7 kníh o behaní k motivácii každého trailového bežca

7 kníh o behaní k motivácii každého trailového bežca

Naposledy upravené 28/10/2019. Upravil Ivan.

Na rozdieľ od iných športov, alebo záujmov ktoré ľudia bežne majú, o trailovom a ultra behaní sa stále píše len minimum kníh. Kopec klasických bežeckých, kondičných či inak športu sa venujúcich titulov nám pomôže tiež v hľadaní odpovedí, no keď príde na špecifiká behania v kopcoch či v prírode, nezostáva toho na výber veľa.

Minulý rok som dal dokopy zoznam 8 kníh, ktoré by mal každý trailový bežec čítať. V tomto príspevku rozširujem množstvo o ďalších sedem.

Za posledný rok ich vyšlo o trochu viac, aj keď nie o veľa. Nie všetky stoja za to. Ak nemáš čas hľadať a kupovať všetko čo vyšlo, verím, že ti najbližšie mesiace čítania zjednoduším. Nech sa páči.

Poznámka: Preklady zatiaľ k týmto knihám žial neexistujú, linky vedú preto na anglické verzie.

1. North: Finding My Way While Running the Appalachian Trail

Scott Jurek patrí medzi legendy trailového behania. Pre mladšiu generáciu asi nie také, akými sú Kilian Jornet či Emelie Forsberg, ale stále veľmi známy.

O tom čo Scott dokázal, ako sa prepracoval až na vrchol aj napriek nie vrodeným vlohám a predpokladom, hovorí jeho prvá kniha Jedz a behaj. O tom, ako sa vysporiadal s doteraz najväčšou životnou výzvou, čo musel preskákať nielen fyzicky ale aj mentálne a ako sa s tým vyrovnával počas 47 dní a 2200 míl (takmer 3500 km) dlhého behu je presne táto kniha.

Appalachian Trail je najdlhší turistický chodník (prechod) na svete, vedúci medzi štátmi Georgia a Maine. Viac ako 2 milióny ľudí prejdú jeho časť alebo celú dĺžku ročne.

Nie je to kniha, ktorá ťa naučí lepšiu techniku behu, no ukáže ti, ako si plniť životné sny aj keď stoja naozaj mnoho energie a sebazaprenia.

Scott je legenda. Primeranú výzvu svojmu výkonu si však môžeš vybrať aj ty sám.

2. Sky Runner: Finding Strength, Happiness and Balance in Your Running

Emelie Forsberg patrí k elite elitných trailrunneristov. Nielenže je neskutočná bežkyňa, jej štýl s akým pristupuje k behaniu, prírode a životu je brutálne inšpirujúci.

Keď sa dali dokopy s Kilianom, každý čakal, kto v koho šlapajách bude behať. A ukázalo sa, že každý vo vlastných.

Emelie si vyberá vlastné cesty, výzvy a preteky, Kilian tie vlastné. Vďaka tomu sú neskutočná dvojka. To čo robia je nielen ohromujúce, ale aj úžasné.

Ak ti chýba motivácia, chceš vidieť fotky z krásnych miest (od Kiliana samotného), chceš nazrieť do mysle, tréningu a zmýšľania jednej z najlepších bežkýň planéty, máš šancu. A neplatí to len pre ženy.

3. Summits of My Life: Daring Adventures on the World’s Greatest Peaks – vychádza 8.11.2018

Aby sme uzavreli kolečko venujúce sa Emelie a Kilianovi, tu to prichádza. Kilian minulý rok skončil svoj projekt, kde si zaumienil vybehnúť sedem najvyších hôr sveta. Od Denali až po Mont Everest.

Nielenže sa mu to podarilo (s malým opozdením proti plánu), na väčšine vytvoril aj FKT (najrýchlejší známy čas) a spopularizoval trailové behanie ako nikto pred ním.

Kilian je úkaz prírody. Nie je podobný žiadnemu bežcovi. Je kuriozita, ktorú nezostáva nič iné ako obdivovať. A ako lepšie ak nie cez príbehy, fotografie a rozprávania o tom, že aj tie najväčšie výzvy v živote sú dosiahnuteľné, ak po nich dostatočne túžime.

S takými ako je Kilian sa nezávodí. Pozeráme na nich z dialky a väčšina z nás aj s obdivom. No aj taký pohľad vie byť často veľmi motivujúci.

4. Endure: Mind, Body and the Curiously Elastic Limits of Human Performance

Alex Hutchinson, ultra bežec a výskumník, sa vo svojej knihe zameriava na ľudskú schopnosť hľadania nových limitov.

Ako je možné, že niečo čo sme považovali za nemožné sa zrazu podarilo niekomu dokázať? Je možné sublimálnymi správami, počítačom navrhnutými tréningami a niekedy až na hranici reálnosti ležiacimi taktikami zmeniť našu vytrvalosť?

Ak ťa zaujíma pozadie toho, ako je možné vydržať tak veľa, ako zniesť ešte viacej, ako prekonávať únavu alebo ako pracovať so srdečným tepom, kniha Endure ti dá definitívne mnoho dobre preskúmaných odpovedí.

5. GO!: An inspirational guide to getting outside and challenging yourself: Create your own amazing race challenges

Tobiasa Mewsa som spoznal po jednom behu v Devone, kde mal prednášku o svojej účasti na Marathon Des Sables. Rozprával o svojich skúsenostiach, príprave, omyloch a plánoch a mňa hrozne inšpiroval. Vtedy som pochopil, že MdS zabehnem.

Keď som sa dozvedel o jeho knihe Go! ako inšpiratívnej knihe k tomu, ako z behania spraviť viac zábavu ako “povinnosť” bol som si istý, že inšpiratívna bude.

Ak hľadáš trochu gamifikácie do rutinného behania, túto knihu musíš mať. Či už ide o motiváciu k večernému behu, víkendu, bežeckej dovolenke, alebo len jogovaniu pri úplne bežnej prehliadke nového miesta.

6. Running Up That Hill: The highs and lows of going that bit further

Sú knihy ktoré naučia a také, ktoré zabavia. Vassosova kniha z tohto roku patrí do tej druhej kategórie.

Ak si čítal knihu od Haruki Murakamiho O čom hovorím, keď hovorím o behaní asi tušíš, o čo pôjde.

Ide o osobnú výpoveď športového komentátora, ktorý prešiel prerodom k vytrvalostému bežcovi. Nie je to kniha len o problémoch a výkonoch, ale športe ako takom. Aktivite, ktorá nás nielen vyčerpáva, ale aj napĺňa energiou.

Niekomu pomáhajú k motivácie knihy plné hecovania, niekomu len osobné príbehy. Ak ti funguje to druhé, táto kniha je pre presne pre teba.

7. Running Beyond: Epic Ultra, Trail and Skyrunning Races

Niektoré knihy nás motivujú slovami, iné fotkami. Running beyond patrí do tej druhej kategórie – aj keď slov je v nej v konečnom dôsledku tiež dosť.

Ian Corless, športový fotograf, blogger a podcaster dal dokopy knihu plnú neskutočných fotografií z tých najnáročnejších, najkrajších a najzaujímavejších ultra bežeckých pretekov z celého sveta.

Ak myslíš, že len Nízke Tatry, Roháče či Dolomity sú nádherné na behanie, skús túto knihu. Doslovne uvidíš, že ani UTMB nie je ten najťažší pretek čo existuje.

A ak nevieš, čo by stálo za to bežať, Running beyond je doslovným ultra bežeckým sprievodcom toho najlepšieho z celého sveta.

Až je nepochopiteľné, že v takom rozsahu, formáte a kvalite fotografií stojí tak málo.

Slovo na záver

Aj keď tento zoznam neobsahuje žiadnu vyslovene technickú knihu, všetky sú plné príbehov a skúseností, ktoré majú šancu dať viac.

Pokiaľ mnohé iné sporty sú o technike a tréningu, trailové behanie je v princípe o životnom štýle. Vyberáme si krajšie miesta ako štadióny, beháme pre potešenie nie množstvo kolečiek a nesnažíme sa telo udržať v tip-top stave za každých okolností, ale tlačíme na limity pri každom jednom behu.

Knihy o technikách a tréningoch sú super. No pre zničené telo a mysel príbehy iných fungujú niekedy ďaleko viac. Dúfam, že zaujmú aj teba.

1 názor na “7 kníh o behaní k motivácii každého trailového bežca”

  1. Na ten sever od Scotta sa neskutočne teším 🙂 Počkám si ale na audioknihu.
    Vďaka za ďalší super článok a inšpirácie

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore