Piatkový 5k #16

Naposledy upravené 14/08/2018. Upravil Ivan.

5 krátkych správ z prevažne bežeckého sveta, ktoré ma zaujali a ktoré mám chuť zdielať ďalej. Verím, že zaujmú aj vás.

1k > Prines si pohár, inak sa nenapiješ

Veľké množstvo pretekov po celom svete začalo raziť v nedávnej minulosti nový systém poskytovania vody na občerstvovacích staniciach. Každý pretekár musí niesť vlastný pohár, inak sa nenapije.

Tento rok sa pridali k tomuto novému „hnutiu“ aj preteky ako Western States 100 či Štefánik Trail.

Je to vynikajúca idea. Hlavne pri trailových a outdoorových pretekoch.

Ak štartuje 200 pretekárov, na trase kde je 5 stanovíšť a každý použije len 1 pohár na každom z nich, bavíme sa o znížení odpadu o približne 10 kg. A to je veľmi optimistický odhad spotreby veľmi malých pretekov.

No a ak začnú organizátori poskytovať aj lacné a praktické poháre na štarte pre ľudí, ktorí zabudnú či nevedia, bude to fantastická príležitosť spraviť z trailových pretekov podujatia čistejšie a menej zaťažujú životné prostredie.

2k > Vertical Kilometer® Kráľová hoľa

Aj na Slovensko dorazili Skyrunning preteky! Prvý zo série organizovanej Slovak Skyrunning Assiosiation (SSkyA) bude zajtrajší Vertical Kilometer Kráľova hoľa. Trať vedie z Šumiaca na Kráľovu hoľu po modrej turistickej značke. Dĺžka je 4,8km a prevýšenie 1006 metrov. Kto sa rád zapotí a zadýcha, má šancu!

3k > Ako prekonať bolesť pri behaní

Pri ultra behoch trpí každý. Neexistuje pretekár, ktorý by nepociťoval bolesť, nemal problémy, niečo ho netrápilo. Je to len vecou individuálneho prežívania a hranice, kde koho a čo začne bolieť.

Steve Birkinshaw je legenda trailového behu z Veľkej Británie, ktorý má na svojom konte mnoho prvenstiev a FKTčiek z rôznych, poväčšinou extrémnych tratí.

Stretol som sa s ním osobne po skončení Dragon’s Back Race 2013 a spýtal sa ho, či on nemáva problémy s pľuzgiermi či zčernanými nechtami. Vyzul sa, ukázal mi nohy a… veľká paseka len na pohľad.

Ako je možné, že tieto preteky vyhral aj napriek takým problémom? Prečítaj si jeho 10 tipov, ako prekonávať bolesť pri behaní (EN). Možno ti to pomôže potlačiť svoje hranice zasa o kus ďalej.

4k > Beh v horku

Začínajú pravé letné horúčavy a behanie sa stáva náročnejším. Niekto s teplom bojuje lepšie, niekto horšie.

Ak hľadáš tipy na to, čo robiť, čomu sa vyhýbať, čo piť, ako sa stravovať a podobne, český profesionálny triatlonista Petr Vabroušek ti rozhodne má čo povedať.

Petr absolvoval desiatky triatlónov a behov v krajinách, kde by naše letné teploty považovali za príjmené jarné brieždenie. Tento rok dokonca skončil 21. na náročnom Marathon des Sables v Maroku!

Jeho rady nie sú len úvahy čo by bolo dobré, ale rady jedného z tých čo majú čo povedať.

5k > Motto týždňa

Šťastie je o prekonávaní vlastných limitov a sledovaní, ako pred nami ustupujú. ~reklama firmy New Balance

Prajem vám všetkým príjemný víkend a o týždeň je tu Piatkový 5k opäť. Ahojte.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore