piatkovy-5k-23

Piatkový 5k #23

Naposledy upravené 28/10/2019. Upravil Ivan.

Ahojte trailrunisti,

po dlhej dobe tu máme piatkový 5k – 5 krátkych správ z prevažne bežeckého sveta, ktoré ma zaujali a ktoré mám chuť zdielať ďalej. Verím, že zaujmú aj vás.

1k > 83 hodín 12 minút a 23 sekúnd

Presne toľko trvalo Jasmin Paris na pokorenie 268-míľového preteku Montane Spine Race, ktorý sa každoročne koná vo Walese. Ak ste čítali niektoré moje predošlé články o pretekoch ste už počuli. V roku 2013 ich vyhral český pretekár Pavel Paloncy. Tento rok bol však extraordinárny.

Po prvý krát vyhrala preteky žena. A to nie hocijako. Jasmin, inak tiež prvá žena na Dragon’s Back Race 2015, prekonala traťový rekord. Nie ženský. Celkový!

Stačí toľko? Pridám. Paris počas behu stíhala na kontrolných stanovištiach odsať mlieko pre svoju dcéru a bežať ďalej. Celkovo prekonala traťový rekord o viac ako 12 hodín. Najlepší ženský čas prekonala dokonca o viac ako 24 hodín. O viac ako deň. Nie je čo dodať.

Ak Pavla prezývajú The Machine vo svete, Jasmin musí byť minimálne The Beast. Gratulujem!

2k > Celé to začal Feidippidop

Dean Karnazes sa rozhodol vyrozprávať legendárny príbeh bežca Feidippidopa, ktorý 490 rokov pre n.l. zabehol trasu z Atén do Sparty za neuveriteľných 36 hodín.

Spartathlon je jeden z najpopulárnejších ultra pretekov na kontinente. Dean sa však podujal zabehnúť a porozprávať celý príbeh sám za seba.

Dean Karnazes, pôvodom Grék, je jeden z najpopulárnejších ultra bežcov a verím, že aj táto kniha, ktorú vydáva Mladá fronta už v máji tohto roku nadchne mnohých k zabehnutiu preslávenej trasy. Či už organizovane, alebo na vlastnú päsť. Ja sa na knihu rozhodne teším.

3k > 8 z 50 patrí bežcom

Sports Illustrated vydal začiatkom roka ako každý rok, rebríček 50 najzdatnejších športovcov sveta. Medzi nimi až 8 miest patrí bežcom. A 6 z nich sú ženy!

Výber športovcov podlieha rigoróznemu skúmaniu ich výkonov za posledných 12 mesiacov. Zohľadňuje sa náročnosť športu, tréningový režim a fyzické kritériá ako sila, rýchlosť, obratnosť, vytrvalosť či flexibilita.

Jané, bežci majú väčši šancu dostať sa do rebríčka nakoľko ich tréningy a výkony sú často extrémne. Na počudovanie, triatlonistov tam však skončilo len 5. A kto obsadil prvé miesta? Hráč amerického futbalu Saquon Barkley a gymnastka Simone Biles.

4k > Ošetrovanie rán počas pretekov

Každý sa raz za čas počas behu zraní. Raz je to pád, druhý krát vyvrtnutie členku či poškodenie nejakého svalu. Nič nezvyčajné. Ako ale najbežnejšie zranenia na trati ošetrovať je výzva.

Za normálu, keď vládzeme pokračujeme a riešime problém až v ciely. Čo ak ale nevládzeme, alebo nás niekto poprosí o pomoc? Ako sa k tomu postaviť a hlavne, ako naozaj pomôcť bez spôsobenia ešte väčšej škody, alebo ohrozenia samých seba?

iRunFar sa pozrel na tento problém celkom zblízka. Nikdy som nad tým nepremýšľal predtým, no dáva to zmysel. Vedieť čo je prospešné a čo už nie nikdy neuškodí.

5k > Citát na tento týždeň

Akcia nemusí vždy priniesť radosť, ale určite neexistuje radosť bez akcie. ~ Benjamin Disraeli, bývalý britský premiér

Prajem vám všetkým príjemný víkend a o týždeň je tu Piatkový 5k opäť. Ahojte.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore