Naposledy upravené 14/08/2018. Upravil Ivan.
Dlhé behy sa dajú trénovať rôzne. Niekto uprednostňuje, intervaly, iní zasa tempo behy či LSD – long slow distance (behanie dlhých a pomalých vzdialeností).
Napriek rôznym prístupom, jedna vec zostáva výzvou pre každého – ako vydržať dlhé hodiny na nohách ak nie sme na to navyknutí?
Aj keď je telo vytrénované a zvyknuté podávať výkon, gravitácia, repetícia a čas sa nedajú oklamať. Dlhé hodiny stojmo nahrnú krv do nôh a spôsobujú ich precitlivelosť, či dokonca opuchy. Členky, kolená, bedrá, chrbát začnú časom a repetíciou dopadov trpieť viac a viac. Každý krok sa od určitého momentu stáva bojom. A to aj bez zranenia.
Len málokto si môže dovoliť mnohohodinové denné tréningy, aby si nohy a telo na niečo také zvykli. Pracujeme často celé dni v sede a väčšina si necháva dlhé behy len na víkendy. A to málokedy stačí. Chýba nám častejšia a pravidelnejšia záťaž.
Našťastie, riešenie nie je až tak nedosiahnuteľné. Poskytuje nám ho samotná kancelárii. Zoznámte sa so standing stolom.
Standing stôl (standing desk), často tiež nazývaný výškovo nastaviteľný stôl, standup stôl, sit/stand stôl sa stal “buzzwordom” posledných rokov. ` Po vyhláseniach ako “sedenie je nové fajčenie” nastal obrovský záujem o „stojace stoly“. Tisíce ľudí po celom svete zrazu malo pocit, že to je odpoveďou na ich sedavý a nezdravý životný štýľ.
U mnohých prišlo k vytriezveniu po pár dňoch či týždňoch boja (státie nie je pre nás vôbec tak jednoduché a prirodzené ako by sme si priali), u iných postupným zverejňovaním výsledkov experimentov.
Ani jeden experiment zatiaľ jednoznačne nepotvrdil, že extenzívne státie počas práce je zo zdravotného hľadiska či z pohľadu chudnutia lepšie ako sedenie. Všetko s mierou.
Prečo tu teda o tom píšem?
Pretože nás nezaujíma pri státí stránka chudnutia či zdravotného štýlu, ale možnosti tréningu. A to celkom intenzívneho.
Standing stoly nás prinútia byť na nohách dlhé hodiny. Nie v jednej polohe, ale v konštantnom presúvaní váhy do rôznych pozícií a postojov. Stáť bez pohybu je takmer nemožné. (Výnimkou sú možno prezidentské či palácové stráže, aj keď aj oni každú chvíľu menia polohu podľa predpísaného protokolu)
Ak sa nám podarí postupne prepracovať k 4-6 hodinám denného státia, za mesiac sa bavíme o mnohých desiatkach hodín na nohách. K tomu keď pripočítame kratšie týždenné a dlhé víkendové tréningy, naša pripravenosť na ultra behy sa len touto malou zmenou životno/pracovného štýlu diametrálne zmení.
Ďalším levelom je zakúpenie treademillu (bežeckého pásu), ktorý sa zmestí pod standing stôl a dovoľuje kombinovať státie s kráčaním a možno aj pomalším behom.
Kráčanie navyše trénuje našu schopnosť sústrediť sa na mentálnu prácu počas pohybu. To sa nám zíde v prípade orientačných behov, kde stále sledovanie mapy a držanie tempa patria jednoznačne k sebe. Skĺbiť tieto dve činnosti však vyžaduje dlhodobú prax.
Ak patríš medzi ľudí, ktorí za počítačom presedia stovky hodín mesačne podobne ako ja, oplatí sa dať standing stolu šancu. Nie je lacný, ale pokiaľ sa zmieriš s výškou bez možnosti jej nastavovania ako ja, poskladanie z rôznych dielov predajcov ako IKEA vyjde lacnejšie ako kúpa akéhokoľvek štandardného pracovného stolu. Stačí len trochu DIY zručnosti a denné tréningové centrum je za pár hodín na svete.
Máš so státím skúsenosť aj ty? Myslíš, že ti to pomáha v budovaní výdrže na nohách? Zosilneli ti chrbtové svaly? Máš lepší postoj a stabilitu?