Naposledy upravené 14/08/2018. Upravil Ivan.
Srandujem, no trasenie po skončení behu nie je až tak vtipné. Je to dosť bežný jav pri extrémne náročných behoch, alebo aj nie tak náročných ako nedobre zvládnutých. Čo je príčinou? Ako sa tomu vyhnúť? Pozrime sa na to.
Telo pri námahe spaľuje z tela prvorado glycogén – cukry uložené v svlaoch a pečeni. Po vyčerpaní všetkých zásob prechádza na tuky.
Napriek tomu, že telo môže bežať aj na tuku, organizmus potrebuje určitú hladinu cukru** v krvy. Ak klesne hladina príliš, telo sa dostáva do stavu šoku.
Čo robiť? Pri intenzívnych a dlhých behoch musíš pravidelne príjmať potravu. Aj keď to nie sú cukry v pravom slova zmysle, karbohydráty (uhľovodíky) sa nachádzajú v takmer všetkom čo konzumujeme a teda sa starajú o to, aby hladina cukru v krvy neklesla príliš.
Druhou najčastejšou príčinou je nadmerná strata trailrun. Elektrolyty, teda soly a minerály nachádzajúce sa v našej krvy, sa pri námahe odplavujú v pote. Ich prílišný pokles má veľmi negatívne dopad nielen na svaly, ale tiež srdce a nervovú sústavu. Prvými znakmi prílišného úbytku bývajú kŕče, zrýchlený tep, ťažké dýchanie, rozostrenie videnia. Akýkoľvek príznak je znamenie, rýchlo niečo podniknúť.
Čo robiť? Elektrolyty môžeš jednoducho príjmať v podobe športových (iontových) nápojov, ktorých je na trhu veľké množstvo. Je vhodné, ak pri náročných behoch, pretekoch či intenzívnych tréningoch piješ elektrolytové nápoje v pomere minimálne 1:1 s vodou. Vo zvýšenej horúčave ešte vo väčšom v prospech elektrolytov. Pokiaľ sa potíš viac ako je normálne, alebo si náchylný na prudkú stratu soli, odporúčam okrem pitia iontových nápojov požívať aj solné tyčinky/tabletky. Vopred si to však testuj a vyhodnocuj, nie každému sedia.Vyriešenie jedného problému môže priniesť nečakane iný.
Treťou najčastejšou príčinou býva tá najprozaickejšia a to dehydratácia. Behaním strácaš vodu z tela, svaly sa stávajú menej pružnými a dochádza k ich prepínaniu.
Čo robiť? Piť. Pravidelné pitie počas výkonu (stále platí nutnosť striedať elektorlyty s čistou vodou) ako aj dostatočné hydratovanie pár hodín pred začatím a dlhé hodiny ak nie dni po skončení. Telo potrebuje tekutiny. Bodka.
Trasenie po skončení je bežné u bežcov všetkých levelov. Ak raz ideš na doraz, niečo z vyššie uvedených vecí iste opomenieš. Tak to žial je. Pokial máš sebaregulácia vieš sa rýchlo spamätať po dobehnutí, nič sa nedeje. Ak sa však do takéhoto stavu dostávaš pravidelne a zotavenie je vážny problém, mal by si vyhladať lekársku pomoc. Aj z tak nevinne vyzerajúceho problému môže byť časom problém naozaj veľký. A ako vždy platí, je lepšie byť opatrný, ako potom ľutovať.
Nech sa teda dobre behá.