Behanie v zime

Behanie v zime – čas na budovanie výdrže a odolnosti

Naposledy upravené 30/10/2019. Upravil Ivan.

Jeseň a zima nás mnohých dostane do štádia lenivosti. Ráno tma, večer tma, zima, dážď, sneh. Vykopať sa k aktivite nie je ľahké. A predsa toto obdobie ponúka mnoho výhod na zlepšovanie a prípravu k budúcej bežeckej sezóne.

Tréning v tme

Ultrapreteky sa vždy bežia v tme. Buď začínajú skoro ráno, alebo sa natiahnu do noci. Niektoré aj cez viacero nocí. Tréning v tme počas leta nie je jednoduchý. Slnko vych8dza skoro a zapadá neskoro. Pokiaľ nie sme profi športovci, ráno musíme spať aby sme zvládli pracovný deň a večer je level našej energie po celom dni v práci, pri rodine a iných dennodenných veciach takmer na nule.

V zime však nočný tréning môžme absolvovať v normálnych časoch. Nemusíme vstávať o štvrtej, ale bohate stačí o šiestej, alebo vybehnúť takmer hneď po návrate z práce. Tma sa na niekoľko mesiacov stáve našim bežným prostredím a nevyužiť ju je škoda.

Prečo ale tréning v tme? Behanie cez deň v porovnaní s tým nočným je úplne iný. Nejde len o prirodzený biorytmus, kedy fungujeme lepšie a kedy horšie, no o vnímanie priestoru a pohyb v ňom. Aj najznámejšie trasy sú v tme úplne iné. Musíme byť koncentrovanejší, prispôsobovať techniku nerovnému terénu, orientovať sa v úzkom páse svetla a zároveň udržovať tempo, ktoré sme si zvolili.

Ak sa naučíme v tme behať s ľahkosťou a dôverou, akýkoľvek ultra beh bude pre nás ďaleko znesiteľnejší.

Tréning v chlade

Aj keď väčšina pretekov či našich behov sa odohráva v teplejších mesiacoch roka, byť pripravený na náhle ochladenia je obrovský bonus. Kto beháva často vie, že aj počas lete vie teplota znenazdajky klesnúť a schladiť telo na cencúľ. Ľadová voda pri nečakanej prietrži ktorou sa musíme brodiť nedá nohám teplo a komfort nasledujúcich pár hodín.

Trénovať telo v takýchto nepriaznivých podmienkach nás pripraví nielen fyzicky, ale aj mentálne na čokoľvek čo nás v budúcnosti čaká. Mať zažitú skúsenosť, že aj v mokrých teniskách a pri nízkej teplote stále dokážeme pokračovať bez úhony, je skúsenosť, na ktorú sa nedá pripraviť pri príjemných letných výbehoch.

Tréning v chlade posúva ako našu fyzickú tak aj mentálne hladinu do úrovne, ktorá nám pri neočakávanej zmene podmienok dovolí úplne ignorovať takéto nepríjemnosti a sústrediť sa ďalej len na cieľ pred nami.

Netradičné formy tréningu

V bežeckej sezóne sa každý snažíme behať. Veľa behať. Je na to príhodná doba a keďže beh sa dá natrénovať len behaním, snažíme sa z príhodného času vytrieskať čo najviac. Na rôzne netradičné formy či pokusy nezostáva čas.

Chladná sezóna nám dovolí robiť to, čo by sme v teple považovali za mrhanie času.

  • behania s dýchaním cez nos – v zime je táto technika o to príjemnejšia, že nám ľadový vzduch nepáli hrdlo. Pri začiatkoch nedokážeme behať rýchlo či veľa. Na zvykanie treba čas a zima nám ho jednoznačne dáva.
  • vysokointervalové tréningy – krátke vzdialenosti bežané v maximálnom tempe s krátkymi prestávkami (ja behávam 2 x 7 minút – 20 sekúnd tempo, 10 sekúnd poklus).
  • behanie na techniku – miesto tlačenia tela do maximálnych výkonov tlačíme telo do maximálne správnej techniky. Máme čas na zastavovanie a opakovanie, zľaďovanie dýchania a pohybu, skúšanie rôznych foriem. To nás prirodzene spomaluje no zároveň dáva obrovskú šancu na zrýchlenie keď raz zvládnutú techniku prirodzene prenesieme do bežného behania.
  • repetitívne behy – miesto budovania čísiel na vzdialenosti a nastúpané výšky sa môžme viac venovať napríklad behaniu schodov (Horský park je stále vynikajúce miesto!). Nenabeháme veľa, no natrénujeme dosť.
  • behanie pre radosť – žiadne hodinky, žiaden mobil. Žiadne medzičasy, žiadne nabehané kilometre. Len pohyb a radosť z prostredia. Nezáleží, či to bol nakoniec 10 kilometrový beh, alebo len päť. Podstatné je vedieť si vychutnať pohyb a čas vonku aj keď by sme najradšej sedeli za počítačom s kávou a ovocím. Ak sa naučíme užiť si beh v nepriaznivom čase, behy v priaznivom budú tou najlepšou zábavou.

Vyklusanie na záver

Napriek tomu, že väčšina časopisov odporúča v zime hlavne kondičný tréning v posilovni, plavárni či hale, ja uprednostňujem čas strávený vonku.

Vonku vydržíme ďaleko menej ako v lete a teda zostáva čas aj na indoorové aktivity, avšak dať beh na úplný okraj záujmu len pre pár kvapiek, vločiek či nízku teplotu nie je tou najlepšou cestou.

Ultra behanie je o výdrži. Schopnosti aj v nepríjemných podmienkach ísť ďalej. Bojovať s vyčerpaním, chladom, vodou či hladom. Nie je to o dočasnom zapretí, ale o dlhodobom budovaní osobnej skúsenosti a vytrvalosti krok za krokom. Každý krok sa v tomto boji počíta. A zimné obdobie je na to ako stvorené.

Ahojte niekde v kopcoch!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore