Ako sa chrániť proti konštantnému treniu pri dlhých behoch

Naposledy upravené 16/01/2021. Upravil Ivan.

Spáleniny kože a kožné odreniny spôsobené konštantným trením pri dlhých behoch sa považujú za normál. Ak sa pohybujeme na nohách niekoľko hodín, čo i len jemné trenie batohu, stehien alebo vlhkého trička o bradavky vedie k nevyhnutným problémom. Ak sa proti tomu nechránime.

Chránime si bradavky

Najbežnejším problémom, a nielen u ultra bežcov, ktorý spôsobuje trenie, bývajú odreté bradavky. Často až do krvy. Vlhké tričko sa pri každom kroku šúcha hore a dolu a zjemnená vlhká koža dostáva zabrať. Ženy zväčša týmto problémom netrpia z dôvodu používania športových podprseniek, ktoré držia na tele a na rozdiel od voľných tričiek, zostávajú pri pohybe na mieste. Čo ale môže spraviť muž aby netrpel?

Na ich ochranu existuje viacero produktov a techník. Každý bežec má svoj obľúbený a záleží len na pocite a zvyku.

  • lubrigačné gely – pre športovcov sa vyrábajú iné ako tie čo človek kúpi v špecializovaných sekciách drogérií, no princíp zostáva rovnaký. Ich hlavnou výhodou je jednoduchosť aplikácie, nevýhodou pocit vlhka a mastné fľaky na oblečení.
  • špeciálne nálepky – druhou možnosťou sú leukoplastové nálepky podobajúce sa tým na kurie oká. Ochranný krúžok z jemného materiálu a nealergická nálepka, ktorá je odolná vlhku. Ich výhodou je suchá aplikácia a kvalitná ochrana, nevýhodou zasa vysoká cena a “zvláštny výzor”.
  • balzám – podobne ako na pery, aj na bradavky a iné časti tela sa dá naniesť špecializovaný balzám, chrániaci proti odreninám. Predáva sa v podobe deodorantových tyčiniek a aplikácia je rovnako jednoduchá. Jeho výhodou je tuhé skupenstvo nezanechávajúce pocit vlhka, no k zašpineniu oblečenia stále prísť môže. Na rozdiel od gelu je jednoduchší na aplikáciu a chráni omnoho dlhšie.
  • micropore leukoplast 3M – táto špeciálna, veľmi jemné a priedušná páska, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako papierová, je asi najdokonalejšou ochranou. Napriek “papierovému vzhľadu”, je ultra odolná, priedušná a na ochranu stačí naozaj len malý kúsok, ktorý prekryje bradavky. Výhodou je jednoduchá aplikácia a odolnosť voči vlhku aj niekoľko dní (raz som mal nálepky na sebe 2 týždne). Na rozdiel od špeciálnych nálepiek cena micropore leukoplastu je takmer zanedbateľná a pod tričkom je táto páska neviditeľná.

Chránime si rozkrok

Druhým najpostihnuteľnejším miestom u ultra bežcov býva rozkrok. Prvorado dochádza k prehrievaniu ale tiež k konštantnému treniu spodného prádla a voľných šortiek. Na túto časť tela najlepšie fungujú lubrigačné gely a balzámi s rovnakými výhodami a nevýhodami ako som spomínal vyššie. Podstatou je nanášať či už gel alebo balzám ešte pred štartom, nečakať na začiatok problémov. Vtedy je už zväčša neskoro.

Chránime si chrbát a ramená

Mnoho bežcov trpí odreninami chrbátu, ramien a bokov zo stále sa pohybujúceho batohu či kapsičky na vodu. V prípade, že vieme vopred ktoré miesta máme najcitlivejšie, nanesenie vrstvy balzámu pred behom ako aj v priebehu na takéto miesta pomáha. Ak je pokožka citlivá príliš, najlepšou ochranou sú flexibilné leukoplastové pásy, ktoré si na tieto miesta nalepíme pred štartom a ktoré chránia dokonale. Až do momentu, kedy ich treba strhnúť pravdaže. Leukoplasty však musia byť vlhku-odolné a flexibilné, inak sa postupne začnú odliepať a spôsobia ešte viac problémov ako keby tam neboli.

Chránime si prsty na nohách

Ako čiastočnú prevenciu proti pľuzgierom, ktoré sú najčastejšie spôsobené trením prstov o seba, ponožky o pokožku či pohybom celého chodidla v teniske môžme rovnako ako pri bradavkách použiť takmer všetko. Mnoho bežcov uprednostňuje gelovanie či balzámovanie prstov a päty pred nasadením ponožky, veľká skupina používa oblepovanie prstov či už elastickými nálepkami alebo micropore leukoplastom. Výhody a nevýhody zostávajú rovnaké a je to len vecou skúšania a nájdením si čo najkomfortnejšieho riešenia. V každom prípade používanie “prstových” ponožiek u ľudí s precitlivelou poukožkou by mal byť krok číslo jedna.

Krabička poslednej záchrany

Napriek všetkým uvedeným možnostiam, zakúpenie Body Glide balzámu a jeho zaradenie do “KPZ-tky” odporúčam všetkým. Pokiaľ nastane totiž problém s trením už v priebehu behu, jeho aplikácia je najjednoduchšia. Na rozdieľ od leukoplastov, pokožka nemusí byť vysušená do dokonalosti a na rozdiel od gelu je balzám skladnejší, ľahší a jednoduchšie aplikovateľný. Navyše, vynikajúco funguje ako v horúčavách (odskúšané na Sahare) tak aj v zimách (odskúšané vo Walese).

Rozodratá či spálená pokožka vie znepríjemniť dlhé hodiny na nohách a spraviť z každého kroku peklo. Skúšaním rôznych výrobkov a techník počas dlhých tréningových behov si každý vie nájsť to najvhodnejšie riešenie. Čakať však až do závodov či momentu, kedy nastanú problémy je príliš neskoro. Ako vždy platí, prevencia je lepšia ako liečba.

1 názor na “Ako sa chrániť proti konštantnému treniu pri dlhých behoch”

  1. Pingback: 5 krokov k ošetreniu pľuzgierov na nohách | Trailrun.sk

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore