Naposledy upravené 14/08/2018. Upravil Ivan.
5 kuriozít a krátkych správ z prevažne bežeckého sveta, ktoré ma zaujali a ktoré mám chuť zdielať ďalej. Verím, že zaujmú aj vás.
1k > Ako nájsť balans medzi tréningom a súkromím
S problémom časovania sa stretávame všetci. Nie je jednoduché skĺbiť dokopy tréning, prácu, súkromný život, rodinu… Niekto to rieši odsúvaním rodiny na vedľajšiu kolaj, iný nemajú žiaden pracovný pretlak a tak stíhajú všetko. My ostatní si musíme vytvoriť systém.
Ako pri mnohom inom, základ pri tréningu je plánovanie (EN). Musíme sa naučiť plánovať ako z dlhodobého tak aj z krátkodobého hľadiska aby bolo jasné nielen čo trénujeme, ale aj kedy. To často nie je také jednoduché.
Z dlhodobého hľadiska ide primárne o plánovaní výziev a závodov na mesiace dopredu vtesnané medzi ostatné životné plány a udalosti, zo strednodobého rozvrhnutie období špecificky venovaných našim slabostiam, ktoré treba zveľadiť a z krátkodobého jednotlivé tréningové sety, aby sme si budovali kondičku voči dlhodobým cieľom.
Takéto plánovanie nám nielen vopred ukáže, čo naozaj vieme zvládať, ale aj nás prinúti k väčšej efektivite. Už žiadne prázdne kilometre na prechádzkach po okolí.
2k > Ako sa na závody pripravujú profesionály
Ak nie je cieľom preteky len dokončiť, musí štartu predchádzať rigorózna príprava.
Aký je terén? Koľko je kontrolných stanovíšť? Kde budeme dočerpávať energiu? Kde bude potrebné mať na sebe teplé veci? Čelovku? Kde sa dá dobehnúť čas? Ako rýchlo musíme bežať ak chceme do cieľa prísť v požadovanom čase?
Keď vás vždy zaujímalo, ako k takej príprave pristupujú profesionály, toto je ozaj zaujímavé čítanie.
3k > Viete akú cenu má dobehnutie Western States 100?
Jared Hazen pred pár týždňami predal cez eBay svoju pracku •finishera• za 519,09 USD. Ak odpočítame štartovné 410 USD jej reálna ekonomická hodnota je 109,09 USD. Naozaj?
Netuším, prečo to ľudia robia. Chápem, keď človek nelpie na materiálnych veciach a zbavuje sa ich, ale na čo je niekomu pracka z pretekov, na ktorých sa ani len nezúčastnil?
Je za tým zberateľská hodnota? Možno. Ale aj tak nerozumiem. Jared skončil v roku 2014 na 14. mieste. Napriek tomu, že to je super výkon, predsa len to nie je víťazná medaila, dokonca ani len bronzová. Ľudia sa niekedy chovajú nepochopiteľne. Aspoň pre mňa.
4k > Schopnosť, ktoré vie zmeniť pri závodení mnoho
Ak by sme mali vybrať jednu schopnosť, ktorá pri horských behoch rozdeľuje pelotón najviac, je to schopnosť navigácie.
Za pomalého postupu na výlete sa nám môže zdať, že to nie je žiadna veda. Pri behu, kde záleží na každej sekunde už hovoríme o extrémnych rozdieloch.
Zastaviť každých pár minút čo i len na 10 sekúnd, aby sme si vytýčili ďalší postup, znamená pri dlhých behoch desiatky minút až hodiny zdržania.
Pavel “The Machine” Paloncý vie presne o čom píše. Postupne si buduje auru legendy v extrémnych orientačných závodoch a navigáciu považuje za najdôležitešiu schopnosť zo svojho arzenálu.
Jeho postrehy síce nikoho navigáciu nenaučia, ale dajú dokonalý prehľad o tom, ako sa k celej problematika od začiatku postaviť. A to je viac ako dobrý začiatok.
5k > Náhodné motto týždňa
Znovu a znovu robte to, čoho sa obávate… to je ten najrýchlejší spôsob, ako prekonať strach. ~ Dale Carnegie
Prajem vám všetkým príjemný víkend a o týždeň je tu Piatkový 5k opäť. Ahojte.
Pingback: Western States 100 – klenot medzi pretekmi | Trailrun.sk