Stravovanie na dlhých behoch

Piatkový 5k #2

Naposledy upravené 14/08/2018. Upravil Ivan.

Mojich víkendových 5k je opäť tu. 5 kuriozít a zaujímavostí z bežeckého sveta ako aj mimo neho, ktoré ma oslovili a ktoré mám chuť zdielať ďalej. Snáď zaujmú aj vás.

1k > Naozaj škodí behanie kolenám a bederným kĺbom?

Na rozdiel od akýchkoľvek iných aktivít bolo dokázané rôznymi výskumami znova a znova, že behanie naše kĺby neničí. Práve naopak! Samozrejme má na kompletný výsledok vplyv naša technika, obuv, terén a náročnosť tréningu, no množstvo štúdií dospelo k podobným výsledkom. Beh kolená a bederné kĺby zoceľuje, nie naopak. Obúvať tenisky a hor sa do behať kopce!

Should I Really Worry About My Knees? (EN)

2k > Chýba vám inšpirácia do budúcej sezóny?

Ak ste na tom podobne ako ja, potrebujete sa niečim motivovať do ďalšieho roku. Aspoň jeden väčší závod či “challange” je nevyhnutný na to, aby som vytrval. Z rozprávania s kamarátmi viem, že nie som jediný. Našťastie, trailových závodov vzniká viac a viac a tak je z čoho vyberať. Ale tých naozaj spektakulárnych nie je až tak mnoho. Pozrite a nechajte sa inšpirovať týmito siedmymi, priamo tu v Európe. Mne tá Transgrancanaria vŕta v hlave už zopár rokov…

7 best trail races in Europe (EN)

3k > Vytlač si topánky a bež!

Keď som prvýkrát mnoho rokov dozadu videl v predajni lyží, ako si ľudia nechajú spraviť otlačok šlapy a vypáliť presne tvarovanú vložku, bol som fascinovaný! Mám každú šlapu inú a táto možnosť ma dostala.

Teraz prichádza na scénu adidas s podobným, ale ešte coolovejším nápadom. V ich predajni sa prebehnete na bežiacom páse, počítač všetko zosníma a na 3D tlačiarni na počkanie vytlači presné vložky pre vaše nohy!

Som zástanca minimalistických topánok, ale toto ma naozaj fascinuje! Ak máte problémy s nájdením si “sadnúcej” topánky, váš problém bude o niekoľko rokov minulosťou. Aj keď, chvíľu si na to ešte asi počkáme.

4k > 5 dôvodov prečo bežci potrebujú raňajkovať

Zaujímam sa dlhodobo o výživu. Amatérsky, ale napriek tomu s nadšením.

Čo vkladáme do úst, je to najdôležitejšie, čo môžeme spraviť pre svoje telo. Až potom prichádza na rad cvičenie, spánok a ostatné aktivity. Strava je náš benzín, naša energia a čím je kvalitnejšia, tým lepšie telo funguje.

Je veľa rôznych názorových platform na to, čo jedávať, čo nejedávať, kedy, ako… Nájsť správnu odpoveď nie je jednoduché. Preto sa vždy prikláňam k tomu, čo bolo podložené dlhodobými výskumami alebo tomu, čo fungovalo pre mňa.

Tak je to aj s raňajkami. Od kedy som prvýkrát počul o LCHF diéte (málo sacharidov veľa tuku), začal som na raňajky jedávať jedlá či “shaky” s vysokým obsahom proteínu. Nielenže sa potom cítim lepšie celý deň, ale od tej doby nech som skúšal čokolvek, stravoval sa akokoľvek a športoval v rôznych intenzitách, moja váha kolísala +-3 kg. Predtým, bez pravidelných raňajok, som smelo lietal medzi +-6 kg. A to nehovorím o ďaľších benefitoch, ako vyrovavný level energie cez deň a podobne.

Raňajky sú dôležité. Myslím si to mnoho vedcov ale aj laikov ako som ja. Pomáhajú nám udržovať váhu, svalovú hmotu, dodávajú energiu a štartujú náš mozog, zlepšujú celkovo naše stravovanie lebo dávajú dobrý základ a výskumy tiež potvrdili ich signifikantný vplyv na znižovanie bežných chorôb. Čo k tomu dodať? Netreba nič. Stačí sa len každé ráno kvalitne naraňajkovať.

5 Reasons Runners Need a Good Breakfast (EN)

5k > Náhodné motto týždňa

Expert je človek, ktorý sa dopustil všetkých potenciálne možných chýb vo veľmi úzkom poli pôsobenia. ~ Niels Bohr, Dánsky fyzik a držiteľ Nobelovej ceny

Prajem vám všetkým príjemný víkend a o týždeň je tu Piatkový 5k opäť. Ahojte.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore