piatkovy-5k-22

Piatkový 5k #22

Naposledy upravené 30/10/2019. Upravil Ivan.

5 krátkych správ z prevažne bežeckého sveta, ktoré ma zaujali a ktoré mám chuť zdielať ďalej. Verím, že zaujmú aj vás.

1k > Behanie po “štyridsiatke”

Ako som začal čítať tento článok, došla na mňa skepsa. Ďalší text o tom, ako sa vekom všetko stráca a zo všetkým je už koniec.

Po prvých pár odstavcoch som zistil, že to nie je ten prípad. Na moju radosť.

Nie že by nebola pravda, že vekom sa stráca rýchlosť, flexibilita a celkový výkon, no bedákanie za stratenou mladosťou ma fakt nebaví. A určite nie som sám. Preto som aj s radosťou vydával pred rokom knihu Moja cesta k ultra. Tá je v príbehu Rich Rolla dôkazom toho, že aj po štyridsiatke človek dokáže dosahovať vysoké méty a udržovať sa v špičkovom stave. A aj zvyšovať výkonnosť.

Nie je to len o fyzickej schopnosti, ale mentálnom nastavení. A ultra pretekanie je presne o tom.

2k > Plachtenie a behanie. V jednom závode

Až mi to je trápne, ale Pavel Paloncý je v dnešnom P5K opäť. A prečo nie keď robí zaujímavé veci, že áno?

Po posledných pretekoch v Ekvádore sa Pavel tentokrát presunul do Európy. Respektíve, na veľký ostrov. Respektíve, na more. Na preteky s názvom 3 Peaks Yacht Race.

O týchto pretekoch som počul už v minulosti a očarili ma na prvé počutie. Možno sa na ne raz dostanem aj ja.

Päťčlenné posádky sa plavia po mory čo najbližšie k jednému s najvyšších vrchov Škótska, Walesu a Anglicka. Zakotvia a dvaja bežci bežia na vrchol. Vrátia sa späť a ide sa ďalej.

Možu behávať stále len tí dvaja, alebo na striedačku. Pavlov tím vsadil na prvú možnosť.

Tento adventure race je bežecký a zároveň aj nie. Najviac sa vyhráva a prehráva na mory. Ak sa lodi nedarí napredovať dostatočne rýchlo, beh nič nezachráni. A to pocítili na vlastnej koži aj…

…ale, nebudem písať detaily aám. Keďže Pavel píše v češtine, radšej nechám rozprávanie na neho. Aj fotky. Všetko to stojí za to!

3k > Ktorý čas dňa je najlepší na behanie?

Veľa bežcov hľadá ten najoptimálnejší čas na behanie. Rád sa dá nájsť na internete či v knihách na túto tému neúrekom. Jedni zastávajú len skoré ranné behanie, najlepšie na lačno, iní predobedné, večerné…

Každý čas dňa má niečo do seba. A každému vyhovuje niečo iné. Ak ste ako ja neschopní ráno podať zo seba akýkoľvek normálny výkon, načo sa trápiť takými tréningami? Úplne sa vytratí z behu radosť.

Naopak, ak milujete tiché rána, neprebudenú prírodu…

V prvom rade je to o počúvaní vlastného tela a potrieb. No a samozrejme možností. V každom prípade, neexistuje zaručene najlepší čas dňa na behanie. Každý sme iný a každému sadne niečo iné. A tak je to najlepšie.

4k > Ťažší ľudia by nemali behať v minimalistických teniskách

Tento článok ma zaujal vcelku dosť. Nie len preto, že sám vážim “kilečko” ale preto, že s nim výslovne nesúhlasím.

Podľa štúdie vypracovanej na University of South Australia, bežci vážiaci viac ako 71 kg boli schopní zlepšiť svoj výkon viac v minimalistických teniskách podobne ako tí pod 71 kg, no zároveň od váhy 85 kg a viac mali trikrát väčšiu náchylnosť na zranenie. Podľa ich teórie, dopadová sila u ťažkých bežcov je väčšia a teda ľahšie si spôsobia zranenie.

Tomu hovorím výskum. Podobne ako ťažší parašutista ma väčšiu šancu na zabitie, lebo zrýchlenie jeho tela smerom k zemi je vyššie a dopad bude teda intenzívnejší. Hmmm.

Nikde sa nič nehovorí o technike behania o tom, ako boli bežci selektovaní a v akom stave ozaj boli, okrem toho, že to boli trénovaní bežci. Naozaj úžasné.

Nie som zarytý zástanca minimalistických topánok aj keď behávam takmer výhradne len v takých, no takéto vyhlásenia sú presne tip “výskumu”, ktorý nemám rád.

Ak by bol výskum robený na vzorke 100 ľudí z rovnakej vekovej a výkonnostnej skupiny bez skúseností s minimalistickými topánkami a výsledky by boli také, prosím. Ale takto?

5k > Citát týždňa

Od mojej štyridsiadky všetko začalo ísť definitívne dole kopcom. Vyhral som sedem maratónov, šesťkrát som bol druhý, štyrikrát tretí… Hrozne ma zaujíma, čo dokážem po svojej päťdesiatke. ~Clarence DeMar, 7-násobný víťaz Bostonského maratónu

Prajem vám všetkým príjemný víkend a o týždeň je tu Piatkový 5k opäť. Ahojte.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore