Piatkový 5k #1

Naposledy upravené 14/08/2018. Upravil Ivan.

Na tento týždeň som pripravil pre vás svojich prvých 5k. 5 kuriozít a zaujímavostí z bežeckého sveta ako aj mimo neho, ktoré ma oslovili a o ktoré mám chuť zdielať ďalej. Snáď zaujmú aj vás.

1k > Zabehnite si Pražský maratón kľudne aj z Peru

Milujem behanie vonku v prírode. Nerád behám po asfalte, betóne alebo na bežacom páse ak to nie je nevyhnutné, alebo jediné dostupné riešenie. No ako milovník technológií tento nápad milujem!

3D animácia reálneho maratónu, kde viete bežať a súperiť akoby ste boli priamo na trati s reálnymi bežcami? Možné!

Ako prvý sa bude takto bežať Pražský maratón 8.5.2016 no plán výrobcov je zdigitalizovať postupne závodov viac a po celom svete. A tak si Pražský maratón môžte kludne zabehnúť na dovolenke v Peru, alebo časom Bostonský maratón v obývačke v Dolnej lehote. Nie moja preferencia na behanie, ale nápad je to naozaj parádny.

2k > Behať či nebehať s prechladnutím?

Bežná otázka ľudí, hlavne na prelome jesene a zimy, kedy mnohých začnú kosiť rôzne vírusy. Väčšina lekárov vždy povie, “nie, nebehať”! Je to ale ozaj tak jednoznačné?

Podľa názoru lekára William O. Roberts (Runners’s World) je rozhodnutie vcelku jednoduché. Pokiaľ je choroba lokalizovaná od krku vyššie a v priebehu prvých pár minút behu sa stav nezhorší, je vcelku bezpečné behať aj s prechladnutím. Ak choroba sadne od krku nižšie, je tiež lepšie zostať sedieť. Aspoň na pár dní.

3k > Behanie v správnom rytme

Scott Jurek v knihe Jedz a behaj odporúčal cycle.jog.fm ako dobrý zdroj na zostavenie playlistu podľa plánovaného tempa behu. Teraz sa pridalo aj Spotify a tak si hudbu podľa potreby viete namixovať a streamovať takto kdekoľvek beháte. Teda, takmer kdekoľvek.

4k > 5 dôvodov prečo jesť viac guacamole

Poznáte guacamole? Ak ste čítali (počúvali) [“bibliu bežcov” Stvorení pre beh][http://www.publixing.com/christopher-mcdougall-stvoreni-pre-beh/], tak určite áno! Alebo ak chodíte do mexických barov či po novom tiež Subwayov.

Ja guacamole milujem! Je hrozne chutné, kalorické a [plné vynikajúcich výživných prvkov][http://www.runnersworld.co.uk/nutrition/5-reasons-to-eat-more-guacamole/14025.html]. Veľa vitamínu K či mononesaturovaných tukov v avokádach, lycopenu v rajčinách, vitamínu C v limetkách či antioxidantov v cibuli. Všetko dobre namiešané a ochutené nielen dáva brutál dávku zdravej výživy, ale navyše aj hrozne chutnej výživy. Tak ma napadá, musím pridať na web recept. Kto nepozná, zamiluje si!

5k > Náhodné motto týždňa

Toto mám pripnuté nad stolom. Pochádza z krabice od tenisiek Inov-8, mojej asi najobľúbenejšej značky na behanie.

Obsesia je len slovo, ktoré používajú lenivci na opis dedikovaných.

Prajem vám všetkým príjemný víkend a o týždeň je tu Piatkový 5k opäť. Ahojte.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore