Parkrun

Čo je to Parkrun?

Naposledy upravené 16/01/2021. Upravil Ivan.

Pred vyše dvanástimi rokmi, v sobotu 2. októbra 2004, sa 13 amatérskych bežcov stretlo v Londýnskom Bushy parku, aby si spoločne odbehli 5km okruh. Cieľom bolo zmysluplné využitie sobotného rána v kruhu rodiny a kamarátov. Druhý ročník Parkrunu odštartoval až v roku 2007 vo Wimbledone, asi 8km vzdialenom od Bushy parku a dnes hnutie rozšírené po celom svete s vyše miliónom registrovaných bežcov sa začalo.

Kto stojí za zrodom Parkrunu

V roku 2004 Paul Sinton-Hewitt prišiel o prácu. Miesto depresie začal premýšlať nad tým, ako sa vzchopiť a v hlave sa mu začal črtať nápad s Parkrunom. Bol so svojou ženou Joanne jedným z 13-tich amatérov bežiacich prvý, ešte neoficiálny ročník tohto podujatia v roku 2004.

Krátko po behu organizovanom vo Wimledone začali štartovať behy v Richmonde, Bansteade a Leedskom Hyde Park.

logo-parkrun

O čom je Parkrun

Zmyslom Parkrunu je propagácia behu a zdravého životného štýlu. Behá sa hlavne v meských či prímeských parkoch, no nájdu sa medzi nimi aj behy organizované napríklad na pláži, ako napríklad ten v Severnom Írsku na East Strand Beach.

Dĺžka trate je však rovnaká všade. 5 kilometrov.

Pre koho je Parkrun určený

Parkrun je prístupný každému, kto sa chce do behania zapojiť. Neplatí sa žiadne vstupné, netreba žiadnu prípravu. Stačí sa len zaregistrovať a prísť.

Behu sa po celom svete zúčastňujú ľudia rôzneho veku a rôznej výkonnosti – od olympijských bežcov, po ľudí vo veľmi pokročilom veku. Najstarším registrovaným bežcom, respektíve bežkyňou je Fauja Singh, ktorá zabehla Parkrun vo veku 101 rokov.

Každému bežcovi sa stopuje čas, ktorý sa ukladá do oficiálnych tabuliek ako jednotlivých behov, tak celosvetových. Zmyslom však nie je byť najlepší, ale budovať si svoju pozíciu a možno porovnávať sa s kamarátmi či rodinou.

Parkrun - deti

Okrem výsledného času sa vypočítava aj čas upravený vekovým koeficientom a na základe tohto výsledku si každý vie porovnať svoje postavenie voči tým najlepším, alebo komukoľvek inému.

Nejde tu však o dosahovanie nejakých výsledkov, ako skôr o motiváciu k pohybu na čerstvom vzduchu, medzi ľuďmi rovnakého zmýšlania.

V súčasnosti sa behá oficiálny Parkrun vo viac ako 16 krajinách po celom svete a na piatich kontinentoch.

Na Slovensku sa ako prvá zapojila do podujatia Čadca, kde sa na Šeríkovom okruhu každú stredu o 17:00 behá už takmer dva roky. Podujatie organizujú dobrovolníci z pozadia Goral Marathonu.

Vo väčšine krajín sa Parkrun beháva v sobotu ráno, no keďže celá idea Parkrunu si zakladá na voľnosti a priateľskosti, iný deň v týždni nie je žiadnou prekážkou.

Ako sa meria čas

Prvé ročníky prebiehali v jednoduchej forme – všetky štartovacie a konečné časy sa písali do zošita a dobrovoľníci ich prepisovali na web. Postupne však organizátori prešli na sofistikovanejší systém.

Pred príchodom si doma človek vytlačí barcode (čiarový kód), ktorý je jeho registáciou. V ciely dostane každý po dobehnutí ďalší, tentokrát poradový barcode. Oba mu dobrovoľníci zosnímajú a vypočítajú výsledný čas, ktorý sa automaticky prenáša do systému a na web.

Kde sa dá Parkrun behať

Najväčšou výhodou Parkrunu je jeho univerzálnosť. Ak ste zvyknutí behať vo svojom meste a odídete na dovolenku či služobku niekde inde, stačí si len na webe nájsť kde sa beh koná, pod vlastným účtom sa prihlásiť na štart na danom mieste a len sa tam ráno zjaviť. A bežať.

Behu sa môžu zúčastniť ľudia rôzneho veku, fyzickej výkonnosti, so psami či barlami, v kostýmoch či bez nich. Navyše, v súčastnosti už viac ako 100 parkov ponúka aj juniorský okruh určený pre deti od 4 do 14 rokov, ktorý meria 2km. Zúčastniť sa teda môže každý.

Ako je to z Parkrunom na Slovensku?

Ako som písal vyššie, existuje v Čadci a možno aj iných miestach, ktoré som však nezachytil (ozvite sa ľudia!). V decembry by sme však chceli začať organizovať aj prvé behy v Bratislave a snáď sa k nám pripoja postupne aj ďalšie mestá.

Ak máš záujem behať s nami, alebo byť dobrovoľníkom pri organizácii, napíš na ivan@trailrun.sk a budeme Ťa priebežne informovať.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore