x AAA
Dobíjateľná Nie
Upevnenie okolo hlavy
Váha 120 g
Technológie Powertap – zmena svietivosti dotykom

Black Diamond Spot 325

bezecka-baterka-black-diamond-spot-325

Max. svietivosť 325 lm
Max. dosah 80 m
Max. výdrž (min. svietivosť) 200 hod
Min. výdrž (max. svietivosť) 4 hod
Vodeodolnosť IPX8
Svetelné módy 6
Ostrý lúč Áno
Rozptylový lúč Áno
Červené svetlo Áno
Počet žiaroviek 2
Signalizácia vybitia bateriek Áno
Napájanie 3 x AAA
Dobíjateľná Nie
Upevnenie okolo hlavy
Váha 85 g
Technológie Powertap – zmena svietivosti dotykom

Petzl Swift

bezecka-baterka-petzl-swift-fl

Max. svietivosť 900 lm
Max. dosah 150 m
Max. výdrž (min. svietivosť) 100 hod
Min. výdrž (max. svietivosť) 2 hod
Vodeodolnosť IPX4
Svetelné módy 2
Ostrý lúč Áno
Rozptylový lúč Áno
Červené svetlo Nie
Počet žiaroviek 3
Signalizácia vybitia bateriek Áno
Napájanie Li-Ion 2350 mAh
Dobíjateľná Áno
Upevnenie okolo hlavy
Váha 104 g
Technológie Reactive Lighting
  Uzamknutie tlačítok

Petzl NAO +

bezecka-baterka-petzl-neo

Max. svietivosť 750 lm
Max. dosah 140 m
Max. výdrž (min. svietivosť) 15 hod
Min. výdrž (max. svietivosť) 6.5 hod
Vodeodolnosť IPX4
Svetelné módy 2
Ostrý lúč Áno
Rozptylový lúč Áno
Červené svetlo Áno
Počet žiaroviek 3
Signalizácia vybitia bateriek Áno
Napájanie Li-Ion 3100 mAh
Dobíjateľná Áno
Upevnenie cez hlavu
Váha 185 g
Technológie Reactive Lighting
  Bluetooth Smart Connect

Ledlenser H8R

bezecka-baterka-ledlenser-h8r

Max. svietivosť 600 lm
Max. dosah 150 m
Max. výdrž (min. svietivosť) 120 hod
Min. výdrž (max. svietivosť) 10 hod
Vodeodolnosť IPX4
Svetelné módy n/a
Ostrý lúč Áno
Rozptylový lúč Áno
Červené svetlo Áno
Počet žiaroviek 2
Signalizácia vybitia bateriek Áno
Napájanie Li-Ion 3400 mAh
Dobíjateľná Áno
Upevnenie okolo hlavy
Váha 158 g
Technológie Advanced Focus System

Silva Trail Runner 4X

bezecka-baterka-silva-trail-4

Max. svietivosť 350 lm
Max. dosah 75 m
Max. výdrž (min. svietivosť) 14 hod
Min. výdrž (max. svietivosť) 2 hod
Vodeodolnosť IPX5
Svetelné módy 4
Ostrý lúč Áno
Rozptylový lúč Áno
Červené svetlo Nie
Počet žiaroviek 2
Signalizácia vybitia bateriek Áno
Napájanie Li-Ion 2400 mAh
Dobíjateľná Áno
Upevnenie okolo hlavy
Váha 84 g
Technológie  

Zopár myšlienok pred cieľom

Behanie v tme je úplne iné ako to denné. Nielen preto, že vidíme menej a teda sme pomalší, no vnímame okolia inak. Ak by nás niekto zobral na rovnaké miesto cez deň, ťažko by sme v mnohých prípadoch verili, že sme tam už niekedy boli.

Baterka umiestnená na čele, veľmi blízko očí spôsobuje, že naše videnie stráca trojdimenziálny rozmer a vidíme doslovne plocho.

Preto sa aj často stane, že v tme zakopneme, napriek tomu, že sme prekážku v svetle baterky videli. Skreslenie priestoru do plochy je niečo s čím sa musíme naučiť behať.

Je dôležité, aby baterka nebola len "aby bola", ale aby sme sa na ňu vedeli spoľahnúť vtedy, keď to naozaj potrebujeme.

Dobrá baterka vydrží mnoho rokov. Ja od kedy behávam, mám len druhý model. Primárny dôvod k zmene bola sveteľnosť, nie porucha. Stará funguje doposiaľ.

Ak pri výbere zvažuješ, či ušetriť 10 či 30 EUR, skús sa na to pozrieť cez prizmu využitia. Ak baterka bude slúžiť čo i len 5 rokov, aj 50 EUR navyše bude znamenať len pár desatín haliera na deň.

Sú veci, na ktorých ozaj záleží. Pri ultra behaní v tme a v kopcoch je baterka jednou z nich. Vyberaj preto s rozumom.

Ahoj niekde v kopcoch!

Ivan

3 názory na “Ako si vybrať baterku na behanie”

  1. Super článok. Aktuálne riešim druhú čelovku. Teda moja prvá 240lm by šla ako záloha a pozerám po niečom lepšom.
    Iba by som dodal, že výrobcovia sa fakt radi predbiehajú v lumenoch, ale oveľa viac ako maximálna svietivosť si treba všimnúť, akú ma v druhom najjasnejšom režime. Pretože v tom najjasnejšom je aj výdrž baterky zväčša dosť obmedzená. Už vôbec nehovorím o tých, čo ako max uvádzajú tie boost režimy (kedy tak čelovka svieti napr len počas 30s). Či má max potom 450lm, 600lm je irelevantné, ale to, že v druhom režime má napr 250lm a vydrží tak 8 hodín – to je podstatné.

    Ináč som skúšal upevniť čelovku na hruď. Všimol som si, že jeden výrobca sa chválil tým, že k čelovke dodáva aj hrudný pás. Hoci som bežal po dráhe atletického oválu bolo to totálne nepoužiteľné. Osvit je úplne rozkmitaný…. Tá naša hlava je skutočne neskutočne stabilozovaná 🙂

  2. Vyborny clanok, dakujem. Pomohol mi pri spravnom vybere celovky, nakolko som 1x kupoval, nikdy predtym som nemal a nechcel som zbytocne kupovat viacero vyrobkov a byt nespokojny. Po dlhsom vybere som sa rozhodol pre tento produkt Fenix HL32R. Prave dobehane a maximalna spokojnost.

    1. Super! Je to hrozne individuálne. Ja mám 100 kg a takmer 2 mere čiže to čo mne sadne a neruší ma na hlave nebude fungovať pre ženu o 60 kg a 165 cm. Podstatné je vedieť, na čom záleží a čo je len reklamný „blaf“. Ak si našiel baterku, ktorá Ti sedí, dáva Ti komfort a cítiš sa v žiare bezpečne, nie je čo riešiť. Ako pri všetkom, neexistuje jedno pravidlo pre všetkých. Nech len slúži čo najviac behov!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore