Inov-8 Race Ultra 270 – univerzálne trailové tenisky bez kompromisov

Naposledy upravené 29/10/2019. Upravil Ivan.

Ako som už mnohokrát spomínal, som fanúšikom tenisiek značky Inov-8. Vyskúšal som mnoho iných značiek, ale vždy som nakoniec skončil na Inov-8. Nemyslím si, že sú najlepšie na svete, ale majú k tomu veľmi blízko. Môj posledný objav, ktorý mi sadol ako snáď žiaden predtým, je model RACE ULTRA 270.

Ako to už je s Inov-8 štandardom, číslo v názve uvádza váhu topánok pri mužskej veľkosti číslo 7. Už na prvý pohľad sa teda radia medzi tie ľahšie trailové tenisky. To samozrejme ale nie je to najpodstatnejšie.

Moje oči na RU270 padli z dvoch dôvodov:

  • majú širšiu špičku ako mnoho iných modelov (v prevedení Standard Fit)
  • podrážka je univerzálnejšia ako pri modely Roclite či X-Talon

Nakoľko žijem v oblasti, kde je s riadnymi kopcami trochu núdza a väčšinu času behávam v lesoch s malým prevýšením, hľadal som model, ktorý bude dobre zvládať mokré cestičky ale tiež suché chodníky. Niežeby to moje staré X-Talony nezvládali, ale zo svojimi veľkými drapákmi boli evidentne určené hlavne do riadne blatistých kopcov. Tam sú k nezaplateniu.

Už po prvých desiatkach nabehaných kilometrov som zistil, že RU270 bola vynikajúca voľba. Vnútorná vložka sa jemne vytvarovala a noha napriek širšej špičke drží na mieste ako pri prudkých klesaniach tak aj technickejšom teréne. Žiadne voľné pohyby chodidla vpred a vzad či do bokov. A prsty majú stále kopec priestoru na dobré rozprestretie pri dopade. Taký pocit som naposledy zažil pri asi trojročnom modely Roclite 295.

Podrážka je klasicky z vysoko priľnavej gumy, ktorá až do momentu veľkého blata drží topánky a teda aj mňa na zemi ako prikovaného. Na behanie v riadnom blate sú však rozhodne lepšie modely X-Talon či Mudclaw ako som sa nedávno presvedčil pri nedobrovoľnom prešmykovaní po riadnych dažďoch.

Ako pri všetkých modeloch čo som kedy vyskúšal, aj RU270 majú kvalitný a rýchloschnúci sieťovaný povrchový materiál, ktorý toho znesie dosť. V tomto modely mám síce nabehané len zopár stoviek kilometrov, no predošlé modely z ľahkosťou prežili 700+ čo pri mojej váhe vyše 100kg rozhodne nie je málo.

Na kamenistom povrchu každý ocení patentovaný Meta-Shank™ Generation III, čo v praxi znamená špeciálnu polymérovú platňu zapustenú v podrážke, ktorá nielen chráni chodidlá proti ostrému terénu, ale zároveň pružnosťou pomáha k pomalšej únave šliap a prepadávaniu nartov. V porovnaní s modelmi ako Trailroc či X-Talon mám rozhodne lepší pocit pri dopade na malé a ostré kamene. Stále dobre vnímam povrch, no nie je to až také bolestivé.

RU270 nie sú však pre každého. Kto miluje hrubé a mäkké polstrovanie so “štandardným” rozdielom 9-12mm medzi špičkou a pätou, bude sklamaný. Tento model má iba 4mm rozdiel a radí sa teda medzi minimalistické modely (všetko pod 6mm) a polstrovanie napriek tomu, že je mäkšie ako napríklad pri modely X-Talon, zďaleka nevyvoláva „papučkový pocit“ značiek ako Salomon či Saucony. Kto však miluje pocit, že má kontrolu nad každým krokom a dopadom, nebude ľutovať!

Model sa vyrába ako v mužskom tak aj ženskom prevedení, no ako to už s Inov-8 chodí, farby sú veľmi limitované a pre mnohých aj odradzujúcu. Kto však dáva prednosť kvalite pred krásou, tento model musí rozhodne vyskúšať.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore