Behanie v zime

Behanie v zime – čas na budovanie výdrže a odolnosti

Naposledy upravené 30/10/2019. Upravil Ivan.

Jeseň a zima nás mnohých dostane do štádia lenivosti. Ráno tma, večer tma, zima, dážď, sneh. Vykopať sa k aktivite nie je ľahké. A predsa toto obdobie ponúka mnoho výhod na zlepšovanie a prípravu k budúcej bežeckej sezóne.

Tréning v tme

Ultrapreteky sa vždy bežia v tme. Buď začínajú skoro ráno, alebo sa natiahnu do noci. Niektoré aj cez viacero nocí. Tréning v tme počas leta nie je jednoduchý. Slnko vych8dza skoro a zapadá neskoro. Pokiaľ nie sme profi športovci, ráno musíme spať aby sme zvládli pracovný deň a večer je level našej energie po celom dni v práci, pri rodine a iných dennodenných veciach takmer na nule.

V zime však nočný tréning môžme absolvovať v normálnych časoch. Nemusíme vstávať o štvrtej, ale bohate stačí o šiestej, alebo vybehnúť takmer hneď po návrate z práce. Tma sa na niekoľko mesiacov stáve našim bežným prostredím a nevyužiť ju je škoda.

Prečo ale tréning v tme? Behanie cez deň v porovnaní s tým nočným je úplne iný. Nejde len o prirodzený biorytmus, kedy fungujeme lepšie a kedy horšie, no o vnímanie priestoru a pohyb v ňom. Aj najznámejšie trasy sú v tme úplne iné. Musíme byť koncentrovanejší, prispôsobovať techniku nerovnému terénu, orientovať sa v úzkom páse svetla a zároveň udržovať tempo, ktoré sme si zvolili.

Ak sa naučíme v tme behať s ľahkosťou a dôverou, akýkoľvek ultra beh bude pre nás ďaleko znesiteľnejší.

Tréning v chlade

Aj keď väčšina pretekov či našich behov sa odohráva v teplejších mesiacoch roka, byť pripravený na náhle ochladenia je obrovský bonus. Kto beháva často vie, že aj počas lete vie teplota znenazdajky klesnúť a schladiť telo na cencúľ. Ľadová voda pri nečakanej prietrži ktorou sa musíme brodiť nedá nohám teplo a komfort nasledujúcich pár hodín.

Trénovať telo v takýchto nepriaznivých podmienkach nás pripraví nielen fyzicky, ale aj mentálne na čokoľvek čo nás v budúcnosti čaká. Mať zažitú skúsenosť, že aj v mokrých teniskách a pri nízkej teplote stále dokážeme pokračovať bez úhony, je skúsenosť, na ktorú sa nedá pripraviť pri príjemných letných výbehoch.

Tréning v chlade posúva ako našu fyzickú tak aj mentálne hladinu do úrovne, ktorá nám pri neočakávanej zmene podmienok dovolí úplne ignorovať takéto nepríjemnosti a sústrediť sa ďalej len na cieľ pred nami.

Netradičné formy tréningu

V bežeckej sezóne sa každý snažíme behať. Veľa behať. Je na to príhodná doba a keďže beh sa dá natrénovať len behaním, snažíme sa z príhodného času vytrieskať čo najviac. Na rôzne netradičné formy či pokusy nezostáva čas.

Chladná sezóna nám dovolí robiť to, čo by sme v teple považovali za mrhanie času.

  • behania s dýchaním cez nos – v zime je táto technika o to príjemnejšia, že nám ľadový vzduch nepáli hrdlo. Pri začiatkoch nedokážeme behať rýchlo či veľa. Na zvykanie treba čas a zima nám ho jednoznačne dáva.
  • vysokointervalové tréningy – krátke vzdialenosti bežané v maximálnom tempe s krátkymi prestávkami (ja behávam 2 x 7 minút – 20 sekúnd tempo, 10 sekúnd poklus).
  • behanie na techniku – miesto tlačenia tela do maximálnych výkonov tlačíme telo do maximálne správnej techniky. Máme čas na zastavovanie a opakovanie, zľaďovanie dýchania a pohybu, skúšanie rôznych foriem. To nás prirodzene spomaluje no zároveň dáva obrovskú šancu na zrýchlenie keď raz zvládnutú techniku prirodzene prenesieme do bežného behania.
  • repetitívne behy – miesto budovania čísiel na vzdialenosti a nastúpané výšky sa môžme viac venovať napríklad behaniu schodov (Horský park je stále vynikajúce miesto!). Nenabeháme veľa, no natrénujeme dosť.
  • behanie pre radosť – žiadne hodinky, žiaden mobil. Žiadne medzičasy, žiadne nabehané kilometre. Len pohyb a radosť z prostredia. Nezáleží, či to bol nakoniec 10 kilometrový beh, alebo len päť. Podstatné je vedieť si vychutnať pohyb a čas vonku aj keď by sme najradšej sedeli za počítačom s kávou a ovocím. Ak sa naučíme užiť si beh v nepriaznivom čase, behy v priaznivom budú tou najlepšou zábavou.

Vyklusanie na záver

Napriek tomu, že väčšina časopisov odporúča v zime hlavne kondičný tréning v posilovni, plavárni či hale, ja uprednostňujem čas strávený vonku.

Vonku vydržíme ďaleko menej ako v lete a teda zostáva čas aj na indoorové aktivity, avšak dať beh na úplný okraj záujmu len pre pár kvapiek, vločiek či nízku teplotu nie je tou najlepšou cestou.

Ultra behanie je o výdrži. Schopnosti aj v nepríjemných podmienkach ísť ďalej. Bojovať s vyčerpaním, chladom, vodou či hladom. Nie je to o dočasnom zapretí, ale o dlhodobom budovaní osobnej skúsenosti a vytrvalosti krok za krokom. Každý krok sa v tomto boji počíta. A zimné obdobie je na to ako stvorené.

Ahojte niekde v kopcoch!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore