Naposledy upravené 14/08/2018. Upravil Ivan.
Keď som sa chystal na prvý trailový pretek, nemal som ani tušenie, ako zhodnotiť, či to čo si vyberám, je to pravé pre mňa. Vedel som, že chcem niečo skúsiť a doslovne som sa prihlásil na prvé preteky, na ktoré som narazil. A tak som aj dopadol.
Ak patríš k tým, ktorí plánujú svoje prvé trailový preteky toto leto alebo neskôr na jeseň, čítaj ďalej. Ušetrím ťa chýb, ktoré niekedy ozaj nestoja za to.
1. Zváž svoju kondičku
Keď som si vyberal preteky ja, vedel som len, že chcem zabehnúť maratón. Čo na tom, že som predtým nezabehol ani 10 km v kopcoch, ja som chcel maratón. Žiadne skúsenosti, len pocit, že keď sa zatnem, dokážem to.
Vyberaj si trasu, ktorá sadne do tvojej kondičky a skúseností. Nie je maratón ako maratón, nie je 10 km ako… rozumieme sa. Zabehnúť 10 km v lesoparku je úplne iná káva, ako dokázať to isté v kopcoch.
Ak si nikdy kopce nebehal a nemáš šancu ich natrénovať do štartu vybraných pretekov, hľadaj ďalej. V opačnom prípade sa z prvých pretekov stane peklo a to sa z mysle vymazáva veľmi ťažko. Mne trvalo zopár týždňov začať čo i len chodiť ako predtým.
Aby si preteky nielen prežil, ale si ich aj užil, nepozeraj len na vzdialenosť, ale taktiež na podmienky. Ako som písal. Nie je maratón ako maratón.
2. Zváž svoje schopnosti
Väčšina pretekov je dobre značených a bežci sa nestarajú o navigáciu. No dostupné sú aj tie navigačné.
Ak si nikdy nepretekal a už vôbec nie navigačné behy, hľadaj ďalej. Skĺbiť tieto dve schopnosti do plynulého pohybu vpred trvá mesiace ak nie roky. Sústreď sa na začiatok na jednu, neskôr priber druhú schopnosť. Neskúšaj robiť oboje naraz, aj keď ide len o krátke vzdialenosti. Neužiješ si to a podobne ako pri zlej kondičke, zostane z pretekov trauma.
3. Zváž zábavnosť akcie
Trailové behanie nie je šport. Minimálne pre väčšinu bežcov je to viac spoločenská akcia, ako športový výkon ako taký.
Ak preteky ktoré sa ti pozdávajú sú viac zamerané na lámanie rekordov a orientujú sa na profesionálov, veľa zábavy nezažiješ.
Profesionáli majú úplne iný postoj k pretekom. Väčšina je uzavretá pred a počas pretekov do vlastného sveta. Ich cieľom je len výkon a veľa srandy s nimi nie je.
Je množstvo iných pretekov, kde akcia skôr pripomína skvelý koncert či sústredenie spriaznených duší. Tam sa nielen budeš cítiť lepšie, ale s väčšou pravdepodobnosťou aj spoznáš nových ľudí, načerpáš nové rozumy a preteky budú skutočným zážitkom.
4. Sprav si z pretekov výlet
Trailové preteky sa konajú zväčša v miestach, kde človek nechodí tak často. S výnimkou domácich. Ak sú preteky na miestach, kde si nikdy nebol, alebo bol a obľúbil si ich, zober rodinu či kamarátov a zostať dlhšie. Spoj preteky s krátkou dovolenkou. Z pretekov sa tak stane niečo, čo si užije celá rodina, nielen ty. Navyše, nebude z toho len stresujúca jazda niekam, preteky a rýchly návrat domov. Táto pohoda ti pomôže tiež pri pretekoch, lebo vieš, že v cieli ťa niekto čaká. Minimálne to dodá človeku motiváciu a silu dobehnúť až tam.
5. Zváž, či chceš pretekať alebo zúčastniť sa
Každý preteká pre niečo iné. Niekto len pre zábavu, iný pre prekonávanie vlastných časov, ďalší pre prekonávanie ostatných.
Zvoľ si preteky podľa cieľu.
Ak chceš súťažiť s inými a nikdy si nebehal trail, veľmi technický terén ťa znevýhodní. Aj pomalší bežci so skúsenosťami budú vo výhode. Hľadaj radšej netechnické preteky, kde rýchlosť bude ozaj najrozhodujúcejším faktorom.
Ak sa chceš zúčastniť a na poradí ti nezáleží, vyberaj si preteky, ktoré budú stáť za účasť bez ohľadu na poradie. Príjemné prostredie, nezvyčajné miesta, unikátny ľudia – toto všetko je dôležitejšie, ako beh samotný.
Nezabúdaj, naša myseľ hodnotí všetko v budúcnosti voči prvej skúsenosti. Ak prevé preteky budú hrozná skúsenosť, navždy bude tento moment základným momentom pre porovnanie čohokoľvek v budúcnosti. Sprav si z prvých pretekov niečo príjemné, čo ti do ďalších pokusov bude dávať len pozitívny náboj. Na zlepšovanie či prekonávanie bude neskôr určite času dosť.
Do skorého videnia niekde v kopcoch kamaráti!