Ahojte trailrunisti, máme tu ďalší piatok a ďalších 5 krátkych správ z prevažne bežeckého sveta.
1k > Kryokomora, infra sauna, plávajúce nádrže – nové relaxačné metódy novodobého športovca
Keď som začínal behať, sauna a horúce kúpele sa propagovali ako najlepšie relaxačné metódy po náročnom tréningu či preteku.
Krátko na to sa začali viac presadzovať ľadové obklady, sprchy či vane.
Podľa niektorých zdrojov sa teraz do popularity znova dostáva sauna, aj keď nie klasická parná ale infra (tzv. mikrovlna pre človeka), kryokomory s teplotami v rozmedzí –100 až –140 stupňov Celzia a plávajúce nádrže.
Infra saunu som skúsil a neučarovala mi, kryokomora ma láka no zdá sa mi nedostupná kde žijem, ale plávajúca nádrž ma zaujala.
Predstavte si vaňu plnú solného roztoku tak koncentrovaného, že keď si lahnete zostanete na hladine. Celé telo sa môže totálne uvolniť nakoľko voda nepôsobí ako pevná podložka, ale ako “prostredie”. Zavrete kryt, ponoríte sa do úplnej tmy a relaxujete.
Asi by som si nič také osobne nekúpil, ale vyskúšal by som si to hneď. Ten pocit musí stáť za to.
2k > Švajčiar s potenciálom Keňana
Julien Wanders, švajčiarsky bežec stredných vzdialeností prekonal pred nedávnom európsky rekord v behu na 10k a neskôr aj polmaratón. Neuveriteľných 59:13 min.
Za normálu nesledujem cestné či traťové behy, ale toto ma zaujalo veľmi. Ak dokáže trénovať niekto tak tvrdo ako Julian podľa vyjadrenia Jirky Homoláča, prináša to nádej, že by konečne niekto mohol zdolať 2 hodiny na maratónskej dĺže.
Viem, že vyvodzovať z jedného druhé, a ešte pri bežcovi čo nebehá zatial maratóny je trochu mimo, ale rád by som to videl. A keby sa niečo také podarilo miesto Keňana Švajčiarovi, tak to by už bol rekord dvojnásobný.
3k > Umenie rýchleho behu
Keď som sa rozhodol kúpiť práva a vydať pred dvoma rokmi knihu Umění rychlejšího běhu od Juliana Goatera, vsádzal som na to, že mnoho ľudí aj túži behať rýchlejšie ako behajú (vrátane mňa), ale nevedia ako.
Tento týždeň ma zaujal článok, ktorý vo veľmi zjednodušenej forme vystihuje základné princípy toho, ako zrýchlenie dosiahnuť.
1. Sústreď sa na “lietanie”
Kedykoľvek počas tréningu, keď je telo rozohriate, začni šprintovať najrýchlejšie ako ti je príjemné. Žiadne stopovanie času či vzdialenosti, čistá energia. Sústreď sa na pocit, akoby si sa nadnášal. Poznáš ho? Tak si ho dopriavaj pravidelne.
2. Záťaž buduj hravo
Nejde o intervaly s presne definovanými časmi a opakovaniami. Ide o postupné zlepšovanie cestou hravého odporu. Ako keď deti hrajú naháňačku. Na začiatku vydržia bežať pár metrov, po čase aj pár minút a smiať sa pri tom ako zmyslov zbavení. Fartlek v detskom svete je funkčný typ tréningu aj v tom dospelom.
3. Odlož hodinky
Už to bolo spomenuté vyššie, ale toto je naozaj podstatné. Stopovanie a meranie robia z hry rutinu. Práve hra dokáže dosiahnuť viac ako mechanická rutina. Na tú bude čas pri preteku či tesne pred ním. Počas príprav ide o precítenie rýchlosti a energie ako jej stopovanie. Skús a uvidíš aké to dokáže byť oslobodzujúce.
4k > Bolesť vychádzajúca z nervov
Každý bežec raz za čas pocíti nejakú bolesť. V lepšom prípade len z únavy či náhodného úrazu, v horšom prípade z poškodenia svalu, šliach či kostí.
Z mojej skúsenosti tie najhoršie sú ale bolesti vychádzajúce z nervov. Prečo? Bolavé miesto sa nedá “nahmatať” a vymasírovať, nedá sa zasádrovať či podporiť dlahou. K liečbe treba čas a trpezlivosť. Máte ju vy? Ja rozhodne nie!
Ako sa dá takáto bolesť identifikovať?
V článku z irunfar.com je definovaných 6 znakov, podľa ktorých dokážeme identifikovať bolesť ako nervovú a nie svalovú.
A ja teraz viem, že bolesť v šlape nie je žiadny natiahnutú sval, ale “medial and lateral plantar nerves”. A mám z toho aj naozaj nervy.
5k > Citát týždňa
Všetko čo počujeme je niekoho názor, nie fakt. Všetko čo vidíme je naša perspektíva, nie pravda.” ~ Marcus Aurelius
Prajem vám pohodový víkend a komu sa podarí aj dobrý zimný beh.
Ahojte!